Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Mężczyzna pracujący przy monitorze komputera

Bezpieczeństwo ponad wszystko

Lotnictwo i kosmonautyka, to inteligentne specjalizacje, z których jesteśmy znani nie tylko w  kraju. Profil działalność podkarpackiej firmy PnP Systems idealnie się w nie wpisuje. Także lokalizacją! Przedsiębiorstwo działa w Parku Naukowo-Technologicznym „Aeropolis” w Jasionce pod Rzeszowem, w bezpośrednim sąsiedztwie lotniska.

– Zabezpieczenie lotniskowych systemów radionawigacyjnych przed potencjalnymi atakami jest niezbędne, by ruch lotniczy odbywał się bezpiecznie. Choć wiele firm nad tym pracuje, na rynku nie ma jeszcze kompleksowego systemu, który zadba o niezakłóconą nawigację oraz komunikację ze statkami powietrznymi i personelem naziemnym na lotnisku i jego okolicy. Nasza technologia jest odpowiedzią na to zapotrzebowanie – mówi Przemysław Iskrzak, prezes zarządu PnP Systems.

We współpracy z Instytutem Łączności firma opracowała innowacyjną technologię, która pozwoli na zbudowanie systemu detekcji, monitoringu, lokalizacji zakłóceń radiowych w czasie rzeczywistym. Wybrane pasma radiowe będą monitorowane za pomocą sieci sond własnej produkcji.  W sytuacji wystąpienia zakłóceń lub ataku służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo zostaną natychmiast poinformowane o incydencie i podejmą odpowiednie działania.

Poza zasięgiem radarów
Prawie 900 incydentów długotrwałej utraty łączności rejestrowanych jest rocznie w europejskiej przestrzeni powietrznej oraz na lotniskach:
- podczas lotu – 75%
- podejść do lądowania – 16%
- w fazie kołowania – 4%
- na starcie – 3%
- w trakcie lądowania – 1%
- w czasie postoju – 1%. 
Większość incydentów zakwalifikowanych jest do niebezpiecznych zdarzeń lotniczych.
Źródło: EVAIR Safety Bulletin No 19

Pierwsze instalacje zostaną wdrożone w Porcie Lotniczym Rzeszów‑Jasionka. Rozwiązaniem zainteresowane jest też wojsko. Docelowo oferowane będzie na rynku telekomunikacyjnym, bankowym oraz dla służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publiczne.

PnP Systems
Program Inteligentny Rozwój