Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

RPO 7.3

7.3 Infrastruktura opieki społecznej, RPO Łódzkiego

Wyniki naboru

W ramach działania dotyczącego infrastruktury opieki społecznej pojawiły się wolne środki w wyskości 3 639 995,01 zł. W związku z tym zwróciliśmy się do Powiatu Łódzkiego Wschodniego z propozycją podwyższenia dofinansowania złożonego projektu do pierwotnie wnioskowanej kwoty (tj. 3 544 92,63 zł). Wnioskodawca wyraził zgodę na zmianę wyskości dofinansowania.

Zwróciliśmy się również do Powiatu Sieradzkiego, którego projekt znajdował się na pierwszym miejscu listy rezerwowej, czy nadal wyraża chęć uzyskania dofinansowania dla swojego projektu. W tym przypadku wnioskodawca zrezygnował z możliwości uzyskania dofinansowania.

Wobec powyższych zmianie uległa lista projektów wybranych do dofinansowania, natomiast lista rezerwowa została uchylona.

Lista projektów wybranych do dofinansowania po zmianach z 13.08.2019

Zakończyliśmy ocenę formalną i merytoryczną projektów w ramach procedury odwoławczej dla naboru dotyczącego infrastruktury opieki społecznej. W związku z dostepnością środków finansowych w wyskości 1 506 339,92 zł dokonaliśmy zmian na liście projektów wybranych do dofinansowania. Zmiana dotyczy wyboru do dofinansowania na obniżonym poziomie projektu złożonego przez Powiat Łódzki Wschodni, który uzyskał największą liczbę punktów w ramach ww. oceny. Jednocześnie utworzono listę rezerwową.

Lista projektów wybranych do dofinansowania po zmianach

Lista rezerwowa

 

Lista projektów wybranych do dofinansowania (PDF 361.25 KB)

Lista umów zawartych w styczniu 2019 roku (PDF 262.04 KB)

Umowa o dofinansowanie projektu zawarta w lipcu 2019 roku (PDF 333 KB)

Informacje o naborze

Planowany termin rozstrzygnięcia naboru

grudzień 2018 roku

Miejsce składania wniosków

Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego
Departament ds. Regionalnego Programu Operacyjnego
ul. Traugutta 21/23
90-113 Łódź
(pokój 1009 – X piętro)

Sposób składania wniosków

Wniosek należy złożyć do Instytucji Zarządzającej RPO WŁ 2014-2020 w formie dokumentu elektronicznego za pośrednictwem generatora wniosków. Jednocześnie wypełniony formularz wniosku o dofinansowanie projektu należy wydrukować w 1 egzemplarzu i wraz z załącznikami złożyć w siedzibie IZ RPO (zgodnie z § 5 pkt 2 Regulaminu Konkursu) osobiście w godzinach pracy urzędu (poniedziałek - piątek: 8.00-15.00) lub wysłać listem poleconym / przesyłką kurierską na wskazany powyżej adres urzędu (zgodnie z § 5 pkt 14 Regulaminu Konkursu).

Szczegółowe zasady składania wniosków o dofinansowanie są dostępne w § 5 Regulaminu Konkursu.

Na co i kto może składać wnioski?

Kto może składać wnioski?

Podmiotami, które mogą ubiegać się o dofinansowanie w ramach Działania VII.3 Infrastruktura opieki społecznej Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 są podmioty wskazane w pkt. 10 SZOOP RPO WŁ na lata 2014-2020 (zgodnie z przedmiotem konkursu).

Na co można otrzymać dofinansowanie/wsparcie?

