Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Współpraca z Bankiem Światowym z POWER-em

Wiceminister rozwoju Paweł Chorąży spotkał się z Mariną Wes menedżerem Banku Światowego dla Polski i krajów bałtyckicch, by rozmawiać o wspólnie realizowanych w Programie Wiedza Edukacja Rozwój projektach z zakresu ochrony zdrowia oraz wsparciu ekspertów Banku Światowego w zakresie ewaluacji.

Spotkanie wiceministra P. Chorążego z Mariną Wes z Banku Światowego

Organizacja Opieki Koordynowanej

Narodowy Fundusz Zdrowia realizuje projekt "Przygotowanie, przetestowanie i wdrożenie do systemu opieki zdrowotnej organizacji opieki koordynowanej (OOK) – Etap I opracowanie modeli zintegrowanej/koordynowanej opieki zdrowotnej dla Polski" finansowany z Programu Wiedza Edukacja Rozwój. W ramach projektu planowane jest opracowanie minimum trzech modeli opieki koordynowanej, w których istotną rolę będzie odgrywała podstawowa opieka zdrowotna.

Jak poinformował wiceminister P. Chorąży, zadania projektu wymagające specjalistycznej wiedzy eksperckiej z zakresu opieki koordynowanej na poziomie międzynarodowym, będą realizowane w części we współpracy z Bankiem Światowym. Aktywność Banku Światowego polega m.in. na tworzeniu platform edukacyjnych, zbieraniu najnowszej wiedzy, analizie nowych trendów i proponowaniu najlepszych rozwiązań spośród stosowanych w 188 państwach członkowskich zrzeczonych w tej instytucji. Bank Światowy zapewni także najwyższej klasy specjalistów w celu przygotowania rozwiązań organizacyjnych dostosowanych do potrzeb polskiego systemu ochrony zdrowia.

Modele będą opracowane przy udziale ekspertów polskich oraz ekspertów Banku Światowego. W skład Projektowych Zespołów Specjalistycznych wejdą przedstawiciele centrali i oddziałów wojewódzkich NFZ, przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, eksperci stali w dziedzinie medycyny i/lub ekonomii posiadających wiedzę na temat polskich i światowych rozwiązań z zakresu opieki koordynowanej.  

Obecnie prace Banku Światowego w ramach projektu koncentrują się na zebraniu doświadczeń międzynarodowych, w wyniku czego ma powstać raport dotyczący najlepszych rozwiązań z zakresu opieki koordynowanej na świecie.

Wsparcie w zakresie ewaluacji

Eksperci z Banku Światowego będą również szkolić m.in. przedstawicieli instytucji realizujących projekty aktywizujące ludzi młodych oraz doradzać w zakresie ewaluacji. W ubiegłym roku zespół tej organizacji przeprowadził warsztaty na temat prowadzenia badań ewaluacyjnych z wykorzystaniem metod kontrfaktycznych, skierowane do pracowników Powiatowego Urzędu Pracy w Gdańsku. Na podstawie ich pozytywnych doświadczeń, ustalono że w 2016 r. rozpoczęta zostanie współpraca z Bankiem Światowym polegająca na:

  • przeprowadzeniu w trzech polskich regionach serii warsztatów, poświęconych rozwijaniu umiejętności realizacji ewaluacji i oceny efektów netto dla programów i projektów ukierunkowanych na aktywizację osób młodych,  
  • zapewnieniu usług doradczych w przygotowaniu założeń metodologicznych do przeprowadzenia maksymalnie 3 ewaluacji kontrfaktycznych,
  • zorganizowaniu seminarium dla przedstawicieli różnych instytucji odpowiedzialnych za gromadzenie i przetwarzanie danych osobowych, w celu omówienia możliwości ich szerszego wykorzystywania dla potrzeb ewaluacji kontrfaktycznych.