Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Zmienione kryteria w Programie Inteligentny Rozwój – IX posiedzenie Komitetu Monitorującego

Przyjęcie zmian w kryteriach wyboru projektów oraz przedstawienie propozycji zmian w Programie Inteligentny Rozwój (PO IR) to główne punkty obrad Komitetu Monitorującego, który odbył się 30 marca 2017 roku. 

"Intensywne przyspieszenie wdrażania programu to ważne zadanie na 2017 r. Realizując ten cel stajecie się jednocześnie ambasadorami polityki spójności. Komisja Europejska opracowała 5 możliwych scenariuszy dalszego rozwoju Unii i zapraszamy wszystkich zainteresowanych do dyskusji na ten temat" – powiedział na wstępie Wolfgang Munch, przedstawiciel Dyrekcji Generalnej do spraw polityki Regionalnej i Miejskiej w Komisji Europejskiej.

Przewodząca obradom wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz, odnosząc się do rozmów o przyszłości Europy, zwróciła uwagę na potrzebę szerszej dyskusji.

"Przyszłość polityki spójności po 2020 r. to temat, który musi być elementem racjonalnej debaty. Cieszymy się, że Komisja Europejska już ją rozpoczęła. Polityka regionalna ma bowiem bardzo duże znaczenie dla rozwoju UE i jest opłacalna nie tylko dla beneficjentów z nowych państw członkowskich, ale również krajów założycielskich" – podkreśliła.

Przedstawiciel Komisji Europejskiej oraz wiceminister rozwoju

Członkowie gremium przegłosowali zamiany w kryteriach wyboru projektów w wybranych instrumentach dla priorytetów I, II oraz IV.

Wprowadzenie zmian było konieczne m.in. ze względu na planowane uruchomienie nowych konkursów:

  • uproszczonej szybkiej ścieżki (w poddziałaniu 1.1.1), dedykowanej projektom badawczo-rozwojowym (B+R) o mniejszej wartości i niższym poziomie innowacyjności, które będą mogły być realizowane przez mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) w regionach słabiej rozwiniętych;
  • instrumentu Seal of Excellence dedykowanego projektom, które nie uzyskały wparcia z programu Horyzont2020, mimo pozytywnej oceny Komisji Europejskiej.

Uczestnicy spotkania - rzut na salę

Ważnym elementem obrad było przedstawienie proponowanych zmian w Programie. Zmiany te zostały omówione, a po ich dalszym opracowaniu zostaną przedłożone do akceptacji Komitetu na jednym z kolejnych posiedzeń.

Jedyną zmianą już przyjętą przez Komitet było włączenie do wykazu dużych projektów przedsięwzięcia PIONIER LAB – Krajowa Platforma Integracji Infrastruktur Badawczych z Ekosystemami Innowacji, który został wybrany do dofinansowania w I konkursie działania 4.2.