Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

lampy doświetlają uprawy szklarniowe

Wschody i zachody w szklarni

Zaczynali w garażu, podobnie jak legendarne amerykańskie firmy. Dziś ich lampy doświetlają uprawy szklarniowe w Polsce i za granicą. Plantalux z Konopnicy pod Lublinem to start-up oparty na pomyśle wykorzystania oświetlenia ledowego w szklarniach.

– W 2015 r. zrobiliśmy pierwszą lampę ledową i wysłaliśmy ją na konkurs organizowany przez Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Strzelcach. Po kilku miesiącach otrzymaliśmy informację, że zajęliśmy pierwsze miejsce. Badania wykazały, że nasza lampa miała najniższy pobór energii, a przy tym pozwalała na najszybszy wzrost roślin. Upewniliśmy się wtedy, że skoro potrafimy zrobić coś tak dobrego, to możemy założyć firmę – mówi Jakub Lachowski, dyrektor zarządzający Plantalux Sp. z o.o. Wspólnie z bratem Rafałem i ojcem Jackiem zgłosili się do jednej z platform startowych we wschodniej Polsce. Tam ich pomysł przeszedł inkubację pod okiem ekspertów. Skorzystali z profesjonalnego doradztwa i przeprowadzili niezbędne badania. Lampę już mieli – trzeba było dorobić do niej inteligentny system sterowania.

Rośliny i owady genetycznie przystosowały się do wschodów i zachodów słońca. Oprogramowanie pozwala odwzorować naturę. – Na przykład powolne wygaszanie światła imituje zakończenie dnia – trzmiele zapylające rośliny w szklarni otrzymują sygnał powrotu do domu. Gdy światło jest gaszone gwałtownie, zapylacze, odcięte od „słońca” i drogi powrotu, umierają. Ranem światło słoneczne zawiera więcej koloru niebieskiego, podczas zachodu więcej czerwonego. Nasze lampy można zaprogramować tak, by pracowały zgodnie z naturalnymi cyklami dnia i nocy – wyjaśnia Jakub Lachowski.

Moc lamp
Badania na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie wykazały, że przy wykorzystaniu sygnowanych przez Plantalux lamp LED o mocy 200 W, uzyskuje się takie same wyniki, jak w uprawach prowadzonych pod lampami sodowymi (HPS) o mocy 600 W.

Firma doradza klientom, jak prowadzić uprawy z wykorzystaniem jej produktów. Lampy LED w nowatorskich oprawach z układem sterowania przynoszą oszczędności w związku z mniejszym zużyciem prądu, a także automatyzują wiele czynności. Te argumenty trafiają do właścicieli upraw szklarniowych.

Platanlux – profesjonalne oprawy LED COB do doświetlania roślin wraz z aplikacją sterującą
Wartość: 1 mln zł, w tym z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR): 756 tys. zł, Program Polska Wschodnia