Dział, w którym się znajdujesz, może Tobie pomóc w uzyskaniu szybkiej odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
W przypadku, gdy nie znajdziesz tu odpowiedzi na interesujący Cię temat prosimy o kontakt z Punktami Informacyjnymi Funduszy Europejskich.
Chcę skorzystać z Funduszy Europejskich
Co to znaczy, że część projektów w funduszach na lata 2014 – 2020 powinna wpisywać się w koncepcję inteligentnej specjalizacji?
Fundusze unijne w latach 2014 – 2020 podlegają silnej koncentracji. Skupiają się na konkretnych obszarach, określonych w dokumentach strategicznych.
Komisja Europejska, przygotowując państwa członkowskie do wdrażania nowych środków, określiła 11 celów tematycznych, czyli obszarów przewidzianych do wsparcia. Pierwszym z nich jest sfera badań, rozwoju i innowacji. Warunkiem realizacji projektów w tym celu tematycznym jest jednak wpisanie się w koncepcję inteligentnej specjalizacji. Na czym to polega?
Każde państwo dokonuje analizy swoich potencjałów i możliwości rozwojowych, a następnie wybiera te dziedziny, które świadczą o jego największej konkurencyjności i stanowią największą szansę na osiągnięcie sukcesu, zwiększenie przewagi nad innymi regionami, czyli na wyspecjalizowanie się w konkretnych branżach. Ponieważ specjalizacje te dotyczą najczęściej obszarów badawczych i innowacyjnych, nazywane są inteligentnymi specjalizacjami.
Sporządzenie strategii badań i innowacji na rzecz inteligentnej specjalizacji stanowi duże wyzwanie dla państw członkowskich, szczególnie dla tych z niewielkim doświadczeniem w zakresie kreowania, wdrażania i oceny polityki innowacyjnej. Aby to ułatwić, Komisja Europejska udostępniła w 2011 r. tzw. Platformę S3 (Smart Specialization Platform) – narzędzie wspomagające opracowywanie strategii. Platforma obsługiwana przez Instytut Perspektywicznych Studiów Technologicznych nie oferuje gotowych do zastosowania rozwiązań, lecz służy wymianie kontaktów, poglądów i doświadczeń. Jej celem jest również dostarczanie pomysłów i wskazówek. Udostępnia case studies i metodologię. W ramach platformy dochodzi do warsztatów, szkoleń oraz corocznych spotkań polityków i podmiotów zajmujących się przygotowywaniem inteligentnych specjalizacji, które reprezentują ponad 100 regionów i państw członkowskich UE.
Krajowe inteligentne specjalizacje w Polsce zostały określone w Programie Rozwoju Przedsiębiorstw do 2020 r. opracowanym przez byłe Ministerstwo Gospodarki, a przyjętym przez Radę Ministrów 8 kwietnia 2014 roku. Dokument przedstawia proces analityczny wyłaniania inteligentnych specjalizacji na poziomie krajowym oraz zarys procesu ich monitorowania i aktualizacji. Określa priorytety gospodarcze w obszarze B+R+I, których rozwój zapewni tworzenie innowacyjnych rozwiązań społeczno-gospodarczych, zwiększenie wartości dodanej gospodarki i podniesienie jej konkurencyjności na rynkach zagranicznych.
Krajowe inteligentne specjalizacje to dokument otwarty, który podlega ciągłej weryfikacji i aktualizacji w oparciu o system monitorowania oraz zachodzące zmiany społeczno – gospodarcze.
15 krajowych inteligentnych specjalizacji określono w ramach następujących działów: zdrowe społeczeństwo, Biogospodarka rolno-spożywcza, leśno-drzewna i środowiskowa, zrównoważona energetyka, gospodarka o obiegu zamkniętym – woda, surowce kopalne, odpadyoraz innowacyjne technologie i procesy przemysłowe.
Należą do nich:
- Zdrowe społeczeństwo:
- Nowe produkty i technologie,
- Diagnostyka i terapia chorób,
- Wytwarzanie produktów leczniczych.
- Biogospodarka rolno-spożywcza, leśno-drzewna i środowiskowa:
- innowacyjne technologie, procesy i produkty sektora rolno-spożywczego i leśno-drzewnego Biotechnologiczne i chemiczne procesy, bioprodukty i produkty chemii specjalistycznej oraz inżynierii środowiska.
- Zrównoważona energetyka:
- Wysokosprawne, niskoemisyjne i zintegrowane układy wytwarzania, magazynowania, przesyłu i dystrybucji energii,
- Inteligentne i energooszczędne budownictwo,
- Rozwiązania transportowe przyjazne środowisku.
- Gospodarka o obiegu zamkniętym – woda, surowce kopalne, odpady:
- Pozyskanie surowców,
- Eko-projektowanie,
- Przetwórstwo i produkcja,
- Odpady i ścieki.
- Innowacyjne technologie i procesy przemysłowe (w ujęciu horyzontalnym):
- Wielofunkcyjne materiały i kompozyty o zaawansowanych właściwościach, w tym nanoprocesy i nanoprodukty;
- Sensory (w tym biosensory) i inteligentne sieci sensorowe;
- Inteligentne sieci i technologie informacyjno – komunikacyjne oraz geoinformacyjne Eloktronika drukowana, organiczna i elastyczna;
- Automatyzacja i robotyka procesów technologicznych;
- Fotonika - Inteligentne technologie kreacyjne;
- Innowacyjne technologie morskie w zakresie specjalistycznych jednostek pływających, konstrukcji morskich i przybrzeżnych oraz logistyki opartej o transport morski i śródlądowy.
Każde województwo określa własne inteligentne specjalizacje. Opracowane zostały specjalne dokumenty, tzw. regionalne strategie innowacji, których integralną część stanowi także wykaz regionalnych inteligentnych specjalizacji.
- Zdrowe społeczeństwo:
Czy mogę starać się o refundację wydatków, które ponosiłem w związku z projektem zakończonym w 2018 roku?
Jeśli inwestycja została już w pełni zrealizowana, to nie masz możliwości uzyskania dofinansowania w postaci refundacji poniesionych wydatków. Fundusze Europejskie nie mogą bowiem finansować inwestycji już zakończonych.
Mówi o tym art. 65. Rozporządzenia nr 1303/2013 (tzw. rozporządzenie ogólne, wskazujące zasady wdrażania Funduszy Europejskich w latach 2014 – 2020):
Operacje nie mogą zostać wybrane do wsparcia z Europejskich Funduszy Strukturalnych i Inwestycyjnych, jeśli zostały one fizycznie ukończone lub w pełni zrealizowane przed przedłożeniem instytucji zarządzającej wniosku o dofinansowanie w ramach programu operacyjnego, niezależnie od tego, czy wszystkie powiązane płatności zostały dokonane przez beneficjenta.
Czy w projektach realizowanych z funduszy europejskich na lata 2014 – 2020 nadal będzie obowiązywać zasada trwałości?
Okres trwałości projektów realizowanych ze wsparciem unijnym, czyli obowiązku utrzymania zaplanowanych i zrealizowanych efektów projektu, to okres pięciu lat od zakończenia jego realizacji. Taki przepis obowiązywał w funduszach na lata 2007 – 2013 i jest kontynuowany także w latach 2014 – 2020. Podstawą jego obowiązywania jest art. 64 tzw. rozporządzenia głównego (jest to Rozporządzenie nr 1303/2013 wskazujące na ogólne zasady funduszy unijnych do 2020 r.).
- Pięcioletni okres trwałości to zasada podstawowa. Rozporządzenie przewiduje jednak odstępstwa od tej reguły:
- Państwa członkowskie mogą skrócić ten ustalony okres do trzech lat w przypadku projektów realizowanych przez mikro, małe lub średnie przedsiębiorstwa,
- Okres trwałości projektu wydłuża się w odniesieniu do jednego aspektu – przenoszenia inwestycji produkcyjnej poza obszar Unii Europejskiej. Jeśli beneficjent chciałby dokonać takiej zmiany i jest podmiotem innym niż przedsiębiorstwo z sektora MŚP, powinien zachować 10-letni okres trwałości,
Zasada trwałości projektu, co do zasady, nie obowiązuje w przypadku operacji wspieranych z Europejskiego Funduszu Społecznego (z racji, że są to przedsięwzięcia nieinwestycyjne).
- Państwa członkowskie mogą skrócić ten ustalony okres do trzech lat w przypadku projektów realizowanych przez mikro, małe lub średnie przedsiębiorstwa,
- Okres trwałości projektu wydłuża się w odniesieniu do jednego aspektu – przenoszenia inwestycji produkcyjnej poza obszar Unii Europejskiej. Jeśli beneficjent chciałby dokonać takiej zmiany i jest podmiotem innym niż przedsiębiorstwo z sektora MŚP, powinien zachować 10-letni okres trwałości,
- Zasada trwałości projektu, co do zasady, nie obowiązuje w przypadku operacji wspieranych z Europejskiego Funduszu Społecznego (z racji, że są to przedsięwzięcia nieinwestycyjne).
Zachowanie trwałości projektu jest obowiązkiem beneficjenta Funduszy Europejskich. Jeśli nastąpią przesłanki wskazujące na naruszenie tej zasady, sprawa będzie poddana indywidualnej analizie i może się skończyć nawet zwrotem dofinansowania. Aby taka procedura mogła być uruchomiona powinna zajść co najmniej jedna z poniższych przesłanek:
- zaprzestanie działalności produkcyjnej lub przeniesienie jej poza obszar objęty programem,
- zmiana własności elementu infrastruktury, która daje przedsiębiorstwu lub podmiotowi publicznemu nienależne korzyści,
- istotna zmiana wpływająca na charakter operacji, jej cele lub warunki wdrażania, która mogłaby doprowadzić do naruszenia jej pierwotnych celów.
Czy w ramach dofinansowania unijnego mogę zakupić grunt pod inwestycję?
Jeśli realizujesz projekt i jednym z wydatków jest zakup gruntu, to możesz przeznaczyć na to dofinansowanie, ale jednocześnie taki koszt może stanowić nie więcej niż 10% wartości wszystkich wydatków w Twoim projekcie. Oznacza to, że w ramach całego projektu tylko 10% środków może być przeznaczone na zakup nieruchomości gruntowej, a pozostałe 90% wydatków powinno dotyczyć innych kosztów.
Takie przepisy znajdują się w rozdziale 7.3 „Zakup nieruchomości” w Wytycznych w zakresie kwalifikowalności wydatków w programach unijnych.
Nie zgadzam się z oceną mojego wniosku o dofinansowanie. Czy mogę odwołać się od decyzji instytucji?
Jeśli Twój wniosek o dofinansowanie został oceniony negatywnie, masz prawo wnieść protest w celu ponownego sprawdzenia złożonego wniosku w zakresie spełniania kryteriów wyboru, według których Twój wniosek był oceniany.
Ogólne zasady takich odwołań zostały określone w ustawie wdrożeniowej (ustawa z 11 lipca 2014 roku o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020). Szczegółowe wytyczne w zakresie procedury odwoławczej od wyników wyboru projektów do dofinansowania, zostaną określone w odpowiednich dokumentach programowych.
Negatywna ocena, która uprawnia do wniesienia protestu, to ocena w której:
-
projekt nie uzyskał wymaganej liczby punktów lub nie spełnił kryteriów wyboru projektów, na skutek czego nie może być wybrany do dofinansowania,
-
projekt uzyskał wymaganą liczbę punktów lub spełnił kryteria wyboru projektów, jednak kwota przeznaczona na dofinansowanie projektów w konkursie nie wystarcza na wybranie go do dofinansowania (nie może to być jedyna przesłanka do wniesienia protestu – w takiej sytuacji powinno się wykazać dodatkowo jakieś niedociągnięcia formalne czy zaniedbania instytucji oceniającej).
Procedury związane z odwołaniem od wyników oceny są bardzo skomplikowane. Poniżej znajdziesz ich opis oraz zobrazowanie graficzne, które – mamy nadzieję – pozwoli Ci lepiej zrozumieć ten system.
