Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Szansa na dotacje jeszcze w tym roku

Do końca roku pozostało tylko kilka miesięcy – dobrze je wykorzystaj! Na przedsiębiorców, którzy myślą o innowacjach i zwiększeniu konkurencyjności, czekają jeszcze pieniądze z Funduszy Europejskich. Co można z nich sfinansować i gdzie szukać dotacji?

Zapewne wielu właścicieli firm z niecierpliwością czeka już na szczegóły dotyczące nowego okresu finansowania 2021-2027. Ale nowe pomysły mają to do siebie, że nie lubią czekać – konkurencja nie śpi! Dlatego warto wiedzieć, że z funduszy na innowacje i zwiększenie konkurencyjności można skorzystać już teraz – nie czekając na nową perspektywę. Jeszcze w tym roku do dyspozycji masz kilka ciekawych opcji. Każda z nich skierowana jest do innej grupy przedsiębiorców i kładzie nacisk na różne obszary prowadzenia działalności gospodarczej. Poniżej znajdziesz krótki przewodnik po możliwościach dostępnych od zaraz.

Szansa na dotacje jeszcze w tym roku

Dla nowych pomysłów - platformy startowe

To propozycja z Programu Polska Wschodnia (POPW) dla tych, którzy mają już pomysł i potrzebują doradztwa na etapie jego dopracowywania. Są też gotowi poświęcić czas i energię na proces inkubacji. A wszystko po to, aby ich nowy biznes był możliwie najlepiej przygotowany na warunki rynkowe.

Tak więc, jeśli założysz firmę w jednym z województw Polski Wschodniej i masz ciekawy pomysł, możesz liczyć na pomoc ekspertów w jego rozwinięciu, czyli opracowaniu koncepcji biznesowej. W tym czasie będziesz miał zapewnioną bezpłatną powierzchnię biurową, pomoc księgową oraz wsparcie w nawiązywaniu kontaktów biznesowych. A po zakończeniu inkubacji możesz starać się o dotację inwestycyjną (do 1 mln zł) na wprowadzenie Twojego pomysłu w życie.

Nabory prowadzą w tej chwili cztery Platformy Startowe:

Jak zainteresować swoim pomysłem Platformę Startową?

Zarówno eksperci Platformy Wschodniego Akceleratora Biznesu, jak i Startup Heroes zwracają przede wszystkim uwagę na dwie rzeczy: czy pomysł przyniesie realne korzyści odbiorcom i czy jest na niego zapotrzebowanie rynkowe. Czasami pomysł wydaje się bardzo innowacyjny, ale badania konsumenckie pokazują, że nie zaspakaja on istotnej potrzeby konsumenta – wtedy wiadomo, że nikt w taki produkt nie zainwestuje. O czym jeszcze należy pamiętać? Podpowiada specjalista ze Wschodniego Akceleratora Biznesu:

"Wnioski aplikacyjne powinny odnosić się szczegółowo do takich kryteriów, jak konkurencja – zarówno bezpośrednia, jak i pośrednia".

Doradza też, żeby pierwszą prezentację zrobić przed znajomymi, zebrać i przemyśleć ich uwagi.

"Warto zwrócić uwagę na czas prezentacji – nie powinien on przekraczać 5 minut. Dlatego tak ważna jest treść prezentacji, która powinna zawierać tylko najistotniejsze kwestie" – dodaje ekspert ze Startup Heroes.

 Podaje też przepis na sukces: 

"Warunkami powodzenia start-upu są: zespół, innowacyjność pomysłu oraz zaspokajanie przez niego potrzeb klientów".

Fundusze Venture Capital

To pieniądze z Programu Inteligentny Rozwój (POIR), dostępne za pośrednictwem funduszy inwestycyjnych. Fundusze Venture Capital udzielają wsparcia innowacyjnym przedsiębiorstwom na różnych etapach rozwoju.

Od instrumentu „Starter”, który oferuje pomoc na etapie inkubacji połączoną ze wsparciem finansowym, aż po rozwiązania dla firm, które są na etapie wzrostu, rozwoju lub ekspansji. Oczywiście jest to propozycja dla tych, którzy potrzebują zastrzyku gotówki i są otwarci na współpracę z inwestorem.

Więcej informacji w zakładce Nie musisz być Einsteinem.

Czego szukają inwestorzy?

Przede wszystkim przemyślanego i dobrze zaprezentowanego pomysłu.

"Dobra prezentacja powinna w zrozumiały sposób przedstawić rozwijany produkt lub usługę, a także przybliżać zespół, model biznesowy, rynek i konkurencję. Nie bez znaczenia pozostają również dotychczasowe osiągnięcia zespołu w ramach projektu i wyznaczone cele na przyszłość. Fundusze Venture Capital z reguły finansują spółki charakteryzujące się silnym potencjałem wzrostu" – mówi ekspert Cofounder Zone. 
"Ważny element stanowi podkreślenie innowacyjności realizowanego przedsięwzięcia. Co istotne, powinna wspierać ponadprzeciętne tempo rozwoju przedsiębiorstwa.Konieczna jest również gotowość pełnego zaangażowania założycieli w projekt" – dodaje.  

