Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

wózek widłowy z panelem do sterowania

Autonomiczny wózek widłowy

Wcześniej niż na ulicach pojazdy autonomiczne pojawią się w zakładach chłodniczych, magazynach, hurtowniach czy centrach przeładunkowych. Łódzka firma Inovatica opracowuje zestaw modernizacyjny dla autonomicznego wózka widłowego (AWW).

Wózek widłowy, którym przewożone są towary w tysiącach firm, można zmieniać w pojazd autonomiczny. Na zestaw modernizacyjny składa się komputer pokładowy z oprogramowaniem i laserowymi czujnikami. – Dzięki laserom wózek orientuje się w przestrzeni. Stanowią one także element systemu bezpieczeństwa. Jeżeli do wózka zbliży się człowiek, pojazd zwolni lub się zatrzyma. „Uczymy” wózek omijać przeszkody i przestawiać palety z towarem w odpowiednie miejsca – mówi Wojciech Młynarczyk, dyrektor techniczny i wspólnik w Inovatice.

Opracowanie tego rozwiązania nie byłoby możliwe bez zewnętrznego finansowania. – Skala inwestycji na stworzenie tej technologii przewyższa możliwości małej firmy jak nasza. Fundusze unijne to jeden z najlepszych sposobów finansowania prac B+R – uważa Bogumił Zięba, prezes Inovaticy.

Prosty i bezobsługowy
Zaletą zestawu ma być prostota. Pomysłodawcy chcą, by w ciągu godziny od wprowadzenia do nowego zakładu wózek mógł zacząć samodzielną pracę. W przyszłości algorytmy sztucznej inteligencji pozwolą AWW samodzielnie uczyć się operacji, które ma wykonywać.

Wprowadzenie AWW zmniejszy zapotrzebowanie na operatorów, których brakuje na rynku. Nie chodzi o pozbawienie ludzi pracy. – Inspiracją dla nas była wizyta studyjna w mroźni, gdzie zobaczyliśmy, w jak trudnych warunkach pracują operatorzy. Niskie temperatury nie przeszkadzają maszynie – akurat tam może z powodzeniem zastąpić człowieka – dodają właściciele firmy.

Projekt: Autonomiczne wózki widłowe
Wartość: ok. 4,27 mln zł, w tym z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR): ok. 3,24 mln zł, Łódzki Program Regionalny