Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Elementy systemu OKE

Kamerdyner zajmie się domem

Kto z nas nie chciałby mieć kamerdynera, który wykona za nas nudne domowe czynności? Kogoś, kto nie tylko posłucha polecania, ale będzie też dbał o nasz spokój i bezpieczeństwo? W gdańskiej firmie OKE Poland sp. z o.o. opracowano urządzenie, które ostrzega przed niebezpieczeństwem i pomaga w codziennych czynnościach.

Kamerdyner, czyli oprogramowanie z zakresu automatyki domu, to autorski projekt firmy. Jego działanie przynosi korzyści nie tylko ze względu na zautomatyzowanie wielu domowych czynności. Obniża też zużycie prądu i alarmuje, gdy dostrzeże niebezpieczeństwo.

Kamerdyner działa dzięki jednostce centralnej oraz urządzeniom peryferyjnym, które obejmują domowe urządzenia elektroniczne, kamery, głośniki i mikrofony. Jest podłączony do internetu i wykorzystuje jego zasoby. Komunikacja z urządzeniem jest bardzo prosta. Przywołujemy go głosowo, a następnie przekazujemy polecenie lub zadajemy pytanie. System może włączyć telewizor czy dostosować kolor i natężenie światła do pory dnia. Może odtworzyć wybraną muzykę, ale również zapisać listę zakupów. Zapominalskim przypomni o spotkaniu. Może za nas wysłać maila lub SMS-a, którego mu podyktujemy. Gdy zauważy niepokojące sytuacje, wezwie pomoc.

– Nasz system wyróżnia się wykorzystaniem algorytmu z zakresu rozpoznawania mowy, twarzy i sylwetki. Dzięki temu jesteśmy w stanie zapewnić użytkownikom takie funkcjonalności, jak zdalne sterowanie głosem wybranymi urządzeniami, wykrycie upadku człowieka, znajdowanie osób w konkretnych pomieszczeniach. Możemy też bez problemu zdemaskować włamywacza – mówi Michał Wityk, programista odpowiedzialny za rozwój Kamerdynera.

Inteligentny system
Większość systemów bezpieczeństwa opartych na detekcji ruchu nie radzi sobie ze zwierzętami domowymi. W konsekwencji nie można zostawić włączonego alarmu, gdy zwierzę jest w domu. Algorytmy Kamerdynera nie tylko odróżniają osoby od zwierząt, ale są w stanie zidentyfikować człowieka nawet ze zdjęć niskiej rozdzielczości.

– Dofinansowanie ze środków unijnych pozwoliło nam na utworzenie działu badawczo-rozwojowego. Jesteśmy też w stanie zmienić model firmy. Nie musimy już tylko sprzedawać godzin naszych informatyków zagranicznym firmom, ale możemy wymyślać swoje produkty – dodaje Sebastian Szaro, informatyk.

Projekt: Przeprowadzenie przez OKE Poland z siedzibą w Gdańsku prac B+R nad stworzeniem inteligentnej przestrzeni otaczającej ludzi za pośrednictwem zaawansowanego systemu typu smart home – Kamerdyner
Wartość: 4,9 mln zł, w tym z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR): 3,7 mln zł, Pomorski Program Regionalny