Termin na wniesienie protestu wynosi 14 dni. Protest jest wnoszony za pośrednictwem instytucji organizującej konkurs w formie pisemnej i zawiera:
- oznaczenie instytucji właściwej do rozpatrzenia protestu,
- oznaczenie wnioskodawcy,
- numer wniosku o dofinansowanie projektu,
- wskazanie kryteriów wyboru projektów, z których oceną wnioskodawca się nie zgadza, wraz z uzasadnieniem,
- wskazanie zarzutów o charakterze proceduralnym w zakresie przeprowadzonej oceny, jeżeli zdaniem wnioskodawcy naruszenia takie miały miejsce, wraz z uzasadnieniem,
- podpis wnioskodawcy lub osoby upoważnionej do jego reprezentowania.
Instytucja organizująca konkurs w terminie 21 dni od otrzymania protestu weryfikuje wyniki dokonanej przez siebie oceny projektu w zakresie kryteriów i zarzutów podniesionych przez wnioskodawcę. W wyniku tej weryfikacji może:
-
Dokonać zmiany podjętego wcześniej rozstrzygnięcia (co skutkuje skierowaniem projektu do właściwego etapu oceny albo umieszczeniem go na liście projektów wybranych do dofinansowania w wyniku przeprowadzenia procedury odwoławczej).
-
Skierować protest wraz z otrzymaną od wnioskodawcy dokumentacją do właściwej instytucji do rozpatrzenia protestu, to jest do instytucji zarządzającej albo pośredniczącej (jeżeli taka została ustanowiona dla danego programu operacyjnego). Do protestu załączane jest wówczas stanowisko instytucji organizującej konkurs dotyczące braku podstaw do zmiany podjętego wcześniej rozstrzygnięcia.
W przypadku punktu 2. właściwa instytucja (zarządzająca lub pośrednicząca) rozpatruje protest, weryfikując prawidłowość oceny projektu w zakresie kryteriów i zarzutów podniesionych przez wnioskodawcę w terminie 30 dni. W uzasadnionych przypadkach, w szczególności gdy w trakcie rozpatrywania protestu konieczne jest skorzystanie z pomocy ekspertów, termin rozpatrzenia protestu może być przedłużony do 60 dni.
Właściwa instytucja (zarządzająca lub pośrednicząca) może uwzględnić protest i wówczas:
- w przypadku, kiedy protest dotyczył kryteriów wyboru projektów, wniosek jest kierowany bezpośrednio do właściwego etapu oceny bądź umieszczany na liście projektów wybranych do dofinansowania,
- w przypadku, kiedy protest dotyczył błędów proceduralnych przy ocenie, sprawa jest przekazywana instytucji organizującej konkurs, w celu dokonania ponownej oceny projektu zgodnie z wszelkimi obowiązującymi procedurami.
Instytucja może także nie uwzględnić protestu i wówczas poinformować wnioskodawcę o możliwości wniesienia skargi do sądu administracyjnego. Jeśli miał miejsce punkt 2. (skierowanie do ponownej oceny w związku ze stwierdzeniem błędów proceduralnych w pierwszej ocenie), instytucja organizująca konkurs dokonuje ponownej oceny wniosku i wówczas:
-
w przypadku pozytywnej ponownej oceny projektu, wniosek jest kierowany bezpośrednio do właściwego etapu oceny bądź umieszczany na liście projektów wybranych do dofinansowania,
-
w przypadku negatywnej ponownej oceny projektu, wniosek jest odrzucany, a wnioskodawca ma możliwość wniesienia skargi do sądu administracyjnego.
W przypadku nieuwzględnienia protestu przez właściwą instytucję (zarządzającą lub pośredniczącą) bądź w sytuacji, kiedy po ponownej ocenie projektu (w związku z błędami proceduralnymi w pierwszej ocenie) wniosek jest odrzucany, wnioskodawcy przysługuje prawo wniesienia skargi do sądu administracyjnego. Taką skargę można też wnieść, jeśli odpowiedzialna instytucja zaniecha działania i w ogóle nie podejmie się rozpatrzenia protestu.
Skarga do wojewódzkiego sądu administracyjnego jest wnoszona w terminie 14 dni od wraz z kompletną dokumentacją w sprawie.
Kompletna dokumentacja obejmuje:
- wniosek o dofinansowanie projektu,
- informację o wynikach oceny projektu,
- wniesiony protest,
- informację o nieuwzględnieniu protestu, o wynikach ponownej oceny projektu wskutek wcześniejszych błędów proceduralnych, bądź o nierozpatrzeniu protestu,
- ewentualne załączniki.
Sąd rozpoznaje skargę w terminie 30 dni i może:
- uwzględnić skargę,
- oddalić skargę,
- umorzyć postępowanie w sprawie, jeżeli jest ono bezprzedmiotowe.
W przypadku oddalenia skargi bądź umorzenia postępowania, wnioskodawca może wnieść skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Ponadto, skargę do NSA mogą wnieść także instytucje zaangażowane w przedsądowy etap procedury odwoławczej (instytucja organizująca konkurs oraz właściwa instytucja zarządzająca lub pośrednicząca), jeśli nie zgadzają się z decyzją wojewódzkiego sądu administracyjnego.
Skarga kasacyjna jest wnoszona w terminie 14 dni. Jest rozpatrywana w terminie 30 dni od dnia jej wniesienia. Obowiązują procedury w zakresie postępowania administracyjnego.
Pamiętaj, że wraz z oceną Twojego wniosku, powinieneś otrzymać pouczenie, które wskaże Ci zasady odwołania od wyników oceny. Szczegółowe warunki możesz także zawsze sprawdzić w przepisach dotyczących procedury odwoławczej w interesującym Ciebie programie. Takie wytyczne zapewne niedługo zostaną opracowane.
-
Spotkałem się z pojęciem "instytucja otoczenia biznesu". Co to za instytucje? Kto może nią zostać?
Trudno jest wskazać jedną, spójną definicję instytucji otoczenia biznesu, w związku z czym katalog podmiotów uznawanych za takie podmioty jest dość obszarny i płynny. Łatwiej jest wyjaśnić to pojęcie poprzez wskazanie głównych cech, którymi powinny się odznaczać instytucje otoczenia biznesu (IOB). W zasadzie bowiem bardziej decyduje charakter działalności podmiotu, niż to, jaką formę organizacyjno-prawną posiada.
Analizy przeprowadzane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości wskazują, że instytucje otoczenia biznesu działają w następujących formach organizacyjno-prawnych: stowarzyszenia, fundacje, spółki niedziałające dla zysku, izby gospodarcze, jednostki badawczo-rozwojowe, jednostki budżetowe, uczelnie, ośrodki innowacji, inkubatory przedsiębiorczości. Możliwe są również różnego rodzaju związku czy porozumienia wymienianych podmiotów.
W zasadzie więc, o ile dany podmiot nie działa dla zysku, tylko całe swoje zyski przeznacza na ponowne reinwestowanie w podejmowaną działalność oraz o ile prowadzi działalność związaną ze wspieraniem biznesu lub kojarzeniem współpracy sektorów nauka-biznes, może zostać potraktowany jako instytucja otoczenia biznesu.
W perspektywie finansowej 2014-2020 przedsiębiorcy z sektora MŚP mogą uzyskać dofinansowanie na zakup usług doradczych świadczonych przez akredytowane IOB. Wsparcie takie zostało przewidziane zarówno w programach regionalnych, jak i w Programie Inteligentny Rozwój.
Chcę założyć firmę
Chciałbym założyć firmę na wsi. Skąd mogę pozyskać dofinansowanie?
Jeśli mieszkasz na wsi i chcesz założyć firmę na obszarze wiejskim, możesz skorzystać z funduszy na otwarcie działalności gospodarczej z Programu Wiedza Edukacja Rozwój lub Regionalnego Programu Twojego województwa. Piszemy o nich w odpowiedzi na pytanie, które znajduje się wyżej.
Są jednak także specjalne fundusze skierowane tylko dla mieszkańców obszarów wiejskich. Zostały one zaplanowane w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich. Możesz z nich skorzystać, jeśli spełniasz co najmniej następujące warunki:
- Jesteś zameldowany na obszarze wiejskim,
- Chcesz założyć działalność i realizować inwestycję na obszarze wiejskim.
Wsparcie związane z zakładaniem działalności gospodarczej na obszarach wiejskich, jest realizowane w dwojaki sposób. Pierwszy z nich dotyczy osób opłacających składki w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS). Drugi dotyczy dofinansowania dla osób ubezpieczonych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).
KRUS
Jeśli jesteś ubezpieczony w KRUS, będziesz mógł skorzystać z tzw. premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Dofinansowanie może być przyznane, jeśli poza ubezpieczeniem w KRUS:
- gospodarstwo rolne, w którym pracujesz, ma wielkość ekonomiczną nie większą niż 15 tys. euro,
- za poprzedni rok otrzymałeś dopłaty do gruntów rolnych,
- gospodarstwo rolne, w którym pracujesz jest położone w miejscowości należącej do: gminy wiejskiej lub gminy miejsko-wiejskiej bądź miejskiej, z wyłączeniem miast i miejscowości liczących powyżej 5 tys. mieszkańców,
- działalność będziesz zakładał w miejscowości wiejskiej oraz utworzysz co najmniej jedno miejsce pracy,
- zobowiążesz się do realizacji biznesplanu oraz do przejścia do ubezpieczenia w ZUS.
Kryteria wyboru mogą preferować projekty osób o odpowiednich kwalifikacjach, o charakterze innowacyjnym, realizowane na terenach o najwyższym poziomie bezrobocia i zakładające stworzenie większej liczby miejsc pracy.
Kwota dofinansowania na otwarcie pozarolniczej działalności gospodarczej ma wynosić do 100 tys. zł
ZUS
Jeśli jesteś ubezpieczony w ZUS, będziesz mógł skorzystać z pomocy w ramach inicjatywy LEADER realizowanej przez tzw. Lokalne Grupy Działania (LGD).
LGD to stowarzyszenia działające na terenie kilku gmin, które przygotowują swoje Lokalne Strategie Rozwoju (LSR). W zależności od przyjętej strategii, wpierane mogą być m.in. projekty mające na celu zakładanie działalności gospodarczej i rozwój przedsiębiorczości na obszarze objętym LSR.
W pierwszej kolejności upewnij się jaka Lokalna Grupa Działania jest w Twojej okolicy (możesz zapytać o to w urzędzie gminy lub skorzystać z wyszukiwarki dostępnej na stronie Krajowych Obszarow Wiejskich). Następnie skontaktuj się ze swoją LGD, aby zweryfikować warunki i terminy przyznawania dofinansowania.
Maksymalna kwota, jaką będziesz mógł uzyskać, będzie wynosiła 100 tys. zł (o ile z zapisów Lokalnej Strategii Rozwoju nie będzie wynikała inna wartość).
Informacje na temat PROW uzyskasz w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Centrala Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
ul. Poleczki 33 02-822 Warszawa
Infolinia: 0-800 38-00-84
Fax: 22 318-53-30
Adres e-mail: info@arimr.gov.pl
www.arimr.gov.plMinisterstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Departament Rozwoju Obszarów Wiejskich
ul. Wspólna 30, 00-930 Warszawa
Punkt informacyjny PROW
tel.: (22) 623-14-76, (22) 623-13-66, fax: (22) 623-20-51
poczta elektroniczna: Alina.Osinska@minrol.gov.pl Katarzyna.Laskowska@minrol.gov.pl
www.minrol.gov.plMam pomysł na innowacyjną firmę. Jak mogę uzyskać fundusze na jej założenie?
Jeśli chcesz założyć firmę, która będzie się specjalizowała w innowacyjnych technologiach, albo będzie oparta o jakieś nowatorskie pomysły, możesz skorzystać z tradycyjnych funduszy na otwarcie działalności gospodarczej. Piszemy o nich w odpowiedzi na pytanie, które znajduje się wyżej.
Często jednak takie innowacyjne pomysły potrzebują większych środków. W takiej sytuacji powinieneś się zainteresować dofinansowaniami, które skierowane są konkretnie na firmy innowacyjne. Takie możliwości wsparcia przewidują programy: Inteligentny Rozwój oraz Polska Wschodnia. W pierwszym z nich będą realizowane programy akceleracyjne dla startupów oraz zostaną wybrani pośrednicy finansowi (fundusze venture capital), którzy będą wspierać nowe pomysły. W drugim wsparcie będziesz mógł uzyskać z platform startowych prowadzonych przez ośrodki innowacji.