Na finansowanie z funduszy Venture Capital możesz liczyć wtedy, kiedy dopiero pracujesz nad swoim pomysłem, ale również wtedy, kiedy potrzebujesz pieniędzy na prace badawczo-rozwojowe lub wejście na zagraniczne rynki. W tym przypadku, podobnie jak w Platformach Startowych, otrzymasz nie tylko pieniądze, ale również dostęp do potencjału inwestora: kontaktów biznesowych, wiedzy i doświadczenia.

Granty na Eurogranty

To propozycja dla firm z sektora MŚP, które chcą sięgać po dotacje z programów zarządzanych centralnie przez Komisję Europejską, np. Horyzont Europa, LIFE, Kreatywna Europa. Więcej informacji na stronie Komisji Europejskiej.

Polskie firmy coraz skuteczniej konkurują o granty z przedsiębiorstwami z całej Europy. Na przykład w programie Horyzont 2020, firmy i przedsiębiorcy łącznie pozyskali ponad 172 mln euro. Wśród nich prym wiedzie sektor małych i średnich przedsiębiorstw z wynikiem 116,11 mln euro. Jest to rezultat dwukrotnie wyższy niż w latach 2007-2013 (wg Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE).

Pieniądze z grantów pomagają małym i średnim firmom sfinansować koszty związane z ubieganiem się o Eurogrant. Pracochłonne przygotowywanie dokumentacji (wniosków i załączników) nie jest już przeszkodą – nawet dla małej firmy. Doskonałym przykładem jest tu łódzki start-up NapiFeryn BioTech Sp. z o.o. Firma, która opracowała technologię produkcji jadalnego białka z pozostałości po wytłoczeniu oleju rzepakowego. Pomógł jej w tym grant zprogramu Horyzont 2020.

Co można sfinansować?

 • studium wykonalności (o ile jest wymagane),
 • koszty związane z poszukiwaniem partnerów do projektu,
 • przygotowanie wniosku,
 • koszty prezentacji projektu przed komisją.

Ile można zyskać?

 • od 23 250 zł do 64 000 zł, jeżeli studium nie jest wymagane,
 • od 239 310 zł do 280 060 zł, jeżeli studium jest wymagane,
 • do 100% kosztów.

ReactEU – pieniądze na cyfryzację i pandemiczne wsparcie firm

ReactUE (7,4 mld zł) to wsparcie dla firm w zwalczaniu ekonomicznych skutków pandemii Covid-19. To dzięki temu instrumentowi powraca oferta pożyczek płynnościowych dla MŚP oraz pojawia się nowa oferta dotacji na cyfryzację, tak zwane „Bony na cyfryzację”.

Pożyczki płynnościowe przeznaczone są na finansowanie bieżącej działalności mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, które odczuwają negatywne skutki pandemii COVID-19. Pieniądze można przeznaczyć na uregulowanie bieżących rachunków, zobowiązań wobec kontrahentów czy zapłatę pensji pracownikom. Pożyczki te udzielane będą na bardzo korzystnych warunkach.

Korzyści z pożyczki płynnościowej

 • Przedsiębiorca zwraca jedynie pożyczony kapitał. Odsetki pokrywane są z dotacji.
 • Na spłatę pożyczki jest maksymalnie 6 lat.
 • Karencja w spłacie pożyczki wynosi do 6 miesięcy, a dodatkowo – do 4 miesięcy wakacji kredytowych.
 • Kwota pożyczki liczona jest jako dwukrotność wynagrodzeń w firmie lub 25% obrotu przedsiębiorcy.

Następną atrakcyjną propozycją dla MŚP są „Bony na cyfryzację”.

Bony” to dotacje na wdrożenie i wykorzystanie technologii cyfrowych. Istotne jest to, żeby cyfryzacja wpłynęła na sposób działania firmy. Przede wszystkim chodzi tu o zmianę procesów związanych z obsługą, relacjami z klientami czy organizacją pracy. Wykorzystanie technologii cyfrowych ma w przyszłości uodpornić firmy na ewentualne zawirowania związane z takimi sytuacjami, jak pandemia. Co jeszcze jest ważne? To, że przy ubieganiu się o „Bony na cyfryzację” preferowane będą projekty przedkładane przez te firmy, których przychody w największym stopniu ucierpiały z powodu pandemii Covid-19.

Na co można przeznaczyć pieniądze?

 • na zakup sprzętu oraz oprogramowania niezbędnego do cyfryzacji,
 • na usługi towarzyszące.

Ile można otrzymać?

 • do 85% wartości kosztów kwalifikowanych,
 • wartość projektu nie mniejsza niż 60 tys. zł i nie większa niż 300 tys. zł. 

Szczegółowe informacje i dokumenty. Wnioski można składać od 20 września do 20 października.

Gwarancja Biznesmax

Dla firm, które nawet w trudnych czasach nie chcą rezygnować z rozwoju i inwestycji albo potrzebują dostępu do kredytu odnawialnego – POIR ma ofertę gwarancji bankowych z dotacją. Są one dostępne za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego.

