Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Warto, aby dobre pomysły nie pozostawały tylko na papierze. Wiele projektów zgłaszanych w konkursach unijnych to odważne idee. Dofinansowane zostają nie tylko inwestycje dużych firm, ale także małych i średnich przedsiębiorstw. Dziś prezentujemy przykłady dwóch innowacji, które powstały przy wsparciu Funduszy Europejskich - Psycho Sparrow Boots i LookRoom. Psycho Sparrow Boots to produkcja spersonalizowanych butów dla zawodowych sportowców. Natomiast LookRoom jest aplikacją, która umożliwia oglądanie produktów w trójwymiarze.

Zaczyna się jesień a wraz z nią początek roku akademickiego. Studenci ostatnich semestrów stają przed wyborem własnej drogi na rynku pracy. Jak sprawić, żeby wiedza i zapał przełożyły się na udany start w zawodowe życie? Pomoże w tym jeden z opisanych poniżej projektów, który powstał z myślą o młodych humanistach.

Psycho Sparrow Boots – personalizowane obuwie sportowe 

Buty do łyżew i rolek

Tytułowe innowacyjne buty służą do łyżwiarstwa szybkiego, ale także rolek i biegów. Obuwie z Giżycka, bo tam mieści się firma je produkująca, zdobyło już renomę w Europie. Buty są cenione przez sportowców profesjonalnie uprawiających te dyscypliny. Przy ich produkcji wykorzystuje się kompozyty węglowe i wysokiej jakości materiały. Zanim powstanie forma, na której kształtuje się tkaniny węglowe, wykonywany jest skan 3D stopy przyszłego użytkownika. Oprócz wygody, lekkości i dopasowania buty cechują się atrakcyjnym wzornictwem, często dostosowanym do indywidualnych wymagań i oczekiwań sportowców.

Projekt powstał przy dużym udziale Funduszy Europejskich z Programu Polska Wschodnia.

Prezentowanie produktów z wykorzystaniem VR i AR (wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości)!

Okulary VR

Z północy naszego kraju przenosimy się na południe – do Rzeszowa. Tutaj rozwija działalność firma Cinematic V.R. Do tej pory rzeszowscy przedsiębiorcy realizowali filmy w technologii 3D, które wykorzystywali w aplikacjach mobilnych.

Dzięki Funduszom Europejskim firma opracowała innowacyjną platformę o nazwie LookRoom. Dzięki niej można wirtualne obejrzeć produkty – i to w trójwymiarze!

Na tej podstawie powstała aplikacja, która umożliwia prowadzenie sklepu internetowego. Takie rozwiązania są szczególnie potrzebne w czasie pandemii!

Płatne staże – pewny krok w zawodową przyszłość 

Skansen

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu zrealizował program, który znacznie ułatwił rozpoczęcie samodzielnej pracy studentom kierunków humanistycznych. Dzięki Funduszom Unijnym powstały płatne programy stażowe, w ramach których młodzi ludzie zdobyli praktyczne doświadczenie. Byli zatrudnieni w organizacjach wyspecjalizowanych w ochronie dziedzictwa kulturowego, które korzystają z najnowocześniejszych rozwiązań. Praktyczne przygotowanie pozwoliło absolwentom kierunków humanistycznych rozpocząć działalność zawodową.

Projekt „Humanista – Stażysta – Menedżer! Zarządzanie dziedzictwem kulturowym” dofinansowany był z Programu Wiedza Edukacja Rozwój. Podobne inicjatywy realizowane są też na innych polskich uczelniach – i nie dotyczą tylko kierunków humanistycznych.