Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Podopieczny stowarzyszenia Malwa Plus w pracowni

Rozkwitać jak Malwa

Malwa Plus jest synonimem mądrego pomagania już od ponad 20 lat. W grodziskim stowarzyszeniu rozkwitają prawdziwe talenty – sceniczne, sportowe, artystyczne. I to niezależnie od wieku.  

Projekt pozwolił Malwie Plus pomagać na jeszcze większą skalę. Dzięki dofinansowaniu stowarzyszenie postawiło na nowe, innowacyjne formy aktywizacji społeczno-zawodowej osób z niepełnosprawnościami. Dla każdego z podopiecznych przygotowano indywidualny plan działań – nastawiony na samodzielność, aktywność i zdobywanie ważnych kompetencji społecznych.  

– Nasz ośrodek wzbogacił się o dwie nowe, świetnie wyposażone sale do terapii – ogólnorozwojową oraz ekonomiczną. Nasi podopieczni zdobywają podstawowe umiejętności, np. uczą się robić zakupy – opowiada Joanna Purtak, kierownik projektu. Lista zajęć jest imponująca – jest tu i florystyka, i filcowanie, robienie świec i kartek świątecznych, które później urząd miasta wysyła swoim partnerom.

Tradycją Malwy stały się już dwie duże imprezy świąteczne, których żelaznym punktem są występy podopiecznych stowarzyszenia. Nagrodą za wielomiesięczne zaangażowanie podczas zajęć są wspólne wyjścia i atrakcyjne wycieczki – do Warszawy, Łodzi, Kazimierza Dolnego.

Skala pomocy
W Polsce działa 700 warsztatów terapii zajęciowej. Korzysta z nich 26 tys. osób ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.

Iwonie Mejsner, prezes stowarzyszenia, i Agnieszce Muszyńskiej, pomysłodawczyni projektu, bardzo zależało na tym, aby częścią przedsięwzięcia była świetlica integracyjna dla osób, które wymagają aktywnej integracji i rehabilitacji, ale nie mają w swoim orzeczeniu wskazania do udziału w warsztatach. Udało się! Powstało miejsce dziennego pobytu dla 40 osób. – Wspólnym mianownikiem zajęć jest wspieranie w samodzielności. Szczególnie zależy nam na aktywizacji zawodowej naszych podopiecznych. Kierujemy ich na staże, kilku podjęło własną działalność, część pracuje w lokalnych firmach – mówi Iwona Mejsner.

Projekt: Aktywizacja społeczno-zawodowa osób niepełnosprawnych w WTZ Malwa Plus i świetlicy integracyjnej
Wartość: 1,2 mln zł, w tym z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR): 989 tys. zł, Mazowiecki Program Regionalny