Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Zdigitalizowane dzieła Chopina

Zdigitalizowany Chopin

To będzie prawdziwa gratka dla wielbicieli twórczości mistrza z Żelazowej Woli. Narodowy Instytut Fryderyka Chopina digitalizuje jego bogate dziedzictwo. Za trzy lata udostępni online łącznie prawie 40 tys. obiektów związanych z Chopinem.  

– Tego typu projekty są bardzo potrzebne, ponieważ dają powszechny dostęp do dziedzictwa kulturowego. Od lat staramy się digitalizować i popularyzować dzieła Chopina. Dzięki unijnemu dofinansowaniu możemy to robić w najlepszej jakości i na bezprecedensową skalę – mówi dr Marcin Konik, kierownik Biblioteki w Instytucie.

W cyfrowym dziedzictwie Chopina królować będzie, co oczywiste, jego muzyka. Projekt dotyczy cyfrowych zapisów wszystkich utworów Chopina, archiwów Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina oraz Festiwalu „Chopin i jego Europa”. – Wyczekiwaną przez wielbicieli twórczości Chopina innowacją jest to, że udostępnimy transkrypcje partytur w różnych wersjach, na bazie konkretnych źródeł, głównie pierwodruków. Nasza zaawansowana wyszukiwarka pozwoli przeglądać zbiory nie tylko po tytułach, ale także melodii oraz innych elementach muzycznych – tłumaczy dr Marcin Konik.

Zdigitalizowane dziedzictwo
Skala projektu:
- 39,5 tys. zdigitalizowanych dokumentów
- 38,5 tys. dokumentów udostępnionych online
- 1,5 mln odsłon rocznie (w planach).

Zdalnie przejrzymy także rękopisy utworów i korespondencji Chopina czy pierwodruki – w tym te z adnotacjami kompozytorskimi. Online będzie można przeczytać również monografie naukowe, czasopisma oraz wiele innych archiwaliów. Cyfrowa kolekcja będzie dostępna pod koniec 2020 r. Instytut ostrożnie szacuje, że jej zasoby co roku będzie przeglądać co najmniej 1,5 mln osób z całego świata.

Projekt: Dziedzictwo Chopinowskie w otwartym dostępie
Wartość: ok. 8,1 mln zł, w tym z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR): ok. 5,1 mln zł, Program Polska Cyfrowa