Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Robot wykorzystywany podczas operacji

Precyzja przede wszystkim

Nawet 500 pacjentów rocznie może skorzystać z precyzji działania robota chirurgicznego da Vinci. Mimo że powstał na zamówienie Pentagonu już ponad 20 lat temu, nadal jest bardzo pożądany w świecie medycyny. Od ponad roku dostępny jest w Polsce. Z tej zaawansowanej technologii korzystają pacjenci w Wielkopolskim Centrum Onkologii (WCO) w Poznaniu.

– Możliwości robota da Vinci wykorzystujemy w chirurgii głowy i szyi, operacjach jamy brzusznej, a także onkologii ginekologicznej – wskazuje prof. Wojciech Golusiński z WCO. – Nowa technologia pozwala na wykonywanie precyzyjnych zabiegów, które pozwalają na utrzymanie bardzo dobrego poziomu życia. Przykładowo, w przypadku operacji w obrębie głowy i szyi pacjent może normalnie mówić i przełykać już następnego dnia po zabiegu, a pobyt w szpitalu jest ograniczony do zaledwie 3-4 dni.

Ponad 6 mln operacji
W połowie 2019 r. na świecie funkcjonowało 5270 robotów da Vinci. Łączna liczba operacji, jaka została przeprowadzona dotychczas przy ich użyciu, przekracza 6 mln.*
*Intuitive Surgical Inc., Investor PresentationQ3 2019, https://isrg.gcs-web.com/static-files/880bf027-e866-4c32-b910-5332467cd8dc (dostęp: 22 sierpnia 2019 r.).

Ramiona robota da Vinci to przedłużenie rąk chirurga. Dzięki temu możne on całkowicie wyeliminować ewentualne drżenie. Z kolei trójwymiarowy obraz z możliwością 10-krotnego przybliżenia zapewnia dokonywanie wyjątkowo precyzyjnych cięć. Chirurgia robotowa jest szczególnie użyteczna w operowaniu nowotworów, które ze względu na swoją lokalizację są trudne do usunięcia za pomocą tradycyjnych metod.

Projekt: Rozwój metod chirurgii robotowej w Wielkopolsce
Wartość: 13,9 mln zł, w tym z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR): 11,7 mln zł, Wielkopolski Program Regionalny