Programy akceleracyjne
Program zakłada wsparcie starupów za pomocą programów akceleracyjnych przedsięwzięć opartych o innowacyjne pomysły przy udziale odbiorców technologii zainteresowanych ich wdrożeniem i rozwojem. Program przewiduje wsparcie akceleracji start-upów i ich współpracy z dużymi i średnimi przedsiębiorstwami.
Możesz otrzymać maksymalnie do 250 000 zł w tym:
-
do 200 tys. zł dofinansowania na rozwój produktu (w tym usługi) lub technologii, a w szczególności ich walidację w warunkach zbliżonych do rzeczywistych;
-
do 50 tys. zł na usługi doradcze.
Za realizację projektu odpowiadają operatorzy wybrani w drodze konkursu przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).
Więcej informacji można znaleźć na stronie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
Elektro ScaleUp
Pilotażowy program Electro ScaleUp ma pomóc start-upom w zdobyciu pierwszego, przełomowego zlecenia, które będzie odpowiadało na potrzeby dużej firmy, głównie producentów elektrycznych pojazdów i infrastruktury do ich ładowania. Jeśli projekt zakończy się sukcesem, start-up będzie miał szansę na wdrożenie swojego rozwiązania przy wsparciu liderów branży elektromobilności w Polsce.
Możesz otrzymać maksymalnie 550 000 zł, a w tym:
-
do 500 tys. zł dofinansowania projektu na rozwój technologii i przygotowanie jej do wdrożenia,
-
do 50 tys. zł na zakup usług prawnych, księgowych i doradczych.
Za realizację projektu odpowiada operator wybrany w drodze konkursu przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.
Więcej informacji można znaleźć na stronie stronie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
Poland Prize
Pilotażowy program Poland Prize ma zachęcić innowacyjne start-upy do przeniesienia się do Polski i tworzenia tu swoich produktów i usług. Przedsiębiorcy mogą liczyć na pomoc w przygotowaniu się do prowadzenia swojej działalności w naszym kraju. Otrzymają również grant na rozwój firmy. Wsparcie będzie udzielane za pośrednictwem operatorów, którzy przeprowadzą rekrutację przedsiębiorców do pilotażu. Poland Prize jest elementem programu Start in Poland.
Możesz otrzymać maksymalnie 200 000 zł na rozwój produktu i 50 000 zł na usługi prawne, księgowe i doradcze.
Za realizację projektu odpowiadają operatorzy wybrani w drodze konkursu przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.
Więcej informacji ponownie można znaleźć na stronie PARP.
STARTER
Starter FIZ skierowany jest do innowacyjnych spółek znajdujących się na najwcześniejszym etapie rozwoju (inkubacja, start). Finansowanie udzielane jest poprzez pośredników finansowych (fundusze venture capital), którzy dzięki swojemu doświadczeniu, kompetencjom i kontaktom dostarczają finansowanym spółkom również tzw. smart money, zwiększając znacząco szanse na komercyjny sukces tych spółek.
Wartość pierwszej inwestycji w spółkę wynosi do 1 mln zł / do 3 mln zł razem z follow-on (łącznie z wkładem prywatnym).
Za realizację projektu odpowiadają fundusze venture capital wybrane w drodze konkursu przez Polski Fundusz Rozwoju.
Więcej informacji można znaleźć na stronie Polskiego Funduszu Rozwoju.
Platformy startowe
W pierwszej części Programu Polska Wschodnia zaplanowano wsparcie dla innowatorów w postaci Platform startowych dla nowych pomysłów.
Platformy startowe prowadzone będą przez ośrodki innowacji (m. in. parki naukowo‐technologiczne, parki naukowe, parki technologiczne, inkubatory technologiczne). Za wybór ośrodków innowacji, które będą prowadzić platformy startowe odpowiada Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Więcej informacji można ponownie znaleźć na stronie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
Każda z Platform startowych oferuje co najmniej jedną ścieżkę inkubacyjną przygotowaną na potrzeby konkretnej branży wpisującej się w tzw. ponadregionalne inteligentne specjalizacje Polski wschodniej.
Dostępne specjalizacje branżowe to:
-
ICT (technologie informacyjno-komunikacyjne);
-
Produkcja żywności;
-
Branża metalowo-maszynowa (przetwórstwo metali i wytwarzanie maszyn);
-
Energetyka;
-
Turystyka, medycyna i zdrowie;
-
Smart City/Transport i motoryzacja;
-
Ekologia;
-
Lotnictwo;
-
Motoryzacja;
-
Budownictwo.
Dofinansowanie mogą uzyskać pomysłodawcy z województw Polski Wschodniej tj.: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Platformy Startowe prowadzą ciągły nabór. Następnie koncepcje te oceniane są przez ekspertów poszczególnych Platform Startowych.
Oceniane będą m.in.:
- Innowacyjność koncepcji - do inkubacji zakwalifikować się mogą jedynie innowacje produktowe,
- Przewagi konkurencyjne - koncepcja powinna charakteryzować się zidentyfikowanymi przewagami w stosunku do istniejących produktów,Potencjał biznesowy,
- Kwalifikacje zespołu, który ma rozwijać produkt.
- W ramach platform startowych będziesz miał zapewnione wsparcie w formie:
- coachingu (np. biznesowego, marketingowego, technologicznego),
- mentoringu branżowego (indywidualnego lub grupowego),
- innych usług niezbędnych do przeprowadzenia prac nad rozwojem nowego pomysłu dostępu do stanowiska pracy.
Następnie, kiedy Twoja firma będzie już gotowa do wejścia na rynek z produktem przygotowanym w ramach danej platformy startowej, będziesz mógł uzyskać wsparcie na rozwój swojej działalności.
Dofinansowanie dla jednej firmy może tu wynieść nawet 800 tys. zł, a minimalna wartość projektu to 50 tys. zł. Ze środków tych mogą skorzystać tylko te firmy, które pozytywnie zakończą program akceleracji (inkubacji) w platformie startowej tj. utworzyły produkt lub usługę w oparciu o opracowany i zweryfikowany rynkowo model biznesowy oraz otrzymały pozytywną rekomendację animatora Platformy startowej.
Konkurs jest prowadzony przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Więcej informacji można znaleźć na stronie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
-
Planuję założenie własnej działalności gospodarczej. Jak mogę starać się o dofinansowanie na ten cel?
Są dwie możliwości:
- jeśli masz mniej niż 30 lat – szukaj dotacji w Programie Wiedza Edukacja Rozwój;
- jeśli masz więcej niż 30 lat – szukaj dotacji i pożyczek w Regionalnych Programach Operacyjnych w każdym województwie.
Osoby poniżej 30 roku życia
Forma wsparcia: dotacja (bezzwrotna)
Program: Program Wiedza Edukacja Rozwój.
Szukaj informacji w:
- Działaniu 1.1 jeśli jesteś zarejestrowany w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna,
- Działaniu 1.2 jeśli nie jesteś zarejestrowany w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna.
Zapamiętaj te nazwy i numery, bo przydadzą Ci się np. podczas szukania formularza wniosku i innych dokumentów, które trzeba wypełnić, żeby otrzymać dotację.
Najpierw jednak sprawdź czy spełniasz warunki, żeby dostać dotację. Kto (mając mniej niż 30 lat) może starać się o dotację?
-
Osoby spełniające jednocześnie trzy warunki:
- nie pracują (posiadają status bezrobotnego lub biernego zawodowo),
- nie kształcą się (tj. nie kształcą się formalnie w trybie stacjonarnym),
- nie szkolą się ( tj. nie biorą udziału w zajęciach pozaszkolnych, które mają na celu uzyskanie, uzupełnienie lub doskonalenie umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub ogólnych, potrzebnych do wykonywania pracy). LUB
-
Osoby reprezentujące grupy:
- imigranci (w tym osoby polskiego pochodzenia),
- osoby, które nie posiadają polskiego obywatelstwa, przybyłe lub zamierzające przybyć do Polski w celu osiedlenia się (zamieszkania na stałe) lub na pobyt czasowy i zamierzający wykonywać lub wykonujący pracę na terytorium Polski,
- reemigranci - obywatele polscy, którzy przebywali za granicą Polski przez nieprzerwany okres co najmniej 6 miesięcy, którzy zamierzają powrócić do Polski lub którzy przebywają na terenie Polski nie dłużej niż 6 miesięcy przed przystąpieniem do projektu i deklarują chęć podjęcia zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej na terytorium Polski. Do tej grupy zaliczani są również repatrianci,- osoby odchodzące z rolnictwa i ich rodziny – osoby podlegające ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu na podstawie ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (KRUS) zamierzający podjąć zatrudnienie lub inną działalność pozarolniczą, objętą obowiązkiem ubezpieczenia społecznego na podstawie ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (ZUS),
- tzw. ubodzy pracujący - osoby, których zarobki nie przekraczają płacy minimalnej lub osoby zamieszkujące w gospodarstwie domowym, w którym dochody (z wyłączeniem transferów socjalnych), przypadające na jedną osobę, nie przekraczają kryteriów dochodowych ustalonych w oparciu o próg interwencji socjalnej w miesiącu poprzedzającym przystąpienie do projektu,
- osoby zatrudnione na umowach krótkoterminowych - osoby zatrudnione na umowę wskazującą na zawarcie stosunku pracy lub innej formy zatrudnienia, zawartej na czas określony, który upływa w okresie realizacji projektu lub trwa nie dłużej niż 6 miesięcy,
- pracujący w ramach umów cywilno-prawnych.
Instytucje, które przekazuję dotacje to np. urzędy pracy, organizacje pozarządowe, agencje zatrudnienia lub instytucje szkoleniowe. To bezpośrednio do tych instytucji trzeba udać się w celu otrzymania dotacji.
Na co można przeznaczyć dotację?
- na utworzenie przedsiębiorstwa (w maksymalnej wysokości 6-krotności przeciętnego wynagrodzenia w Polsce, więc obecnie wynosi ok. 27 tys. zł,
- na doradztwo i szkolenia niezbędne do podjęcia i prowadzenia działalności gospodarczej,
- wsparcie pomostowe (czyli środki na stałe, bieżące wydatki w pierwszym okresie działania firmy).
Uwaga! Przyznanie wsparcia będzie poprzedzone analizą Twojej sytuacji i Twoich indywidualnych potrzeb na rynku pracy.
Aby uzyskać więcej informacji skontaktuj się z Punktami Informacyjnymi Funduszy Europejskich w Twoim województwie.
Osoby powyżej 30 roku życia
Program: Regionalne Programy Operacyjne (w każdym województwie)
Forma:
-
dotacja (bezzwrotna)
-
pożyczka (zwrotna)
O dotację będziesz mógł wystąpić tylko wtedy, gdy jesteś osobą niepracującą i dodatkowo jesteś osobą, która ma największe trudności na rynku pracy. Są to w szczególności osoby:
- po 50 roku życia,
- niepełnosprawne,
- bez kwalifikacji zawodowych,
- długotrwale bezrobotne,
- kobiety.
Inne grupy osób, które mogą starć się o dotację:
- imigranci oraz reemigranci;
- osoby odchodzące z rolnictwa i ich rodziny;
- osoby ubogie pracujące;
- osoby zatrudnione na umowach krótkoterminowych lub pracujący w ramach umów cywilno-prawnych, których miesięczne zarobki nie przekraczają wysokości minimalnego wynagrodzenia;
- bezrobotni mężczyźni w wieku 30-49 lat, którzy nie należą do powyższych kategorii.Udział tej grupy nie może przekroczyć 20% bezrobotnych objętych wsparciem.
Jeśli należysz do pozostałych osób (np. pracujesz), będziesz mógł uzyskać tylko preferencyjne pożyczki na założenie firmy.
Uwaga! Szczegółowe zasady otrzymania dofinansowania na założenie działalności gospodarczej będą się różnić w zależności od województwa.
Kwoty, terminy i konkretne kryteria uzyskania dofinansowania różnią się w zależności od województwa. O fundusze na założenie firmy możesz się starać tylko w tym województwie, w którym mieszkasz i chcesz założyć i prowadzić swoją firmę.
Aby poznać precyzyjne zasady, skontaktuj się z Punktami Informacyjnymi Funduszy Europejskich w Twoim województwie.
