Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Badanie podłogi naczepy w hali prototypowania

Chłodnia na kołach

Transport chłodniczy to szybko rozwijający się sektor przewozu towarów. Firma Wielton SA z siedzibą w Wieluniu, chcąc wejść w ten rosnący segment rynku, zaprojektowała nową chłodnię. Właśnie przygotowuje się do uruchomienia jej seryjnej produkcji.

Jak na największego polskiego producenta naczep, przyczep i zabudów przystało, Wielton posiada swoje Centrum Badawczo-Rozwojowe. Tam powstały założenia projektowe i konstrukcyjne dla nowej naczepy. Chłodnia marki Wielton będzie pojazdem wyposażonym w innowacyjne technologie i w pełni dostosowanym do oczekiwań klientów.

– Budujemy nowoczesną linię technologiczną do produkcji płyt chłodniczych, co pozwoli nam wejść w nowy segment produktowy, jakim są pojazdy chłodnicze do przewozu towarów w regulowanych temperaturach. Transport żywności, elektroniki i farmaceutyków wymaga spełnienia rygorystycznych wymagań. Dlatego nasze chłodnie musi cechować wysoka jakość i niezawodność – mówi Mariusz Golec, prezes zarządu Wielton SA. Ten niezagospodarowany jeszcze segment rynku stanowi dziś 12% ogółu przewożonego towaru.

Aktualnie projekt naczepy chłodniczej Wieltonu jest na zaawansowanym etapie konstruowania i budowy prototypu. Jednocześnie trwają prace nad koncepcją budowy fabryki wraz z poszczególnymi liniami produkcyjnymi i montażowymi.

Nauka i biznes
W Centrum Badawczo-Rozwojowym Wieltonu powołano Dział Badań i Rozwoju, który jest kolebką innowacji. Łączy naukę z biznesem. Centrum jest jedynym ośrodkiem badawczym w Polsce, a drugim w Europie, który został wyposażony w symulator drogi do całopojazdowych badań wytrzymałościowych naczep i przyczep.

– Główne cechy wyróżniające naszą naczepę chłodniczą na tle konkurencji to obniżona masa własna, zastosowanie powłok antyseptycznych oraz zwiększona izolacyjność termiczna ścian – tłumaczy Mariusz Golec. Realizacja projektu „Chłodnia” przyniesie spółce Wielton wiele korzyści i otworzy nowe możliwości rozwoju. Firma będzie dążyć do osiągnięcia pozycji lidera w obszarze transportu chłodniczego w Polsce, a w dalszej perspektywie – także w Europie.

Projekt: Opracowanie technologii wytwarzania oraz systemu produkcji naczepy typu furgon-chłodnia do przewozu towarów w warunkach chłodniczych
Wartość: 19,97 mln zł, w tym z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR): 8,85 mln zł, Program Inteligentny Rozwój