Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Zmieniamy Wielkopolskę: Bezpłatne badania, które mogą uratować życie

Choć temat jest szeroko i regularnie omawiany w mediach, to wciąż zbyt mało kobiet decyduje się na wizytę u lekarza. Powodów jest kilka: pandemia ogranicza dostęp do lekarzy, brak wolnego czasu czy wiedzy na ten temat. Ponadto, wciąż jest to wrażliwy temat, który dotyka sfery intymnej kobiet.

Badania

Dlatego tak ważna jest edukacja, na którą stawia Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów im. A. Pieńkowskiej Open w Poznaniu. Placówka zajmuje się badaniami profilaktycznymi. Badania mammograficzne skierowane są do kobiet w wieku 50-69 lat, które nie chorowały na nowotwór piersi i które w ciągu poprzednich dwóch lat nie miały wykonywanych badań w ramach programu. Badania cytologiczne skierowane są do Wielkopolanek w wieku 25-59 lat, które nie chorowały na nowotwór szyjki macicy i które w ciągu poprzednich trzech lat nie miały wykonanych badań w Open. Ponadto placówka prowadzi szereg szkoleń i warsztatów edukacyjnych o kobiecych chorobach. Specjaliści pokazują jak samemu się badać – bo takie badanie często pozwala bardzo wcześnie wykryć zmiany w organizmie. 40% kobiet, u których wykryto zmiany we wczesnym stadium po wyleczeniu, wraca do normalnego życia – jest o co walczyć! Więcej informacji o badaniach i dostępnych terminach na stronie www.openbadania.pl

Połączenia

Wkrótce Wielkopolska może zyskać nowoczesne połączenie kolejowe do Bydgoszczy. Wszystko dzięki wykonaniu prac projektowych związanych z rewitalizacją linii kolejowej nr 356 na odcinku Wągrowiec – Gołańcz – do granicy województwa. Obecnie linia jest nieprzejezdna, ale po zakończonych pracach pociągi będą mogły tędy jeździć z prędkością 120 km/h.

Wielkopolska stawia na kolej, bo to jedna z najszybszych i najbardziej ekologicznych form transport zbiorowego. Rewitalizacja linii pozwoli na szybki dojazd do Poznania – wcześniej (także z pieniędzy unijnych) zmodernizowano tę samą linię na odcinku między Wągrowcem a stacją Poznań Wschód.

Więcej na temat badań diagnostycznych raka piersi i szyjki macicy oraz inwestycji kolejowych w regionie dofinansowanych z Wielkopolskiego Programu Regionalnego na lata 2014-2020 w najnowszym odcinku magazynu „Zmieniamy Wielkopolskę”  

Zmieniamy Wielkopolskę (odc. 69): Bezpłatne badania, które mogą uratować życie