Inne możliwości
Jeśli jesteś osobą niepracującą i nie miałeś wcześniej własnej firmy, to możesz zwrócić uwagę na jeszcze jedno źródło dofinansowania na założenie firmy. Są to pożyczki w programie Banku Gospodarstwa Krajowego „Pierwszy Biznes Wsparcie w Starcie”. W programie przewidziane są dwa instrumenty: pożyczka na rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz pożyczka na utworzenie miejsca pracy.
Pożyczka na rozpoczęcie działalności gospodarczej może być przyznana:
- niepracującym studentom ostatniego roku studiów wyższych,
- absolwentom szkoły wyższej do 4 lat od ukończenia studiów,
- zarejestrowanym osobom bezrobotnym.
Warunki pożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej, to:
- kwota pożyczki: maksymalnie 20-krotność przeciętnego wynagrodzenia (aktualnie – ponad 90 tys. zł),
- oprocentowanie: obecnie 0,44% w skali roku (wysokość oprocentowania to 1/4 stopy redyskonta weksli NBP),
- okres spłaty: do 7 lat,
- karencja w spłacie kapitału: do 1 roku,
- zabezpieczenie spłaty: weksel własny pożyczkobiorcy oraz poręczenie osoby fizycznej.
Pożyczka na utworzenie miejsca pracy może być przyznana:
- firmom, które skorzystały z pożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej,
- osobom prowadzącym działalność gospodarczą,
- niepublicznym przedszkolom i szkołom, żłobkom i klubom dziecięcym,
- gospodarstwom rolnym i podmiotom prowadzącym dział specjalny produkcji rolnej (które w ciągu ostatnich 6 miesięcy zatrudniały już co najmniej 1 pracownika).
Warunki pożyczki na utworzenie miejsca pracy, to:
- kwota pożyczki: maksymalnie sześciokrotność przeciętnego wynagrodzenia (aktualnie – ok 27 tys. zł),
- oprocentowanie: 0,44% w skali roku (wysokość oprocentowania to 1/4 stopy redyskonta weksli NBP),
- okres spłaty: do 3 lat,
- zabezpieczenie spłaty: weksel własny pożyczkobiorcy oraz poręczenie osoby fizycznej.
Więcej informacji oraz dane kontaktowe do pośredników finansowych, u których będziesz mógł złożyć wniosek o pożyczkę, znajdziesz na stronie internetowej programu wsparcie na starcie.
Chcę rozwijać swoją firmę
Prowadzę działalność gospodarczą i chciałbym ją rozwinąć. Czy mogę otrzymać dofinansowanie na ten cel?
Rozwijając swoją firmę, ciągle możesz korzystać ze środków funduszy pożyczkowych i inicjatywy wspólnotowej JEREMIE realizowanych w latach 2014-2020. W województwach realizowane są projekty przewidujące preferencyjne pożyczki skierowane na rozszerzanie działalności gospodarczej. Po szczegółowe informacje na ten temat zapraszamy na stronę Banku Gospodarstwa Krajowego oraz do Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich.
Jeśli natomiast chcesz skorzystać z funduszy na rozwój konkurencyjności firm w latach 2014 – 2020, to są one zaplanowane w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych przygotowanych przez każde województwo.
Środki dla przedsiębiorców będą mogły być przeznaczone na wydatki związane z rozszerzaniem działalności gospodarczej, inwestycjami umożliwiającymi wprowadzenie nowych produktów bądź nowych usług. W związku z tym będziesz mógł sfinansować:
- prace budowlane czy remontowe,
- zakup sprzętów, maszyn i innych środków trwałych,
- zakup usług,
- promocję realizowanego projektu.
Fundusze dla przedsiębiorców w programach regionalnych to także możliwość otrzymania wsparcia na inne kwestie. Szczególnie podkreślane są inwestycje firm w różne rozwiązania informatyczne. Zaplanowano więc także dofinansowania m. in. na:
- wprowadzenie systemów zarządzania przedsiębiorstwem, zarządzania relacjami z klientem, itp.,
- rozwój e-handlu,
- wprowadzanie i rozwój e-usług świadczonych przez firmy,
- rozwiązania elektroniczne łączące biznes (typu B2B).
Musisz pamiętać, że wsparcie dla firm zaplanowane w Regionalnych Programach Operacyjnych na lata 2014 – 2020 może być przyznawane w postaci dotacji, ale także w postaci instrumentów finansowych (np. pożyczek i poręczeń) albo instrumentów mieszanych (łączących wsparcie dotacyjne i zwrotne). Oznacza to, że część inwestycji nie będzie mogła być sfinansowana w postaci dotacji bezzwrotnych.
Aby dowiedzieć się, na jakie projekty możesz uzyskać dofinansowanie w postaci dotacji, a na jakie w postaci pożyczek, musisz zapoznać się z zasadami określonymi w Twoim programie regionalnym (czyli w tym, w którym masz zarejestrowaną firmę lub w którym chcesz zrealizować projekt). Te zasady podziału między formy wsparcia są bowiem bardzo różnie określane.
Najczęściej jednak, aby uzyskać dotację, musisz realizować przedsięwzięcie innowacyjne (to znaczy wprowadzające nowe albo ulepszające dotychczasowe produkty lub usługi na skalę całego województwa) oraz wpisywać się w tzw. regionalne inteligentne specjalizacje (piszemy o nich w części "Chcę skorzystać z Funduszy Europejskich"). Pozostałe, nieinnowacyjne inwestycje firm, będą mogły uzyskać tylko wsparcie w postaci instrumentów finansowych, głównie pożyczek i poręczeń.
Jeśli będziesz otrzymywał pożyczkę, to jest spora szansa, że będzie on dostępna na znacznie lepszych warunkach, niż kredyty w bankach oraz że będzie mogła sfinansować większość Twojej inwestycji. Jeśli natomiast przygotujesz projekt kwalifikujący się do dotacji, to pamiętaj, że będziesz musiał posiadać także własny wkład finansowy w planowaną inwestycję. Maksymalne poziomy dofinansowania sięgają 80-85% wartości kosztów kwalifikujących się do dofinansowania. Dotyczą one jednak nielicznych projektów o niewielkiej wartości. Najczęściej procent dofinansowania Twojego projektu będzie wskazywała tzw. mapa pomocy regionalnej. Wskazuje ona, że:
- w województwach dolnośląskim, śląskim i wielkopolskim mikro i małe firmy będą mogły uzyskać max 45% dofinansowania, a średnie firmy - 35%,
- w województwach kujawsko - pomorskim, lubuskim, łódzkim, małopolskim, opolskim, pomorskim, świętokrzyskim, zachodniopomorskim mikro i małe firmy będą mogły uzyskać max 55% dofinansowania, a średnie firmy - 45%,
- w województwach lubelskim, podkarpackim, podlaskim, warmińsko – mazurskim mikro i małe firmy będą mogły uzyskać max 70% dofinansowania, a średnie firmy - 60%,
- w województwie mazowieckim: podregiony radomski, warszawski wschodni, ostrołęcko-siedlecki, ciechanowsko-płocki mają finansowanie 55% dla mikro i małych firm, 45% dla średnich, podregion warszawski zachodni ma finansowanie 40% dla mikro i małych firm, 30% dla średnich, podregion m.st. Warszawy ma finansowanie 30% dla mikro i małych firm, 20% dla średnich.
Kwoty dofinansowania, które możesz uzyskać są różne w różnych województwach.
Szczegółowe warunki i listy możliwych do sfinansowania kosztów będą różniły się w zależności od województwa, terminu konkursu czy też instytucji przyjmującej wnioski. Szczegółowych informacji na temat dofinansowania na rozwój firmy z programów regionalnych możesz szukać w instytucjach odpowiedzialnych za przygotowanie tego wsparcia w poszczególnych województwach (są to najczęściej Urzędy Marszałkowskie). Zachęcamy Cię do kontaktu z Punktami Punktami Informacyjnymi Funduszy Europejskich w Twoim województwie, które udzielą stosownych informacji.
Prowadzę firmę i poszukuję możliwości dofinansowania na szkolenia i doradztwo. Gdzie mogę znaleźć takie usługi?
Szkolenia i doradztwo z dofinansowaniem można znaleźć w Bazie Usług Rozwojowych. Znajdują się w niej usługi oferowane przez sprawdzonych dostawców, charakteryzujące się najwyższą jakością. Jest ona też jedynym miejscem, za pośrednictwem którego przedsiębiorca może zapisać się na taką usługę. To ważne, ponieważ usługi niezarejestrowane w Bazie nie mogą być dofinansowane. Korzystanie z Bazy Usług Rozwojowych jest całkowicie bezpłatne, zarówno dla firm szkoleniowych, jak i przedsiębiorców.
Przedsiębiorcy zainteresowani uzyskaniem dofinansowania mogą skorzystać ze wsparcia oferowanego przez Operatorów w poszczególnych województwach (z wyjątkiem województwa mazowieckiego i pomorskiego). Dowiedz się na temat możliwości dofinansowania w poszczególnych województwach.
Szukam dotacji na udział w targach gospodarczych. Czy mogę dostać takie dofinansowanie?
Masz na to szansę, jeśli planujesz rozwijać swoją firmę na rynku międzynarodowym. Fundusze na ten cel w latach 2014 – 2020 są zaplanowane w Regionalnych Programach Operacyjnych przygotowanych przez każde województwo.
Funduszy na rozwój firmy na rynkach międzynarodowych możesz szukać w tych częściach programów regionalnych, które związane są albo z rozszerzaniem działalności gospodarczej, albo z tzw. „internacjonalizacją” przedsiębiorstwa, czyli właśnie rozwojem handlu międzynarodowego.
Dofinansowane będą mogły być m.in. udział w misjach gospodarczych, krajowych i międzynarodowych imprezach targowo-wystawienniczych, czy też w ramach wizyt studyjnych. Podstawą powinno być jednak posiadanie przez Twoje przedsiębiorstwo strategii rozwoju eksportu, czyli dokumentu, który zawiera Twoje plany oraz analizuje i poszukuje nowych rynków docelowych działalności eksportowej firmy.
Warto zaznaczyć, że wsparcie dla firm zaplanowane w Regionalnych Programach Operacyjnych na lata 2014 – 2020 może być przyznawane jako dotacja, w postaci tzw. instrumentów finansowych (np. pożyczek i poręczeń) albo instrumentów mieszanych (łączących wsparcie dotacyjne i zwrotne). Oznacza to, że część inwestycji nie będzie mogła być sfinansowana w postaci dotacji bezzwrotnych. Może więc się okazać, że na realizację swoich planów nie będziesz mógł dostać dotacji, tylko jakąś inną formę wsparcia.
Aby dowiedzieć się, na jakie projekty możesz uzyskać dofinansowanie w postaci dotacji, a na jakie w postaci pożyczek, musisz zapoznać się z zasadami określonymi w Twoim programie regionalnym (czyli w tym, w którym masz zarejestrowaną firmę).
Szczegółowe warunki i listy możliwych do sfinansowania kosztów będą różniły się w zależności od województwa, terminu konkursu czy też instytucji przyjmującej wnioski. Pamiętaj też, że aktualnie trwają jeszcze prace nad wieloma szczegółowymi zasadami otrzymywania dofinansowania na rozwój firmy w programach regionalnych na lata 2014 – 2020.
Szczegółowych informacji na temat dofinansowania na rozwój firmy z programów regionalnych możesz szukać w instytucjach odpowiedzialnych za przygotowanie tego wsparcia w poszczególnych województwach (są to najczęściej Urzędy Marszałkowskie). Zachęcamy Cię do kontaktu z Punktami Informacyjnymi Funduszy Europejskich w Twoim województwie, które udzielą stosownych informacji.
Jeśli Twoja działalność na rynkach międzynarodowych jest już bardziej zaawansowana i koncentrujesz się na innowacyjnych rozwiązaniach, możesz szukać dofinansowania także w Programie Inteligentny Rozwój. Jest to program realizowany na poziomie krajowym i skierowany głównie do firm działających w obszarach badawczo – rozwojowych i innowacyjnych. Projekty rozwoju eksportu będą dotyczyły rodzajów działalności (branży) szczególnie istotnych dla polskiej gospodarki. Ich listę opracuje Ministerstwo Gospodarki.
