Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Badanie KTG można teraz przeprowadzić w domu

Bez „efektu białego fartucha”

O tym, że biały fartuch u wielu pacjentów wywołuje  stres, nie trzeba chyba przekonywać. Do niektórych badań w ciąży kobiety potrzebują spokoju. Jednym z nich jest KTG, czyli kardiotokografia. Umożliwia badanie akcji serca płodu, tętna mamy oraz zapis czynności skurczowej mięśnia macicy i ruchów płodu. Dzięki usłudze firmy Nestmedic badanie to można przeprowadzić w warunkach domowych, o dowolnej porze, bez stresu wywołanego podróżą i wizytą w przychodni.

Na pomysł mobilnego KTG wspierającego personel medyczny i przyszłych rodziców wpadł wrocławski startup Nestmedic. Odpowiednio poinstruowane pacjentki mogą w wybranym przez siebie miejscu i czasie przeprowadzić profesjonalne badanie. – Nasza usługa to system telemedyczny do badania dobrostanu płodu w trzecim trymestrze ciąży. Składa się z dwóch elementów: małego mobilnego KTG oraz platformy, na której badania są rejestrowane i na bieżąco analizowane – mówi Patrycja Wizińska-Socha, prezes Nestmedic SA. Pacjentka otrzymuje informację o wyniku z Medycznego Centrum Telemonitoringu, obsługiwanego przez wykwalifikowany personel medyczny.

Przenośne urządzenie łączy się z platformą i przesyła wyniki do bazy danych. – Opracowaliśmy wersję, która umożliwia analizę wyników w czasie rzeczywistym także w miejscach, gdzie transmisja danych jest niemożliwa. Może to zrobić lekarz lub położna odwiedzająca ciężarną. W ocenie wyniku badania, zanim jego zapis dotrze do Centrum Telemonitoringu, położną wspiera aplikacja zainstalowana w smartfonie czy tablecie – wyjaśnia Maciej Stachowiak, dyrektor ds. technologii i rozwoju Nestmedic.

KTG na odległość
Pregnabit pozwala na bezpieczne badanie akcji serca dziecka, zapis czynności skurczowej mięśnia macicy, liczenie ruchów płodu i zapis tętna matki. Zarejestrowane dane pomiarowe pozwalają na przeprowadzenie profesjonalnej diagnostyki KTG na odległość. W nowej wersji produktu możliwa jest analiza także w czasie rzeczywistym.

To nowe rozwiązanie jest między innymi efektem projektu sfinansowanego z funduszy unijnych. Pregnabit jest płatną usługą, ale w Polsce korzystają z niej już także publiczne placówki. – To lekarze i położne wypożyczają mobilne KTG pacjentkom, więc naszą ofertę bezpośrednio kierujemy do ośrodków medycznych. Mamy wdrożenia w Finlandii i Nigerii. Testujemy system w Bułgarii. Atrakcyjnym rynkiem są dla nas Stany Zjednoczone, gdzie telemedycyna rozwija się najszybciej – dodaje prezes firmy.

Projekt: Telemedyczny system PREGNABIT nowej generacji do zdalnego monitorowania dobrostanu płodu 
Wartość: ok. 6,93 mln zł, w tym z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR): 4,96 mln zł, Program Inteligentny Rozwój