  1. W ramach Konkursu dopuszcza się następujące typy projektów:
  • dostosowanie infrastruktury pomocy społecznej do potrzeb regionu w zakresie świadczenia usług bytowych:
    - remont, budowa, przebudowa budynków pomocy społecznej wraz z zakupem wyposażenia niezbędnego do osiągnięcia celów realizowanego projektu
    - adaptacja istniejących budynków w celu dostosowania ich do świadczenia usług pomocy społecznej wraz z zakupem wyposażenia niezbędnego do osiągnięcia celów realizowanego projektu.
  • projekty infrastrukturalne polegające na budowie, przebudowie, remoncie lub adaptacji budynków dla podmiotów realizujących formy pomocy:
    - w zakresie pełnienia funkcji zawodowych rodzin zastępczych oraz dla realizacji zadań rodzinnych domów dziecka
    - w zakresie wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej.
  • projekty infrastrukturalne polegające na remoncie, budowie, przebudowie lub adaptacji budynków dla podmiotów integracji społecznej, w tym CIS, KIS, ZAZ, WTZ, realizujących formy pomocy w zakresie usług aktywnej reintegracji społecznej i zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Wydatki związane z zakupem wyposażenia niezbędnego do osiągnięcia celów realizowanego projektu są możliwe pod warunkiem, że nie stanowią jedynego elementu projektu (stanowią element szerszej inwestycji).

  • mieszkalnictwo socjalne, wspomagane i chronione:
    - przebudowa lub remont zdegradowanych budynków w celu ich adaptacji na mieszkania socjalne, wspomagane i chronione w powiązaniu z procesem aktywizacji zawodowej, mającym na celu usamodzielnienie ekonomiczne osób zagrożonych wykluczeniem społecznym (dopuszczalne będzie wsparcie części wspólnych budynków mieszkalnych)
  • tworzenie i rozwój infrastruktury opieki nad dziećmi w wieku do lat 3:
    - budowa, przebudowa lub adaptacja budynków wraz z zakupem wyposażenia niezbędnego do świadczenia usług w zakresie opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 (np. żłobki, żłobki przyzakładowe, kluby dziecięce). Inwestycje stanowić muszą uzupełnienie interwencji EFS, umożliwiającej godzenie życia zawodowego z prywatnym, w celu zwiększenia aktywności zawodowej rodziców.

Projekty finansowane w ramach działania będą realizowane pod warunkiem ścisłego powiązania z działaniami podejmowanymi w ramach wsparcia EFS, który w tym obszarze pełni funkcję wiodącą. Powyższe oznacza konieczność wykazania realizacji komplementarnego projektu współfinansowanego z EFS lub zaplanowania w projekcie współfinansowanym z EFRR działań uwzględniających wsparcie EFS (w ramach cross-financingu).

Interwencja koncentrować się będzie na tych obszarach i grupach docelowych, które wymagają szczególnego wsparcia, i oparta zostanie na analizie wskazującej luki w dostępie do usług. Realizowane inwestycje nie powinny być ukierunkowane na duże instytucje o charakterze  opiekuńczo-pobytowym,  świadczące  usługi  długoterminowej pomocy  dla  osób  z  niepełnosprawnościami,  dzieci,  osób  starszych  oraz psychicznie chorujących.

Przedsięwzięcia  muszą  być powiązane  z  procesem  integracji  społecznej, aktywizacji społeczno-zawodowej i deinstytucjonalizacji usług (włączając formy stacjonarne),  jednak  tam,  gdzie  bardziej  zasadne  jest  zastosowanie  form instytucjonalnych  (gdy  objęcie  opieką  danej  grupy  osób  nie  jest  możliwe  w innej  formie  ze  względu  na  stan  zdrowia  lub  inne  istotne  przesłanki),  ich wsparcie również będzie możliwe.

Kryteria wyboru projektów/przedsięwzięć

Kryteria wyboru projektów dla Działania VII.3 Infrastruktura opieki społecznej przyjęte przez Komitet Monitorujący RPO WŁ 2014-2020 znajdują się w Załączniku nr 3 do SZOOP RPO WŁ na lata 2014-2020 oraz w Załączniku nr IV do Regulaminu Konkursu.