Dofinansowanie z Programu Inteligentny Rozwój jest przewidziane w jego części o numerze 3.3.3 Wsparcie MŚP w promocji marek produktowych – Go to Brand.PL. W ramach realizacji tego działania będzie udzielane wsparcie przedsiębiorcom uczestniczącym w branżowych programach promocji oraz programach promocji o charakterze ogólnym. Instrument ukierunkowany jest na promowanie polskich marek produktowych poprzez Markę Polskiej Gospodarki przy zaangażowaniu przedsiębiorstw: posiadających innowacyjny produkt/usługę, prowadzących działalność eksportową oraz prowadzących samodzielną działalność badawczo-rozwojową.
Kwota dofinansowania dla przedsiębiorców nie została jeszcze określona. Wiadomo już jednak, że będziesz mógł otrzymać dofinansowanie do 50% (lub wyjątkowo do 85%) wartości wydatków w projekcie.
Co ważne, o fundusze w części 3.3.3 Programu Inteligentny Rozwój mogą występować tylko mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa.
Więcej informacji możesz znaleźć na stronie internetowej Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
Specjalne dofinansowania związane z internacjonalizacją przedsiębiorstw zostały zaplanowane także w Programie Polska Wschodnia. Jeśli więc masz firmę na terenie 5 województw tej części kraju (województwa: lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie, warmińsko - mazurskie), to powinieneś zainteresować się środkami w Działaniu 1.2 Internacjonalizacja MŚP.
W ramach działania przewidziano dwuetapowe wsparcie:
Etap I to usługi doradcze w zakresie opracowania nowego modelu biznesowego w MŚP związanego z internacjonalizacją ich działalności obejmujące w szczególności:
- analiza możliwości eksportowych firmy,
- wskazanie rynków docelowych oraz ich uhierarchizowanie, a także identyfikację potencjalnych kontrahentów na rynkach zagranicznych,
- koncepcja wejścia na rynek zagraniczny wraz z projekcją możliwości sprzedaży na wybranym rynku zagranicznym,
- wybór najefektywniejszych narzędzi i metod marketingowych oraz promocyjnych (w tym wskazanie wydarzeń targowych czy kierunków misji handlowych),
- rekomendacje w zakresie reorganizacji przedsiębiorstwa i przygotowania go do działalności eksportowej (organizacji działu eksportu, logistyki etc.),
- propozycje możliwych źródeł zewnętrznego finansowania działalności eksportowej i instrumentów finansowych obniżających ryzyko eksportowe (kredyty eksportowe, fundusze poręczeniowe i gwarancyjne, fundusze dotacji, transakcje terminowe etc.)
Etap II to dofinansowanie ukierunkowane zostanie na zapewnienie firmie dostępu do usług doradczych oraz zakup wartości niematerialnych i prawnych związanych z przygotowaniem do wdrożenia opracowanego na I etapie modelu biznesowego obejmujących m.in.:
- doradztwo w zakresie wyszukiwania, selekcji, a następnie nawiązania kontaktów z partnerami zagranicznymi i doprowadzenie zainteresowanego podmiotu do etapu negocjacji handlowych,
- doradztwo w zakresie przygotowania produktu lub usługi do potrzeb rynku docelowego (w tym m.in. badanie marketingowe na rynku docelowym),
- doradztwo biznesowe i prawne w zakresie budowy kanałów dystrybucji i kanałów obsługi otoczenia formalno-prawnego umożliwiającego wejście na dany rynek zagraniczny,
- doradztwo w zakresie projektowania materiałów reklamowych i promocyjnych, wzornictwa opakowań, projektowania katalogów i opisów technicznych produktów, projektowania logotypów i marek produktowych, a także stron internetowych (w tym aplikacji mobilnych) przeznaczonych do promocji i sprzedaży na rynkach zagranicznych,
- zakup oprogramowania niezbędnego do automatyzacji procesów biznesowych w związku z przygotowaniem do internacjonalizacji działalności, do wysokości 20% wydatków kwalifikowalnych,
- udział w zagranicznych targach, wystawach lub misjach handlowych (maksymalny udział wydatków związanych z uczestnictwem w targach i misjach nie może przekroczyć 20% wydatków kwalifikowalnych).
Maksymalny poziom dofinansowania wydatków, jaki możesz uzyskać to 85%.
Więcej informacji możesz znaleźć na stronie internetowej Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
Chcę zrealizować projekt związany z kulturą
Czy są dostępne fundusze na ochronę zabytków?
Obiekty o znaczeniu kulturalnym, a zwłaszcza obiekty zabytkowe, będą mogły być dofinansowane w ramach Funduszy Europejskich na lata 2014 – 2020. W zależności od znaczenia projektu oraz jego umiejscowienia, środki zaplanowano w:
- Programie Infrastruktura i Środowisko
- Regionalnych Programach Operacyjnych
- Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich
W Programie Infrastruktura i Środowisko zostaną dofinansowane projekty związane z ochroną i udostępnieniem zabytków o znaczeniu ogólnopolskim i światowym. W szczególności chodzi to o obiekty znajdujące się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO i liście obiektów uznanych przez Prezydenta RP za Pomniki Historii.
Środki te zostały zaplanowane w części programu oznaczonej numerem VIII i nazwanej „Ochrona i rozwój dziedzictwa kulturowego”, w działaniu 8.1 Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury .
Dofinansowania, jakie będziesz mógł uzyskać, dotyczą tylko tzw. infrastruktury małej skali. Nie są to jednak bardzo niskie pułapy. Maksymalna wartość projektów będzie mogła wynosić 5 mln euro, a w przypadku obiektów dotyczących dziedzictwa kulturowego znajdujących się na liście UNESCO – 10 mln euro. Natomiast minimalna wartość przedsięwzięcia wynosi 500 tys euro , jeśli jest to projekt realizowany przez instytucje kultury (państwowe oraz współprowadzone przez ministra właściwego ds. kultury i ochrony dziedzictwa narodowego), Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych oraz archiwa państwowe, szkoły i uczelnie artystyczne prowadzone i nadzorowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego lub dotyczy realizacji prac konserwatorskich (jako odrębny typ projektu) W innych przypadkach minimalna wartość projektu to 2 mln euro.
Środki będziesz mógł przeznaczyć na ochronę, zachowanie i udostępnienie zabytkowych obiektów, ich renowację wraz z otoczeniem, konserwację zabytków ruchomych oraz digitalizację zasobów (ale tylko jako element większego projektu).
Ważna zasada dotyczy tego, że dofinansowanie nie będzie mogło być skierowane na budowę od podstaw nowej infrastruktury kulturalnej.
O dofinansowanie będą mogły występować instytucje kultury, archiwa państwowe, jednostki samorządu terytorialnego, szkoły i uczelnie artystyczne, kościoły i związki wyznaniowe, organizacje pozarządowe, podmioty zarządzające obiektami indywidualnie wpisanymi na Listę Dziedzictwa UNESCO.
Jeśli będziesz chciał starać się o dofinansowanie z Programu Infrastruktura i Środowisko w zakresie infrastruktury kulturalnej, to skontaktuj się z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które będzie przyjmowało wnioski (www.mkidn.gov.pl – zakładki: „Finanse” à „Środki europejskie”). Najbliższy temin naboru wniosków to październik 2015r.
Obiekty kulturalne i zabytkowe mające znaczenie regionalne mogą liczyć na dofinansowanie głównie ze środków Regionalnych Programów Operacyjnych przygotowanych przez każde województwo.
Będziesz mógł uzyskać dofinansowanie na przedsięwzięcia mające na celu ratowanie, przywracanie wartości i ochronę charakterystycznych zabytków lub ich zespołów, także z uwzględnieniem ich otoczenia naturalnego. Wspierane będą prace w zakresie renowacji i modernizacji obiektów zabytkowych. Pamiętaj, że celem tych prac powinno być zachowanie dotychczasowych zadań obiektów zabytkowych, bądź nadanie im nowych funkcji użytkowych (z przeznaczeniem w szczególności na cele kulturalne i edukacyjne).
Warto pamiętać, że dofinansowania w zakresie kultury w Regionalnych Programach Operacyjnych, to fundusze inwestycyjne. Środki nie będą natomiast mogły być przeznaczone np. na organizację imprez o charakterze kulturalnym, wystaw czy festiwali.
Ważna jest jeszcze jedna zasada – dofinansowania nie mogą być skierowane na budowę od podstaw nowej infrastruktury kulturalnej. Fundusze powinny dotyczyć dostosowania czy rozbudowy istniejących obiektów.
Zwróć uwagę, że o dofinansowanie na takie cele mogą występować tylko określone grupy podmiotów. Należą do nich w szczególności: jednostki samorządu terytorialnego, instytucje kultury, organizacje pozarządowe, kościoły i związku wyznaniowe.
Maksymalna wartość pojedynczego projektu powinna wynosić 5 mln euro.
Warto zaznaczyć, że wsparcie na finansowanie kultury zaplanowane w Regionalnych Programach Operacyjnych na lata 2014 – 2020 będzie przyznawane w postaci dotacji, a więc bezzwrotnej formy dofinansowania.
Szczegółowe warunki i listy możliwych do sfinansowania kosztów róźnią się w zależności od województwa, terminu konkursu czy też instytucji przyjmującej wnioski.
Warto pamiętać, że aktualnie w niektórych województwach trwają jeszcze prace nad szczegółowymi zasadami otrzymywania dofinansowania na kulturę w programach regionalnych na lata 2014 – 2020, a więc m.in. nad takimi kwestiami, jak rodzaje wydatków do dofinansowania, wysokości dofinansowania, poziomy wsparcia, formy wsparcia.
Szczegółowych informacji na temat dofinansowania z programów regionalnych możesz szukać w instytucjach odpowiedzialnych za przygotowanie tego wsparcia w poszczególnych regionach (są to najczęściej Urzędy Marszałkowskie – adresy ich stron znajdziesz na w prawej górnej części każdej strony Portalu w zakładce „Serwisy programów”).
Zachęcamy także do kontaktu z Punktami Informacyjnymi Funduszy Europejskich w województwach, które udzielą stosownych informacji. Dane kontaktowe do punktów w regionach znajdują się na stronie internetowej www.funduszeeuropejskie.gov.pl/punkty.
Jeśli obiekt zabytkowy mieści się na obszarze wiejskim, to możesz liczyć na dodatkowe źródło dofinansowania – Program Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Jego część poświęcona odnowie wsi zawiera również propozycje w zakresie wsparcia tradycyjnego budownictwa.
Gminy i instytucje kultury na obszarach wiejskich będą mogły realizować projekty polegające na odnawianiu lub poprawie stanu zabytkowych obiektów służących zachowaniu dziedzictwa kulturowego. Przedsięwzięcia mogą dotyczyć także zakupu obiektów charakterystycznych dla tradycji budownictwa w danym regionie z przeznaczeniem na cele publiczne.
Projekt będzie mógł być dofinansowany, jeśli będzie spełniał co najmniej kilka warunków:
-
realizowany jest w miejscowości należącej do gminy wiejskiej lub gminy miejsko-wiejskiej lub miejskiej, jeśli miejscowość ma mniej niż 5 tys. mieszkańców,
-
jego efekty będą ogólnodostępne, w tym dla osób niepełnosprawnych;
-
został ujęty w jakimś dokumencie planistycznym gminy (np. w strategii rozwoju gminy),
-
dotyczy obiektu wpisanego do rejestru lub ewidencji zabytków.
Dofinansowanie będzie przyznawane w formie refundacji i będzie wynosiło nie więcej niż 500 000 zł (choć szczegółowe warunki, których jeszcze nie znamy, mogą dodatkowo ograniczyć tę kwotę).
Bardziej szczegółowych informacji w temacie środków związanych z uruchamianiem działalności pozarolniczej warto szukać w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz w Punkcie Informacyjnym Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
ul. Poleczki 33
02-822 Warszawa
Infolinia: 0-800 38-00-84
Fax: 22 318-53-30
Adres e-mail: info@arimr.gov.pl
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Departament Rozwoju Obszarów Wiejskich
ul. Wspólna 30
00-930 Warszawa
Punkt informacyjny PROW
tel.: (22) 623-14-76, (22) 623-13-66,fax: (22) 623-20-51
poczta elektroniczna: Alina.Osinska@minrol.gov.pl; Katarzyna.Laskowska@minrol.gov.pl
Czy z Funduszy Europejskich mogę otrzymać dofinansowanie na zorganizowanie festiwalu muzycznego?
