Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

W trosce o pacjenta

22 marca 2018 r. Komisja Europejska zaakceptowała wkład finansowy Programu Polska Cyfrowa do projektu Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych (P1) - faza II.

Lepsza jakość obsługi pacjenta, wygodna i praktyczna forma wykupywania leków (e-recepta), łatwy dostęp do informacji i danych medycznych (Internetowe Konto Pacjenta) oraz bezpieczne przechowywanie tych ostatnich to podstawowe korzyści z projektu.

Internetowe Konto Pacjenta (IKP)

Zapewni pacjentowi pełen dostęp do informacji medycznych, takich jak przebieg leczenia w różnych placówkach medycznych, historia przebytych chorób. Portal udostępni dokumentację medyczną lekarzom, pielęgniarkom czy farmaceutom. Dla lekarzy oznacza to możliwość wglądu w pełną dokumentację medyczną pacjenta, a co za tym idzie lepsze diagnozowanie, skuteczniejsze leczenie oraz mniejsze ryzyko popełniania błędów medycznych, takich jak np. wypisanie leku, na który pacjent wcześniej źle reagował. Lekarz mający wgląd w historię choroby pacjenta oszczędza też czas potrzebny na rozpoznanie choroby, co w przypadku niektórych schorzeń może uratować pacjentowi życie. To pacjent jednak zadecyduje, kto ostatecznie będzie miał dostęp do jego danych medycznych. Dzięki portalowi będzie miał też wgląd w szczegóły recepty, informacje o jej realizacji oraz o lekach znajdujących się na niej. Uzyska też dostęp do szczegółów skierowania, ale też możliwość zmiany terminu lub, w razie konieczności, rezygnacji z niego.

E-recepta

Od 1 stycznia 2020 roku e-recepta całkowicie zastąpi dokument papierowy. Nowa forma zlikwiduje problem nieczytelnych dokumentów, pozwoli uniknąć dodatkowych wizyt u lekarza w celu ich poprawienia, zaoszczędzi nasz czas. E-recepta to dokument, który możemy zrealizować w wielu aptekach. Oznacza to, że nie musimy brać jej odpisu bądź oczekiwać na zamówiony lek, lecz po prostu kupić go w innej aptece na podstawie tego samego elektronicznego dokumentu. Dodatkowo wraz z e-receptą pacjent otrzymuje tzw. „informacje o recepcie”, które zawierają jasne, zwięzłe i czytelne wskazówki dotyczące dawkowania. Ponieważ dostęp do e-recept otrzyma zarówno pacjent, jak i personel medyczny łatwiej będzie kontrolować proces leczenia farmakologicznego, a także wykluczyć wypisanie leków, które, poprzez niepożądane interakcji substancji czynnych, mogą szkodzić pacjentowi.

E-skierowanie

Podobnie działać będzie e-skierowanie, które poprawi jakość obsługi pacjenta, ale też w dużym stopniu ułatwi pracę lekarzom i pielęgniarzom. Dzięki niemu pacjent uniknie dodatkowych wizyt w poradni rodzinnej, gdy np. chce zmienić datę wizyty u specjalisty czy też po prostu ją odwołać. Tym samym lekarz czy obsługa medyczna przychodni zaoszczędzi czas na korygowanie dokumentu. E-skierowanie to także dokument czytelny, ułatwiający prowadzenie dokumentacji medycznej i eliminujący wszelkie błędy związane z ręcznie wypełnianymi drukami - jak nieczytelność pisma czy źle odbita pieczęć lekarska.