Finanse

Poziom dofinansowania projektu/przedsięwzięcia

Maksymalny poziom dofinansowania UE wydatków kwalifikowalnych na poziomie projektu wynosi 85%. W przypadku projektów objętych pomocą publiczną lub pomocą de minimis poziom dofinansowania wynikać będzie z przepisów prawa unijnego i krajowego dotyczącego udzielania tej pomocy, jednak nie może być wyższy niż 85 %.

Jaka jest pula środków na nabór wniosków?

Kwota środków przeznaczona na dofinansowanie projektów w ramach przedmiotowego Konkursu wynosi 4 759 098,23 Euro (słownie: cztery miliony siedemset pięćdziesiąt dziewięć tysięcy dziewięćdziesiąt osiem Euro, dwadzieścia trzy Eurocenty), w tym ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego 4 594 502,00 Euro (słownie: cztery miliony pięćset dziewięćdziesiąt cztery tysiące pięćset dwa Euro), tj. 19 329 988,80 PLN (kurs Euro = 4,2072 PLN z dnia 28 marca 2018 r.) oraz z Budżetu Państwa  164 596,23 euro (słownie: sto czterdzieści pięć tysięcy siedemdziesiąt jeden Euro, siedemnaście Eurocentów), tj. 682 234,90 PLN (kurs euro=4,1449 PLN z dnia 10 stycznia 2018 r.)

Niezbędne dokumenty

Regulamin naboru

Regulamin konkursu (wersja obowiązująca od 18 kwietnia 2018 roku)

Regulamin konkursu (wersja archiwalna, obowiązująca do 17 kwietnia 2018 roku)

Wzór wniosku o dofinansowanie/o objęcie wsparciem

Wzór wniosku o dofinansowanie

Wzór umowy o dofinansowanie/o objęcie wsparciem

Wzór umowy o dofinansowanie

Inne ważne informacje

Jakie środki odwoławcze przysługują składającemu wniosek?

Wnioskodawca, którego wniosek otrzymał ocenę negatywną w terminie 14 dni od dnia otrzymania o tym informacji, może złożyć do IZ RPO WŁ, zgodnie z pouczeniem, pisemny protest zawierający zgodnie z art. 54 ust. 2 Ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020:

  • oznaczenie instytucji właściwej do rozpatrzenia protestu, (tj, IZ RPO WŁ, obsługiwanej przez DRPO)
  • oznaczenie Wnioskodawcy;
  • numer wniosku o dofinansowanie;
  • wskazanie wszystkich kryteriów wyboru projektu, z których oceną Wnioskodawca się nie zgadza, wraz z uzasadnieniem;
  • wskazanie wszystkich zarzutów o charakterze proceduralnym w zakresie przeprowadzonej oceny, jeżeli zdaniem Wnioskodawcy naruszenia takie miały miejsce, wraz z uzasadnieniem;
  • podpis Wnioskodawcy lub osoby upoważnionej do jego reprezentowania, z załączeniem oryginału lub uwierzytelnionej kopii dokumentu poświadczającego umocowanie takiej osoby do reprezentowania Wnioskodawcy.

Przez ocenę negatywną należy rozumieć, zgodnie z art. 53 ust. 2 Ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020 ocenę w zakresie spełniania przez projekt kryteriów wyboru projektów, w ramach której:

Szczegółowe informacje odnośnie procedury odwoławczej są dostępne w § 8 Regulaminu Konkursu.

Pytania i odpowiedzi

W sprawach dotyczących Działania VII.3 Infrastruktura opieki społecznej informacji i wyjaśnień (drogą telefoniczną oraz za pomocą poczty elektronicznej e-mail) udzielają Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich w Województwie Łódzkim.

Wyjaśnienia i odpowiedzi na kluczowe lub powtarzające się pytania publikowane są na stronie internetowej Programu Regionalnego Województwa Łódzkiego, w zakładce „Często zadawane pytania".

Linki

Link bezpośredni do ogłoszenia o konkursie na stronie internetowej instytucji ogłaszającej