Dofinansowania związane z kulturą z Funduszy Europejskich. to fundusze inwestycyjne. Oznacza to, że można z nich finansować różne wydatki infrastrukturalne, w zakresie budowy, modernizacji, renowacji, itp.
Bardziej szczegółowe zasady przyznawania tych środków znajdziesz w odpowiedziach na pytanie dotyczące wsparcia instytucji kultury oraz ochrony zabytków.
Fundusze Europejskie nie będą natomiast mogły być przeznaczone na organizację imprez o charakterze kulturalnym, np. wystaw czy festiwali.
Środków na zorganizowanie festiwalu muzycznego albo innych wydarzeń artystycznych możesz natomiast szukać w programach finansowanych ze źródeł krajowych. Zwróć uwagę na tzw. „programy ministra”, którymi zarządza Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie internetowej www.mkidn.gov.pl (zakładki: „Finansowanie i mecenat” i „Programy ministra”).
Jeśli planowane przez Ciebie wydarzenie ma mieć charakter międzynarodowy, to polecamy także zapoznanie się z programem Komisji Europejskiej „Kreatywna Europa”. Program ma na celu rozwijanie współpracy między twórcami, uczestnikami życia kulturalnego oraz instytucjami kulturalnymi z różnych krajów Unii Europejskiej. Informacje na jego temat znajdziesz na stronie serwisu Kreatywna Europa.
Jakie dofinansowanie może otrzymać instytucja kultury, która chciałaby się rozwijać?
Instytucje kultury mogą liczyć na dofinansowanie głównie ze środków Regionalnych Programów Operacyjnych przygotowanych przez każde województwo.
Wsparciem zostaną objęte inwestycje dotyczące infrastruktury służącej działalności kulturalnej, zachowaniu dziedzictwa i zwiększeniu dostępności do jego zasobów. Będziesz mógł otrzymać dofinansowanie na prace modernizacyjne i renowacyjne w budynkach instytucji kultury pod warunkiem, że te prace stanowią część dostosowania obiektu do nowych funkcji kulturowych. Środki będziesz mógł przeznaczyć także na wyposażenie niezbędne do zapewnienia wysokiej jakości trwałego wyposażenia oraz odpowiedniego zabezpieczenia zbiorów będących w posiadaniu instytucji kultury. Elementem projektu może być digitalizacja zasobów kultury.
Warto pamiętać, że dofinansowania dla instytucji kultury w Regionalnych Programach Operacyjnych, to fundusze inwestycyjne. Środki nie będą natomiast mogły być przeznaczone np. na organizację imprez o charakterze kulturalnym, wystaw czy festiwali. Ważna jest jeszcze jedna zasada – dofinansowania nie mogą być skierowane na budowę od podstaw nowej infrastruktury kulturalnej. Fundusze powinny dotyczyć dostosowania czy rozbudowy istniejących obiektów.
Maksymalna wartość pojedynczego projektu powinna wynosić 5 mln euro.
Warto zaznaczyć, że wsparcie dla instytucji kultury zaplanowane w Regionalnych Programach Operacyjnych na lata 2014 – 2020 jest przyznawane w postaci dotacji, a więc bezzwrotnej formy dofinansowania.
Szczegółowe warunki i listy możliwych do sfinansowania kosztów będą różniły się w zależności od województwa, terminu konkursu czy też instytucji przyjmującej wnioski.
Szczegółowych informacji na temat dofinansowania z programów regionalnych możesz szukać w instytucjach odpowiedzialnych za przygotowanie tego wsparcia w poszczególnych regionach (są to najczęściej Urzędy Marszałkowskie – adresy ich stron znajdziesz w prawej górnej części każdej strony Portalu w zakładce „Serwisy programów”). Zachęcamy także do kontaktu z Punktami Informacyjnymi Funduszy Europejskich w województwach, które udzielą stosownych informacji. Dane kontaktowe do punktów w regionach znajdują się na stronie internetowej www.funduszeeuropejskie.gov.pl/punkty.
Instytucje kultury mogą ubiegać się o dofinansowanie również w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko (POIŚ).
W ramach działania 8.1 Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury będą finansowane przedsięwzięcia, takie jak:
-
Prace konserwatorskie, restauratorskie oraz roboty budowlane przy obiektach i na obszarach zabytkowych i zespołach tych obiektów oraz w ich otoczeniu;
-
Rozbudowa, przebudowa i remont niezabytkowej infrastruktury na cele działalności kulturalnej, edukacji artystycznej, archiwów;
-
Zakup trwałego wyposażenia do prowadzenia działalności kulturalnej, w tym edukacji artystycznej oraz realizacji prac konserwatorskich;
-
Modernizacja wystaw stałych;
-
Ochrona i zachowanie zabytkowych ogrodów i parków;
-
Konserwacja zabytków ruchomych oraz zabytkowych muzealiów, starodruków, księgozbiorów, materiałów bibliotecznych, archiwalnych i zbiorów audiowizualnych (w tym filmowych) oraz ich ochrona i udostępnienie poprzez proces digitalizacji;
-
Zabezpieczenie obiektów przed kradzieżą i zniszczeniem;
-
Rozbudowa, przebudowa i remont pomieszczeń lub obiektów z przeznaczeniem na magazyny studyjne.
Minimalna wartość przedsięwzięcia powinna wynosić 500 tys. euro lub 2 mln euro, w zależności od tego czego dotyczy. Maksymalna wielkość projektu to z kolei 5 mln euro i 10 mln euro dla projektów znajdujących się na liście UNESCO.
Instytucją odpowiedzialną za to działanie jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wnioski o dofinansowanie będzie przyjmować w październiku 2015r.
Jeśli instytucja kultury działa na obszarze wiejskim, to możesz liczyć na dodatkowe źródło dofinansowania – Program Rozwoju Obszarów Wiejskich. Jego część poświęcona odnowie wsi zawiera również propozycje w zakresie wsparcia obiektów kulturalnych. Dofinansowanie będziesz mógł otrzymać m.in. na budowę, modernizację lub wyposażanie budynków pełniących funkcje kulturalne, w tym świetlic i domów kultury. O takie środki będą mogły się starać bezpośrednio gminy bądź instytucje kultury prowadzone przez gminy. Projekt będzie mógł być dofinansowany, jeśli będzie spełniał co najmniej kilka warunków:
-
realizowany jest w miejscowości należącej do gminy wiejskiej lub gminy miejsko-wiejskiej lub miejskiej, jeśli miejscowość ma mniej niż 5 tys. mieszkańców,
-
jego efekty będą ogólnodostępne, w tym dla osób niepełnosprawnych
-
został ujęty w jakimś dokumencie planistycznym gminy (np. w strategii rozwoju gminy).
Dofinansowanie będzie przyznawane w formie refundacji i będzie wynosiło nie więcej niż 500 000 zł (choć szczegółowe warunki mogą dodatkowo ograniczyć tę kwotę).
Bardziej szczegółowych informacji w temacie środków związanych z uruchamianiem działalności pozarolniczej warto szukać w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz w Punkcie Informacyjnym Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
ul. Poleczki 3
302-822 Warszawa
Infolinia: 0-800 38-00-84
Fax: 22 318-53-30
Adres e-mail: info@arimr.gov.pl
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Departament Rozwoju Obszarów Wiejskich
ul. Wspólna 30, 00-930 Warszawa
Punkt informacyjny PROW tel.: (22) 623-14-76, (22) 623-13-66,fax: (22) 623-20-51
poczta elektroniczna: Alina.Osinska@minrol.gov.pl; Katarzyna.Laskowska@minrol.gov.pl
Innym pomysłem na rozwój instytucji kultury może być cyfryzacja jej zasobów. Na taki cel również możesz otrzymać dofinansowanie. Jest ono zaplanowane w Programie Polska Cyfrowa, w jego części oznaczonej numerem 2.3.2 i nazwanej „Cyfrowe udostępnienie zasobów kultury”. Fundusze będziesz mógł przeznaczyć na digitalizację zasobów kultury albo materiałów archiwalnych. Zarówno gromadzenie i przechowywanie danych, ich cyfrowe udostępnienie, jak i promocja efektów, a nawet szkolenia kadr instytucji kultury w tym zakresie, będą mogły zostać dofinansowane.
Priorytetowo będzie traktowane udostępnianie zasobów kultury w sposób otwarty, co oznacza, że w takich projektach powinieneś uregulować wcześniej wszystkie kwestie związane z prawami autorskimi i patentowymi.
Zwróć uwagę, że o dofinansowania w zakresie digitalizacji zasobów kultury i materiałów archiwalnych mogą występować nie tylko instytucje kultury, ale także m.in. archiwa, jednostki administracji rządowej, ogólnopolscy nadawcy radiowi i telewizyjni.
Fundusze będą dostępne w postaci dotacji. Minimalna wartość przedsięwzięcia wynosi 4 mln zł, natomist maksymalna wartość wynosi 50 mln euro.
Aktualne informacje w tym temacie możesz śledzić na stronie internetowej instytucji, która przyjmuje wnioski o dofinansowanie – Centrum Projektów Polska Cyfrowa, a także na stronie Programu.
-
Wiele budynków publicznych wymaga odnowienia. Czy Fundusze Europejskie przewidują jakieś dofinansowania na ten cel?
Odnowienie budynku użyteczności publicznej może zostać dofinansowane, ale tylko jako część większego projektu polegającego na rewitalizacji jakiegoś obszaru.
Indywidualne projekty związane z takimi budynkami są jednak możliwe w ramach termomodernizacji. Takie przedsięwzięcie może być dofinansowane w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko oraz w ramach Regionalnych Programów poszczególnych województw.
Wsparcie w zakresie termomodernizacji budynków użyteczności publicznej zostało zaplanowane w poddziałaniu 1.3.1 Wspieranie efektywności energetycznej w budynkach użyteczności publicznej w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.
Przewiduje się dofinansowanie głębokiej, kompleksowej modernizacji energetycznej budynków użyteczności publicznej wraz z wymianą wyposażenia tych obiektów na energooszczędne.
W szczególności realizowane będą mogły być wydatki związane z:
• ociepleniem przegród zewnętrznych obiektu, w tym ścian zewnętrznych, podłóg, dachów i stropodachów, wymianą okien, drzwi zewnętrznych;
• wymianą oświetlenia na energooszczędne;
• przebudową systemów grzewczych lub podłączeniem bardziej efektywnego energetycznie i ekologicznie źródła ciepła;
• instalacją/przebudową systemów chłodzących, w tym również z zastosowaniem OZE;
• budową i przebudową systemów wentylacji i klimatyzacji;
• zastosowaniem automatyki pogodowej;
• zastosowaniem systemów zarządzania energią w budynku;
• budową lub przebudową wewnętrznych instalacji odbiorczych oraz likwidacją dotychczasowych nieefektywnych źródeł ciepła;
• instalacją mikrogeneracji lub mikrotrigeneracji na potrzeby własne;
• instalacją OZE w modernizowanych energetycznie budynkach, jeśli to wynika z przeprowadzonego audytu energetycznego;
• opracowaniem projektów modernizacji energetycznej stanowiących element projektu inwestycyjnego;
• instalacją indywidualnych liczników ciepła, chłodu oraz ciepłej wody użytkowej;
• modernizacją instalacji wewnętrznych ogrzewania i ciepłej wody użytkowej;
• instalacją zaworów podpionowych i termostatów;
• tworzeniem zielonych dachów i „żyjących, zielonych ścian”;
• przeprowadzeniem audytów energetycznych jako elementu projektu inwestycyjnego.
Instytucją odpowiedzialną za udzielenie wsparcia jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (instytucja wdrażająca.) Więcej informacji o Programie, w tym ogłoszenia o naborach wniosków możesz znaleźć na stronie Programu Infrastruktura i Środowisko.
Podobny zakres przedsięwzięcia podlega finansowaniu w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych. Instytucjami udzielającymi dofinansowania są Urzędy Marszałkowskie lub ich wyodrębnione jednostki. Więcej o każdym z Regionalnych Programów możesz przeczytać na stronach im dedykowanych. Adresy stron odnajdziesz w prawej górnej części każdej strony Portalu w zakładce „Serwisy programów”.
Zarówno w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko, jak i Regionalnych Programów Operacyjnych, koniecznym warunkiem do ubiegania się o dofinansowanie jest audyt energetyczny budynku.
