Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Dzięki inwestycjom finansowanym przez Fundusze Europejskie, atrakcje kulturalne są coraz ciekawsze i ogólnodostępne. W wielu miejscach Polski skanseny, parki kulturowe czy muzea zmieniają się na lepsze. Szeroko stosowane są prezentacje multimedialne i atrakcje interaktywne. Coraz szersza jest też ich dostępność dla osób z niepełnosprawnościami.Aby wybrać się do muzeum, nie jest już konieczny pobyt w wielkim mieście. Osoby, które muszą zostać w domu albo mieszkają w mniejszych miejscowościach także mogą korzystać z oferty kulturalnej. Dzieje się tak za sprawą projektów, których efekty dostępne są przez Internet.

Wyremontowane Muzeum Warszawy

Muzeum Warszawy

Przy Rynku Starego Miasta w stolicy czeka na gości nowa wystawa. Jej autorzy prezentują zwiedzającym kolekcję wielu pojedynczych przedmiotów. Jednak opowiadają ich historię tak ciekawie, że niepostrzeżenie poznajemy wydarzenia, ludzi i całą panoramę historyczną dziejów Warszawy. Muzeum przybliża też historie warszawskich rodów rzemieślniczych oraz dzieje zabudowy przy stołecznym rynku. Każda z czterech jego stron ma swoje tajemnice i fascynujące historie związane z fundatorami i właścicielami kamienic. Co więcej, zwiedzając odnowioną, bardzo atrakcyjną przestrzeń wystawy, możemy dziś korzystać z audioprzewodników i nowoczesnych multimedialnych prezentacji. Pomieszczenia Muzeum Warszawy dostosowane są także do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Park kulturowy na Podlasiu

Park kulturowy

Podróż w czasie to na razie marzenie z obszaru fantastyki. Czy na pewno? W Korycinie nad rzeką Kumiałką, na malowniczych terenach Podlasia powstaje park kulturowy. Służyć będzie poznawaniu dziejów ludzi żyjących tu na przestrzeni tysiąca lat. Prezentowany na terenie dawnego słowiańskiego grodu zespół zabytków i multimedialnych atrakcji pozwoli poznać średniowieczne grodzisko, folwark czy tajemnice dawnego wiatraka. W parku nie zabraknie też ścieżek edukacyjnych. Powstanie również część służąca wypoczynkowi nad rzeką, trasy kajakowe i rowerowe.

Wycieczka do muzeum w zaciszu własnego pokoju

Zeszyty z nutami

Żeby poznać kolejny projekt związany z unijnym finansowaniem nie trzeba wychodzić z domu! Dzięki pracy naukowców z Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, spuścizna wielkiego kompozytora dostępna jest teraz za pośrednictwem portalu internetowego. To ogromna kolekcja różnorodnych materiałów muzycznych. Znaczenie i rola projektu sprawiły, że dziś rozbudowywany jest on także o najważniejsze dzieła muzyki polskiej od XVI do XIX wieku. Jak korzystać efektywnie z tak bogatych zasobów unikatowych zapisów muzycznych? Zastosowano bazy danych, które pozwalają w sposób dotąd niedostępny wyszukiwać, zestawiać i przeglądać materiały.

Poznaj dzieła polskiego kina

Digitalizacja polskich filmów

Miłośnicy dobrego filmu umieją dostrzec i docenić, gdy mimo upływu lat obraz i dźwięk zachowują znakomitą jakość techniczną. Takie właśnie zadanie postawili przed sobą specjaliści prowadzący projekt finansowany z Programu Polska Cyfrowa. Zrekonstruowano, a następnie profesjonalnie przeniesiono na nośniki cyfrowe dzieła polskiego kina – pierwotnie rejestrowane na taśmach światłoczułych. Koordynatorzy projektu nawiązali także współpracę z firmami i instytucjami, które udostępniają te zasoby w Internecie. Do dyspozycji będzie ponad 160 filmów: animowanych, dokumentalnych czy oświatowych. Wszystko po to, żeby różnorodny i ważny dorobek polskiego kina był szeroko dostępny, nie uległ zapomnieniu i nadal dostarczał emocji i wzruszeń.