Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

„Onco-Joga” pozwala chorym zaangażować się w proces leczenia

Inkubator zdrowia

Każdego roku diagnozę „nowotwór” słyszy ok. 160 tys. Polaków. Pacjenci onkologiczni początkowo zakładają, że leki albo operacja zakończą chorobę. Terapia to jednak wymagający i długi proces. Stowarzyszenie PSYCHE SOMA POLIS wypracowało metodę, która wspiera tych pacjentów i osoby z ich najbliższego otoczenia.

Chorobę i człowieka należy postrzegać całościowo. – Choroba onkologiczna często wyklucza społecznie, ponieważ chory przestaje pracować, rezygnuje ze swojej naturalnej aktywności, zmieniają się jego relacje z bliskimi – mówi Joanna Zapała, psycholog kliniczny, psychoterapeuta i prezes zarządu stowarzyszenia PSYCHE SOMA POLIS. Pacjent potrzebuje nie tylko terapii medycznej, ale także wsparcia psychologicznego i społecznego. Warto, by zweryfikował swoje nawyki żywieniowe i styl życia. – Świetnie sprawdzają się prowadzone przez nas grupy psychoedukacyjne. Ich uczestnicy uczą się, jak radzić sobie ze stresem, jak rozmawiać z lekarzem, bliskimi – dodaje Joanna Zapała.

Projekt „Onco-Joga” daje narzędzie, które pozwala chorym zaangażować się i wziąć odpowiedzialność za proces leczenia. Jako dodatkowe wsparcie dla pacjentów i ich opiekunów przygotowano poradniki wideo. – Filmy dotyczą tych aspektów procesu zdrowienia, na które ma wpływ sam chory, czyli aktywności fizycznej, emocji i diety. Mogą być wykorzystywane na każdym etapie leczenia i rekonwalescencji – mówi Agnieszka Lewandowska, koordynatorka projektu. Filmy koncentrują się na jodze leczniczej i ćwiczeniach dostosowanych do możliwości pacjentów oraz na poradach dietetycznych i psychologicznych.

Krótki przepis na zdrowie
Jedz regularnie 4-5 razy dziennie w podobnych odstępach czasu. Przynajmniej połowę tego, co jesz, powinny stanowić owoce i warzywa. Wybieraj te sezonowe. Unikaj produktów wysokoprzetworzonych. Bądź aktywny i dbaj o dobre relacje z ludźmi!

– Żywienie jest jednym z kluczowych czynników w procesie zdrowienia. Ma bezpośredni wpływ na nasz układ pokarmowy i odpornościowy. Właściwa dieta poprawia jakość życia – mówi dr Jolanta Nalewaj-Nowak, dietetyk i psychoonkolog. Poradniki są dostępne na stronie projektu „Onco-Joga” i może z nich skorzystać każdy, komu zależy na zdrowiu i poprawie jakości życia.

Projekt „Onco-Joga” powstał w ramach projektu „Inkubator Innowacji Społecznych Wielkich Jutra” (Temat: Rozwiązania edukacyjne), Program Wiedza Edukacja Rozwój