Chcę realizować projekt związany z nauką lub edukacją
Chciałbym uruchomić prywatne przedszkole. Na jakie dofinansowania mogę liczyć?
Jeśli jeszcze nie masz swojej działalności i dopiero chcesz otworzyć przedszkole, możesz się starać o dofinansowanie na uruchomienie własnej działalności gospodarczej. Prowadzenie prywatnego przedszkola jest bowiem jedną z form prowadzenia swojej firmy. O tym jak starać się o środki na rozpoczęcie działalności, przeczytasz w części Chce założyć firmę.
Masz także szansę otrzymać specjalne dofinansowanie związane konkretnie z działaniem przedszkola. Będziesz mógł rozwinąć takie miejsce, jeśli rozpocząłeś działalność wcześniej, w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych przygotowanych przez każde województwo.
Dofinansowanie na rozwój edukacji przedszkolnej będziesz mógł przeznaczyć na tworzenie dodatkowych miejsc i ich funkcjonowanie, wydłużenie godzin pracy oraz na prowadzenie zajęć dla dzieci – dodatkowych i wspierających, które mają posłużyć wyrównywaniu szans edukacyjnych dzieci. Jako element przedsięwzięcia dofinansowane będzie także podnoszenie kompetencji nauczycieli. Pamiętaj, że możesz zaplanować także udogodnienia dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, np. dzieciom z niepełnosprawnościami. Może to być zatrudnienie asystenta dziecka czy zakup odpowiednich pomocy dydaktycznych.
Środki będą mogły być przeznaczone także na wydatki inwestycyjne konieczne do zwiększenia liczby miejsc w przedszkolu, choć tylko część funduszy będzie mogła dotyczyć takich kosztów. Możliwe będzie m.in zmodernizowanie i dostosowanie pomieszczeń, wyposażenie ich w sprzęt i zabawki, zbudowanie placu zabaw.
Preferuje się także, żeby w obecnych warunkach niżu demograficznego tworzyć przedszkola nie w nowych obiektach, tylko przy wykorzystaniu już istniejącej infrastruktury (np. wolnych pomieszczeń w szkołach podstawowych).
Pamiętaj, że Twoja działalność powinna być skierowana do dzieci w wieku przedszkolnym oraz ich rodziców i opiekunów. Nie musi być przedszkolem – może być także inną formę (np. zespół przedszkolny albo punkt przedszkolny).
Szczegółowe zasady, którymi powinieneś się kierować przy uruchamianiu przedszkola, możesz znaleźć w ustawie o systemie oświaty oraz odpowiednich rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej.
Szczegółowe warunki i listy możliwych do sfinansowania kosztów będą różniły się w zależności od województwa, terminu konkursu czy też instytucji przyjmującej wnioski. Szczegółowych informacji na temat dofinansowania z programów regionalnych, jak rodzaje wydatków do dofinansowania, wysokości dofinansowania, poziomy wsparcia, formy wsparcia możesz szukać w instytucjach odpowiedzialnych za przygotowanie tego wsparcia w poszczególnych regionach (są to najczęściej Urzędy Marszałkowskie – adresy ich stron znajdziesz na w prawej górnej części każdej strony Portalu w zakładce „Serwisy programów”).
Zachęcamy także do kontaktu z Punktami Informacyjnymi Funduszy Europejskich w województwach, które udzielą stosownych informacji. Dane kontaktowe do punktów w regionach znajdują się na stronie Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich.
Chciałbym założyć żłobek. Skąd mogę uzyskać dofinansowanie na ten cel?
Jeśli jeszcze nie masz swojej działalności i dopiero chcesz otworzyć żłobek, możesz się starać o dofinansowanie na uruchomienie własnej działalności gospodarczej. Prowadzenie prywatnego żłobka jest bowiem jedną z form prowadzenia swojej firmy. O tym jak starać się o środki na rozpoczęcie działalności, przeczytasz w części Chce założyć firmę.
Masz także szansę otrzymać specjalne dofinansowania związane konkretnie z działaniem żłobka. Będziesz mógł otworzyć takie miejsce, albo je rozwinąć, jeśli rozpocząłeś działalność wcześniej, w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych przygotowanych przez każde województwo.
Dofinansowane będzie tworzenie i rozszerzanie działania różnych miejsc opieki nad dziećmi, które mają mniej niż 3 lata. Spora część z tych funduszy będzie skierowana do samorządów, które chcą uruchomić takie placówki w swoich gminach oraz do pracodawców, którzy zamierzają otworzyć przyzakładowy żłobek lub klub.
Uzyskane fundusze będziesz mógł przeznaczyć na wynagrodzenia opiekunów i finansowanie pobytu dzieci w żłobku. Część środków może dotyczyć także pokrycia kosztów wyposażenia niezbędnego dla realizacji funkcji opiekuńczej, wychowawczej oraz edukacyjnej. Może to być na przykład plac zabaw, zabawki czy meble. Będziesz mógł też przystosować pomieszczenie, także do potrzeb dzieci niepełnosprawnych.
Pamiętaj, że Twoja działalność powinna być skierowana do dzieci w wieku do 3 lat oraz ich rodziców i opiekunów. Wynika to stąd, że celem wsparcia na powstawanie żłobków jest nie tylko rozwój twojej przedsiębiorczości, ale także umożliwienie rodzicom i opiekunom przebywającym na urlopach wychowawczych powrót na rynek pracy.
Warto zaznaczyć, że wsparcie na powstawanie żłobków zaplanowane w Regionalnych Programach Operacyjnych na lata 2014 – 2020 będzie przyznawane w postaci dotacji, a więc bezzwrotnej formy dofinansowania.
Szczegółowe warunki i listy możliwych do sfinansowania kosztów będą różniły się w zależności od województwa, terminu konkursu czy też instytucji przyjmującej wnioski.
Szczegółowych informacji na temat dofinansowania z programów regionalnych możesz szukać w instytucjach odpowiedzialnych za przygotowanie tego wsparcia w poszczególnych regionach (są to najczęściej Urzędy Marszałkowskie – adresy ich stron znajdziesz na w prawej górnej części każdej strony Portalu w zakładce „Serwisy programów”).
Zachęcamy także do kontaktu z Punktami Informacyjnymi Funduszy Europejskich, które udzielą stosownych informacji.
Planując założenie żłobka nie zapomnij o zapoznaniu się z ustawą z 4 lutego 2011 roku o opiece nad dziećmi w wieku do 3 lat. Znajdziesz tam wskazówki na temat wymogów formalnych, które musisz spełnić. Są one wymagane niezależnie od tego, czy starasz się o dofinansowanie, czy też nie.
Zwróć także uwagę na dofinansowania ze środków krajowych związane z powstawaniem żłobków. Są one przewidziane w programie rządowym Maluch+, którym zajmuje się Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.
Chcę realizować projekt związany z ekologią
Czy mogę otrzymać dofinansowanie na przydomową oczyszczalnię ścieków, instalację kolektorów słonecznych na domu, albo pompy ciepła?
Bezpośrednio z Funduszy Europejskich nie możesz otrzymać dofinansowania na inwestycje ekologiczne przy swoim prywatnym domu.
Wynika to przede wszystkim stąd, że o środki unijne wnioskować mogą tylko takie podmioty, które posiadają osobowość prawną. Dlatego projekty proekologiczne mogą być realizowane np. przeze firmy, gminy, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, ale nie przez prywatnych właścicieli domów.
Dofinansowań dla indywidualnych gospodarstw możesz szukać za pośrednictwem Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, które posiadają krajowe środki na takie cele. Instytucje te działają w każdym regionie kraju. Warunki i zasady otrzymania wsparcia mogą się różnić w zależności od województwa.
Środki, głównie w formie preferencyjnych pożyczek, na różne ekologiczne inwestycje możesz uzyskać także za pośrednictwem Banku Ochrony Środowiska (www.bosbank.pl; www.bosekosystem.com) czy Banku Gospodarstwa Krajowego (www.bgk.pl, zakładki: „Klienci indywidualni” i „Termomodernizacje i Remonty”).
Pamiętaj także o programach krajowych realizowanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Tam również możesz pozyskać dofinansowania na różne inwestycje, także jako osoba prywatna. Informacje o wszystkich możliwościach oferowanych przez tą instytucję znajdziesz na stronie internetowej www.nfosigw.gov.pl wybierając zakładkę „Oferta finansowania”, a następnie „Środki krajowe”.
Jeśli jesteś mieszkańcem terenów wiejskich, a przyłączenie do sieci kanalizacyjnej twojej nieruchomości jest niecelowe, gmina może wystąpić o dofinansowanie przydomowej oczyszczalni ścieków w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Ponadto, jeśli Twoja gmina wystąpi o dofinansowanie np. na sieć kanalizacyjną czy cieplną, prawdopodobnie jako mieszkaniec będziesz mógł skorzystać z efektów takiego projektu za pośrednictwem samorządu. Warto więc odwiedzić urząd gminy, aby poznać plany inwestycyjne.
Z jakich funduszy firmy mogą uzyskać dofinansowanie na odnawialne źródła energii?
Instalowanie odnawialnych źródeł energii (OZE) przez przedsiębiorstwa powinno być związane z tzw. poprawą efektywności energetycznej w firmie, zwłaszcza oszczędności energii w procesach produkcyjnych bądź usługowych.
Dofinansowanie na ten cel będziesz mieć szansę uzyskać w Programie Infrastruktura i Środowisko (jeśli jest to duży projekt) albo w Regionalnych Programach Operacyjnych.
Fundusze związane z odnawialnymi źródłami energii zostały zaplanowane w Programie Infrastruktura i Środowisko, w części oznaczonej numerem I i nazwanej „Zmniejszenie emisyjności gospodarki”.
Z tych środków będziesz mógł skorzystać, jeśli planujesz budowę jednostek o większej mocy wytwarzania energii wykorzystujących energię wiatru, a także biomasę i biogaz. Poza tym przewiduje się również wsparcie, w ograniczonym zakresie, jednostek odnawialnych źródeł energii wykorzystujących energię słońca, geotermii oraz wody.
„Większa moc” jednostki OZE oznacza: w przypadku energii wodnej, wiatrowej i z biomasy: moc powyżej 5 megawatów mocy elektrycznej/cieplnej (MWe/MWth), w przypadku energii słonecznej i geotermalnej: moc powyżej 2 MWe/MWth, w przypadku energii z biogazu: moc powyżej 1 MWe.
Dofinansowane będą mogły być wydatki inwestycyjne związane z przygotowaniem i instalacją OZE.
Warto jednak pamiętać, że projekty w zakresie OZE nie będą mogły być finansowane dotacyjnie (czyli w formie bezzwrotnej), a w postaci instrumentów finansowych (np. pożyczek).
Przyznawaniem dofinansowania na OZE w Programie Infrastruktura i Środowiska zajmuje się Ministerstwo Rozwoju. Część zadań w tym zakresie zostanie delegowanych na Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Zapraszamy Cię na stronę internetową Programu Infrastruktura i Środowisko, gdzie znajdziesz bardziej szczegółowe informacje i dokumenty, np. harmonogram naboru wniosków.
Na poziomie regionalnym, czyli w Regionalnych Programach Operacyjnych realizowanych przez samorządy województw, przewiduje się wsparcie jednostek o mniejszej mocy wytwarzania, wykorzystujących energię z biomasy, biogazu, energii wiatru i słońca oraz wody, jak również ciepło przy wykorzystaniu energii geotermalnej lub słonecznej.
„Mniejsza moc” oznacza te wartości, które znajdują się poniżej progów określonych dla Programu Infrastruktura i Środowisko.
Wsparcie w ramach RPO będzie koncentrowało się przede wszystkim na inwestycjach o zasięgu regionalnym i lokalnym.
Powinieneś także pamiętać, że priorytetowo traktowane będą projekty wykorzystujące energię słoneczną, wiatrową i z biogazu. W przypadku elektrowni wodnych, nie będziesz mógł uzyskać dofinansowania na nowy obiekt, a tylko na modernizację istniejącego.
Natomiast jeśli planujesz pozyskiwanie energii z biomasy, zwróć uwagę na to, że wspierane będą w szczególności instalacje o najwyższej wydajności spalania – tak, aby ograniczać emisję zanieczyszczeń do powietrza.
Środki na OZE w programach regionalnych będą mogły być wykorzystywane nie tylko przez przedsiębiorców.