Gwarancja Biznesmax to bezpłatna gwarancja spłaty kredytu, która, dzięki udziałowi Funduszy Europejskich z POIR, pozwala na łatwiejszy i tańszy dostęp do pieniędzy. Firmy mogą je przeznaczyć zarówno na inwestycje i rozwój, jak i na zabezpieczenie bieżących potrzeb (kredyt odnawialny).

Kto może skorzystać z gwarancji?

Mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa, które spełniają co najmniej jedno z 17 kryteriów innowacyjnego przedsiębiorcy wymienionych na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) lub będą realizować projekt wpisujący się w jedną z 10 kategorii inwestycji z efektem ekologicznym, o których mowa na stronie BGK.

Gwarancja może objąć do 80% kwoty kredytu, ale nie więcej niż 2,5 mln euro. Gwarancja na kredyt odnawialny udzielana jest na 39 miesięcy, a na kredyty z przeznaczeniem finansowania inwestycji – do 20 lat.

Korzyści z gwarancji Biznesmax:

 • bezpłatne korzystanie z gwarancji,
 • obniżenie kosztu kredytu i zwiększenie zdolności kredytowej dzięki zwrotowi części zapłaconych odsetek,
 • możliwość uzyskania lepszych warunków kredytowania w porównaniu do standardowej oferty banku (niższa marża, niższa prowizja za udzielenie kredytu, rozłożenie spłaty zadłużenia na dłuższy okres, karencja w spłacie zadłużenia, większa kwota kredytu).
OfertaDla kogo?Więcej informacji oraz terminy
Platformy Startowe nowych pomysłów Start-upy, osoby fizyczne lub grupy osób planujące założyć start-up w Polsce Wschodniej Nie musisz być Einsteinem
Instrumenty zwrotne – Fundusze Venture Capital Start-upy z przemyślanym pomysłem, poszukujące szybkiego zastrzyku gotówki oraz pozafinansowego wsparcia inwestora Nie musisz być Einsteinem
Granty na Eurogranty MŚP chcące sięgać po granty bezpośrednio z Programów Komisji Europejskiej Ogłoszenie o naborze
Pożyczki płynnościowe Dla MŚP, w szczególności dotkniętych negatywnymi skutkami pandemii Covid-19 Szczegóły wkrótce
Bony na cyfryzację MŚP, które chcą modernizować przez cyfryzację i informatyzację swoje procesy i/lub usługi. Ogłoszenie o naborze
Gwarancja Biznesmax MŚP szukające możliwie najtańszego kredytu na rynku, w szczególności z przeznaczeniem na rozwój i innowacje

Strona internetowa BGK

Gwarancja udzielana jest we współpracy z bankiem kredytującym. Lista banków, w których można składać wnioski o gwarancję.

STEP – Zawsze możesz skorzystać

Teraz, kiedy już znasz wszystkie możliwości, wybierz ofertę, która jest najlepiej przystosowana do Twoich potrzeb oraz do etapu, na jakim znajduje się Twoja firma. A jeśli nie znalazłeś niczego dla siebie – i tak możesz skorzystać, zgłaszając się do STEP (Sprawdzimy Twój Eksperymentalny Pomysł).

Instrument ma dwie ścieżki. Pierwsza przeznaczona jest dla tych, którzy mają już pomysł na nową usługę lub produkt (musi wykorzystywać wyniki prac B+R).

Druga ścieżka, Innovation Coach, przeznaczona jest dla tych, którzy na razie mają tylko chęci. To znaczy chcą szukać obszarów, w których mogą wdrażać innowacje i potrzebują wsparcia ekspertów.

Co zyskasz w ramach STEP?

 • Pierwsza ścieżka:
  • szczegółową analizę swojego pomysłu pod kątem dostępnych konkursów dotacyjnych oraz instrumentów finansowych w ramach Programu Inteligentny Rozwój (m. in. bezpłatnych gwarancji czy inwestycji kapitałowych),
  • wstępną weryfikację pomysłu w kontekście oferty nowego programu dla przedsiębiorców na lata 2021-2027 (Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki).

Dla tych, którzy mają już pomysł

 • Druga ścieżka – Innovation Coach:
  • poznasz potencjał swojej firmy pod kątem wdrożenia innowacji,
  • zdobędziesz nową wiedzę na temat prowadzenia działań B+R w swojej firmie,
  • poznasz możliwości w kontekście nowej perspektywy finansowania na lata 2021-2027.

Dla tych, którzy szukają pomysłu

Pamiętaj, że nie warto odkładać na później dobrych decyzji. Skorzystaj z dostępnego finansowania z Funduszy Europejskich jeszcze w tym roku. 

Teraz, kiedy już znasz wszystkie możliwości, wybierz ofertę, która jest najlepiej przystosowana do Twoich potrzeb oraz do etapu, na jakim znajduje się Twoja firma. A jeśli nie znalazłeś niczego dla siebie – i tak możesz skorzystać, zgłaszając się do STEP (Sprawdzimy Twój Eksperymentalny Pomysł).