Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Dwóch mężczyzn i kobieta z produktami drukowanymi w 3D

Wirtualna fabryka

Klasyczne ogromne fabryki albo małe przedsiębiorstwa, długi proces produkcyjny albo drogie produkty wytwarzane na specjalne zamówienie klienta. Taką gospodarkę znamy i… powinniśmy o niej powoli zapominać. To efekt działania m.in. tzw. fablabów, z których jeden swoją siedzibę ma w Bielsku-Białej.

Fablaby, czyli laboratoria wytwórcze, to miejsca, w których na potencjalnych klientów czeka nie tylko fachowy sprzęt, ale też wiedza. Profesjonalne urządzenia, jak choćby tokarki, drukarki 3D czy ogromne obrabiarki do drewna, są tam udostępniane każdemu, kto potrzebuje ich do realizacji swojego projektu. Dzięki temu szybko i tanio można stworzyć prototyp urządzenia, a następnie je wyprodukować. Takie są korzyści międzynarodowych powiązań konsorcjum tworzonego przez 9 europejskich ośrodków.

– Sieć FabLabNet to wirtualna fabryka, w której można wyprodukować wszystko. Przykładowo, nasz bielski ośrodek specjalizuje się w druku 3D. Jednak gdy stworzone u nas prototypy wymagają użycia wydruków w metalu, przesyłamy je Niemcom czy Czechom, bo oni mają do tego specjalne maszyny. Dzięki naszym kontaktom każdy projekt ma szansę na szybką realizację – tłumaczy Jan Sienkiewicz, prokurent w ARR SA.

Europejska Szkoła Makerów
W konsorcjum bielski fablab stworzył Europejską Szkołę Makerów. Odbywają się w jej ramach np. darmowe warsztaty z budowy dronów czy krótkie prezentacje w szkołach wprowadzające w świat druku 3D. W Bielsku-Białej przeszkolono już ponad 600 uczniów!

Wsparcie UE dla FabLabNet już się skończyło, ale jego pracownicy stawiają sobie ambitne cele. – Chcemy nadal wspierać społeczeństwo w przechodzeniu z procesów analogowych na cyfrowe. Będziemy wciąż prowadzić szkolenia i podnosić kompetencje cyfrowe różnych grup – od uczniów szkół podstawowych, po osoby starsze. Coraz większy nacisk kładziemy np. na audyty dojrzałości technologicznej firm pod kątem prowadzonej cyfryzacji. Tylko takie dojrzałe struktury mogą się stać liderami rewolucji technologicznej. A ona trwa – dodaje Jan Sienkiewicz.

Projekt: FabLabNet – Making Central Europe more competitive by unlocking the innovation capacity of Fab Labs within an enhanced innovation ecosystem
Wartość: ok. 2,7 mln euro, w tym z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR): 2,2 mln euro, Interreg Europa Środkowa