Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Wspólnota to jedno z najważniejszych pojęć, które opisują cele i działania Funduszy Europejskich. Podstawową, najbliższą każdemu z nas jest rodzina. Kiedy się powiększa, priorytetem staje się zdrowie mamy i dziecka. Czy to możliwe, żeby za sprawą najnowszych technologii posłuchać bicia serca maleństwa w zaciszu własnego domu? Tak! I to wszystko za sprawą niewielkiego urządzenia o nazwie Pregnabit. Technologia zastosowana w tym systemie ułatwia kontakt z lekarzem prowadzącym ciążę. Badanie akcji serca dziecka oraz tętna mamy jest możliwe o dowolnej porze i w dowolnym miejscu.

Dzieci dorastają bardzo szybko, a rodzice chcą im zapewnić jak najlepszą opiekę. Tutaj również z pomocą przychodzą unijne pieniądze. To właśnie dzięki nim utworzono 20 nowych miejsc dla dzieci w przedszkolu integracyjnym w Stargardzie.

Wspólnotą, w szerokim sensie, jest także społeczeństwo. Fundusze Europejskie wspierają jego rozwój poprzez innowacje społeczne. Czym są i jakie przynoszą korzyści? O tym przeczytacie poniżej.

Pregnabit – posłuchaj bicia serca Twojego dziecka we własnym domu! 

Pregnabit

Pregnabit to niewielkie urządzenie, które służy do zdalnego monitorowania ciąży. Po instruktażu mama może łatwo przeprowadzić badanie, nie wychodząc z domu. Urządzenie przesyła dokładne informacje o częstotliwości ruchów dziecka, tętnie maleństwa i jego mamy, a także o poziomie skurczów macicy. Zaszyfrowane uprzednio dane przesyłane są automatycznie do Centrum Telemonitoringu. Tutaj analizuje je personel medyczny.

O tym, czy wszystko jest w porządku, w ciągu kilkunastu minut informuje rodzica SMS. Jeśli jednak pojawi się potrzeba interwencji, Centrum Telemonitoringu wzywa karetkę lub decyduje o innej formie szybkiej i kompetentnej pomocy.

System nagrodzono w wielu branżowych konkursach. Zyskał też bardzo dobre opinie lekarzy, a przede wszystkim świetne oceny od korzystających z niego mam. Możliwość posłuchania bicia serca dziecka przez całą rodzinę, w przytulnym pokoju własnego mieszkania, jest niezapomnianym przeżyciem i dodatkową zaletą systemu Pregnabit.

Jego twórca – firma Nestmedic – skorzystała z unijnych pieniędzy z Programu Inteligentny Rozwój.

20 nowych miejsc w przedszkolu integracyjnym w Stargardzie 

Bajkowy zakątek

Fundusze Europejskie wspierają wiele działań, które mają na celu poprawę warunków życia osób z niepełnosprawnościami już od najmłodszych lat. Dobrym przykładem są inicjatywy podejmowane przez przedszkole nr 5 „Bajkowy Zakątek” w Stargardzie.

Jedną z nich jest utworzenie 20 nowych miejsc dla dzieci, w tym dla pięciu z niepełnosprawnościami. Zapotrzebowanie jest bardzo duże, więc cieszy każdy krok w stronę profesjonalnej opieki nad najmłodszymi. Projekt przeprowadzono kompleksowo. Odbyły się spotkania z rodzicami a zatrudnieni w projekcie nauczyciele skorzystali z cyklu szkoleń. Fachowo przygotowany personel zorganizował 100 godzin specjalistycznych zajęć dla dzieci.

Małe Wielkie Zmiany, czyli przyjazny rynek pracy 

Materiały promocyjne

Innowacje w zatrudnieniu? Dlaczego nie! Autorzy projektu „Małe Wielkie Zmiany ­ sieć rozwoju innowacji społecznych” sięgnęli po unijne dofinansowanie z Programu Wiedza Edukacja Rozwój.

Czym są innowacje społeczne? To poszukiwanie nowych, efektywnych sposobów współpracy, która służy lepszemu funkcjonowaniu społeczeństwa. Korzystają zatem wszyscy. Stowarzyszenie Na Rzecz Spółdzielni Socjalnych, które prowadzi serię warsztatów i spotkań pomogło lokalnym fundacjom oraz chętnym osobom w opracowaniu aż 30 innowacji społecznych!

Trzy najlepsze propozycje, które z sukcesem przeszły etap testowy, będą szeroko upowszechniane. Przykładem jest projekt „(nie)Wykorzystany Potencjał”. Jego efektem jest m.in. gra szkoleniowa. Dzięki niej następuje zmiana postaw i powszechnie przyjętych, ale często nietrafnych przekonań pracodawców. Efektem warsztatów są także dwa wartościowe, podręczne źródła wiedzy: Pudełko Wiedzy i Inspiracji oraz Pudełko Narzędzi Rekrutacyjnych. Pierwsze zawiera wskazówki dotyczące zatrudniania osób z niepełnosprawnością intelektualną, a drugie – procesu rekrutacji. To właśnie dzięki takim rozwiązaniom rynek pracy jest coraz bardziej dostępny.