Szereg innych podmiotów także będzie mógł wnioskować o takie fundusze (np. jednostki samorządu terytorialnego, szkoły wyższe, zakłady opieki zdrowotnej, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe).
Warto zaznaczyć, że wsparcie na odnawialne źródła energii zaplanowane w Regionalnych Programach Operacyjnych na lata 2014 – 2020 może być przyznawane także w postaci instrumentów finansowych (np. pożyczek i poręczeń) albo instrumentów mieszanych (łączących wsparcie dotacyjne i zwrotne).
Oznacza to, że część inwestycji nie będzie mogła być sfinansowana w postaci dotacji bezzwrotnych. Może więc się okazać, że na realizację swoich planów nie będziesz mógł dostać dotacji, tylko jakąś inną formę wsparcia. Zależeć to będzie od ustaleń dokonanych przez Urzędy Marszałkowskie.
Szczegółowe warunki i listy możliwych do sfinansowania kosztów będą różniły się w zależności od województwa, terminu konkursu czy też instytucji przyjmującej wnioski. Warto pamiętać, że aktualnie w niektórych województwach trwają jeszcze prace nad szczegółowymi zasadami otrzymywania dofinansowania na odnawialne źródła energii w programach regionalnych na lata 2014 – 2020, a więc m.in. nad takimi kwestiami, jak rodzaje wydatków do dofinansowania, wysokości dofinansowania, poziomy wsparcia, formy wsparcia.
Szczegółowych informacji na temat dofinansowania z programów regionalnych możesz szukać w instytucjach odpowiedzialnych za przygotowanie tego wsparcia w poszczególnych regionach (są to najczęściej Urzędy Marszałkowskie – adresy ich stron znajdziesz na w prawej górnej części każdej strony Portalu w zakładce „Serwisy programów”).
Zachęcamy także do kontaktu z Punktami Informacyjnymi Funduszy Europejskich w województwach, które udzielą stosownych informacji. Dane kontaktowe do punktów w regionach znajdują się na stronie Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich.
Oferta wsparcia z Funduszy Europejskich dla przedsiębiorstw i innych podmiotów jest uzupełniona ofertą dla gospodarstw domowych ze środków krajowych. Są to przede wszystkim dotacje, pożyczki i ulgi podatkowe udzielane w ramach programu „czyste powietrze”. Szczegóły programu można znaleźć na stronach Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Jestem rolnikiem i szukam dofinansowania
Jestem rolnikiem. Chciałbym się dowiedzieć, jakie dofinansowania można uzyskać na uruchomienie albo rozwój gospodarstwa rolnego?
Możliwości dofinansowania działalności rolniczej są zaplanowane w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020. Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z rolnictwem, powinieneś zainteresować się premiami dla młodych rolników. Jeśli natomiast masz już niewielkie gospodarstwo, możesz skorzystać ze środków na restrukturyzację małych gospodarstw.
Premie dla młodych rolników
Dofinansowanie jest przyznawane w związku z rozpoczynaniem przez młodego rolnika prowadzenia gospodarstwa rolnego jako kierujący gospodarstwem. Wnioskodawcą może być młody rolnik – to jest osoba, która:
- Nie ukończyła 40. roku życia,
- Posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe wynikające z wykształcenia lub stażu pracy w rolnictwie( jeżeli nie ukończyłeś szkoły rolniczej lub nie masz doświadczenia, możesz je uzupełnić w ciągu 3 lat od przyznania dofinansowania),
- Po raz pierwszy rozpoczyna prowadzenie gospodarstwa rolnego jako kierujący gospodarstwem (czyli do dnia złożenia wniosku nie prowadziła gospodarstwa lub prowadzi gospodarstwo nie dłużej niż 24 miesiące).
Jeśli jesteś młodym rolnikiem, to aby wnioskować o dofinansowanie, powinieneś dodatkowo rozpocząć kierowanie gospodarstwem (ale nie wcześniej niż 24 miesiące przed złożeniem wniosku), prowadzić gospodarstwo osobiście, na własny rachunek i we własnym imieniu. O prowadzeniu gospodarstwa rolnego jako kierujący gospodarstwem świadczą w szczególności:
- Zgłoszenie zwierząt gospodarskich do rejestru,
- Wystąpienie o płatności bezpośrednie,
- Wystąpienie o pomoc finansową dla rolników w ramach programów UE lub pomocy krajowej,
- Prowadzenie działu specjalnego produkcji rolnej.
Jako młody rolnik jesteś także zobowiązany przygotować biznesplan dotyczący rozwoju gospodarstwa w zakresie działalności rolniczej lub przygotowania do sprzedaży produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie. Wskazane w Twoim biznesplanie gospodarstwo powinno posiadać powierzchnię użytków rolnych równą co najmniej średniej krajowej (w przypadku gospodarstw położonych w województwie o średniej niższej niż krajowa – równą co najmniej średniej wojewódzkiej) oraz nie większą niż 300 ha. Wielkość ekonomiczna gospodarstwa nie powinna być mniejsza niż 13 tys. euro, ani większa niż 150 tys. euro.
Premię na rozpoczęcie działalności rolniczej możesz przeznaczyć m.in. na prowadzenie działalności dotyczącej:
- • produkcji roślinnej lub zwierzęcej, w tym produkcji materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego lub reprodukcyjnego,
- • produkcji warzywniczej, roślin ozdobnych lub grzybów uprawnych,
- • sadownictwa,
- • hodowli i produkcji materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych
- • lub produkcji zwierzęcej typu przemysłowo-fermowego, z wyłączeniem chowu i hodowli ryb.
Premię w całości powinieneś przeznaczyć na prowadzoną w gospodarstwie działalność rolniczą lub przygotowanie do sprzedaży produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie. Dofinansowanie będzie miało formę premii (czyli zaliczki) w maksymalnej kwocie 100 tys. zł. Pomoc wypłacana będzie w dwóch ratach: pierwsza rata w wysokości 80% kwoty pomocy, druga rata w wysokości 20%. Wypłacenie drugiej raty uzależnione jest od prawidłowej realizacji biznesplanu.
Restrukturyzacja małych gospodarstw
Pomoc będzie przyznawana na restrukturyzację gospodarstwa w kierunku produkcji żywnościowych lub nieżywnościowych produktów rolnych, a także przygotowania do sprzedaży produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie. Wsparcie możesz uzyskać również m.in. na:
- • zakup środków trwałych,
- • udział w szkoleniach,
- • korzystanie z usług doradczych,
- • współpracę w ramach organizacji producentów rolnych.
Warto wyjaśnić, że przez restrukturyzację rozumie się zmiany w gospodarstwie, które mają na celu poprawę jego konkurencyjności i zwiększenie jego rentowności poprzez wzrost wielkości ekonomicznej gospodarstwa (do co najmniej 10 tys. euro lub o 20% w stosunku do wartości wyjściowej).
Dofinansowania są przeznaczone dla rolników, czyli osób ubezpieczonych na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników (KRUS), prowadzących wyłącznie działalność rolniczą. Jeśli więc spełniasz ten warunek, a dodatkowo posiadasz gospodarstwo rolne obejmujące co najmniej 1 ha gruntów oraz o wielkości ekonomicznej mniejszej niż 10 tys. euro, to możesz zainteresować się tym dofinansowaniem.
Aby wnioskować o takie środki, musisz przygotować biznesplan dotyczący rozwoju gospodarstwa i zobowiązać się do jego realizacji. Uzyskane dofinansowanie będziesz mógł przeznaczyć m.in. na:
- Restrukturyzację gospodarstwa,
- Oprogramowania inwestycje w środki trwałe,
- Udział w szkoleniach,
- Gospodarstwa korzystanie z usług doradczych,
- Współpracę w ramach organizacji producentów rolnych,
- Inne działania niezbędne do przeprowadzenia restrukturyzacji gospodarstwa.
Środki będą przyznawane w formie premii (czyli zaliczki). Wypłata nastąpi w dwóch ratach: pierwsza rata w wysokości 80% kwoty pomocy, druga rata w wysokości 20% kwoty pomocy. Wypłacenie drugiej raty uzależnione będzie od prawidłowej realizacji biznesplanu. Maksymalna kwota, o którą będziesz mógł się starać to 60 000 zł.
Bardziej szczegółowych informacji w temacie środków związanych z uruchamianiem i prowadzeniem działalności rolniczej możesz szukać w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
ul. Poleczki 33, 02-822 Warszawa
Infolinia: 0-800 38-00-84
Fax: 22 318-53-30
Adres e-mail: info@arimr.gov.pl
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Departament Rozwoju Obszarów Wiejskich
ul. Wspólna 30, 00-930 Warszawa
tel.: (22) 623 18 42; fax: (22) 623 20 51
poczta elektroniczna: kancelaria@minrol.gov.pl
Podobno z Funduszy Europejskich można uzyskać środki na zasadzenie lasu. Czy rzeczywiście są takie dofinansowania?
Dofinansowanie przedsięwzięć polegających na zalesianiu jest przyznawane w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich, a dokładnie w jego części o nazwie: Zalesianie i tworzenie terenów zalesionych.
O takie fundusze możesz wystąpić, jeśli jesteś rolnikiem – właścicielem gruntów rolnych oraz gruntów innych, niż rolne. Powinieneś jednak dodatkowo spełnić liczne warunki umożliwiające staranie się o dofinansowanie.
Przede wszystkim pomoc jest udzielana do gruntów, dla których opracowany jest plan zalesienia przez Nadleśniczego Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe. Plan zalesienia oraz przepisy krajowe określają wymogi w tym zakresie, w szczególności: skład gatunkowy zalesień oraz metodę sadzenia, jak również pochodzenie materiału sadzeniowego, przy uwzględnieniu lokalnych warunków siedliskowych, środowiskowych i klimatycznych danego obszaru.
Pomoc na zalesianie możesz otrzymać, jeżeli:
- minimalna powierzchnia gruntu objętego pomocą wynosi co najmniej 0,1 ha,
- maksymalna powierzchnia gruntu objętego pomocą wynosi 20 ha,
- pomocą objęte są grunty: stanowiące grunty orne lub sady bądź inne niż rolne - wykazane w ewidencji gruntów, jako użytki rolne lub grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych niewykorzystywane do produkcji rolniczej.
Pomoc związaną z zalesieniem możesz uzyskać w następujących formach:
- wsparcie na zalesienie: jednorazowo za wykonanie zalesienia gruntów rolnych lub innych niż rolne oraz dolesienia na terenach pokrytych samosiewem (o ile zgodnie z planem zalesienia zalecane jest dodatkowe sadzenie drzew), oraz ewentualną ochronę poprzez ogrodzenie bądź palikowanie,
- premia pielęgnacyjna: maksymalnie przez 5 lat na utrzymanie, pielęgnowanie i ewentualną ochronę przed zwierzyną (o ile plan zalesienia nie przewiduje ogrodzenia albo palikowania), nowozałożonych upraw leśnych, jak również terenów zalesionych w wyniku sukcesji naturalnej (również tych, na których nie są wymagane dolesienia),
- premia zalesieniowa: maksymalnie przez 12 lat na pokrycie utraconych dochodów z działalności rolniczej.
Bardziej szczegółowych informacji w temacie środków związanych z zalesianiem warto szukać w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz w Punkcie Informacyjnym Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
ul. Poleczki 33, 02-822 Warszawa
Infolinia: 0-800 38-00-84
Fax: 22 318-53-30
Adres e-mail: info@arimr.gov.pl
www.arimr.gov.plMinisterstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Departament Rozwoju Obszarów Wiejskich
ul. Wspólna 30, 00-930 Warszawa
Punkt informacyjny PROW
tel.: (22) 623-14-76, (22) 623-13-66,
fax: (22) 623-20-51
poczta elektroniczna: Alina.Osinska@minrol.gov.pl; Katarzyna.Laskowska@minrol.gov.pl
www.minrol.gov.pl
Szukam informacji o Funduszach Europejskich na lata 2007-2013
Jeżeli potrzebujesz odpowiedzi na pytania dotyczące projektów realizowanych w latach 2007-2013, przejdź do poprzedniej wersji serwisu
Zapraszamy do zapoznania się z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania w poprzednich latach, pełną listę pytań znajdziesz na Portalu Funduszy Europejskich 2007-2013 na Portalu Funduszy Europejskich 2007-2013