Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Świętujemy Dzień Kolejarza i Tramwajarza

Dla jednych transport szynowy stanowi hobby, dla innych tramwaje i pociągi to środki codziennego transportu do pracy, a dla nich to całe zawodowe życie – kolejarze i tramwajarze – 25 listopada obchodzimy ich święto!

Tramwajowy transport miejski oraz transport kolejowy to najbardziej ekologiczna forma transportu. Nosi on też miano jednego z najbezpieczniejszych. Komfort pasażerów, ich bezpieczeństwo, oszczędność czasu i poprawa jakości połączeń – m.in. o to dba świętująca dzisiaj grupa zawodowa.

W ostatnich latach obserwujemy w Polsce duże zmiany w zakresie transportu szynowego – nowoczesny i bezpieczny tabor, proekologiczne rozwiązania, niższa awaryjność, zwiększenie prędkości. Ten rozwój jest wspierany przez Fundusze Unijne, m.in. w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.

Transport kolejowy

Celem projektów kolejowych, w tym taborowych, realizowanych w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko, jest wzmocnienie roli transportu kolejowego, wzrost jego atrakcyjności oraz poprawa jakości i liczby połączeń.

Poprzez zakup nowoczesnych składów zwiększa się komfort nie tylko podróżujących, ale i komfort pracy maszynistów i całej obsługi przewozowej. Nowe pojazdy muszą spełniać szereg norm, m.in. w zakresie dostępności taboru dla osób z niepełnosprawnościami, w zakresie dopuszczalnej emisji hałasu i bezpieczeństwa w tunelach. Wszystkie zakupione pojazdy wyposażone są w europejski system sterowania ruchem kolejowym.

Do tej pory, w projektach dofinansowanych ze środków unijnych w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, odebrano 34 z planowanych 142 szt. pojazdów, a zmodernizowano 238 z zaplanowanych 368 szt. taboru kolejowego.

Nowe pojazdy  zakupiły m.in. PKP Intercity S.A., Koleje Mazowieckie Sp. z o.o., PKP SKM w Trójmieście Sp. z o.o., Koleje Dolnośląskie S.A. oraz województwa: podkarpackie, wielkopolskie i małopolskie.

Wartość całkowita projektów, w których zaplanowano zakup bądź modernizację taboru kolejowego to 5,36 mld zł, a ich dofinansowanie ze środków unijnych w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko to 1,88 mld zł

Pociąg Kolei Dolnośląskich S.A.

Źródło: CUPT

 

Tramwaje w POIiŚ

Program Infrastruktura i Środowisko wpiera inwestycje polegające na budowie nowych i modernizacji istniejących linii tramwajowych wraz z zakupem taboru. W ramach podpisanych umów o dofinansowanie planowany jest zakup 340 szt. taboru tramwajowego, m.in. dla Gorzowa Wielkopolskiego, Wrocławia i Poznania.

Dla przykładu, we Wrocławiu zakupiono 56 szt. nowoczesnych, fabrycznie nowych, wieloczłonowych tramwajów z dodatkowym wyposażeniem obsługowym. W Poznaniu, zakupione 60 szt. nowoczesnych tramwajów jest jedno- i dwukierunkowa. Natomiast dla Gorzowa Wielkopolskiego, zakupione 14 szt. niskopodłogowych tramwajów stanowiło pierwszy w historii miasta tego rodzaju zakup. Podróż tymi środkami transportu chwalą sobie nie tylko pasażerowie, ale i motorniczowie. Wszystkie tramwaje są dostosowane również dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Wartość całkowita ww. trzech projektów to 884,48 mln zł, a ich dofinansowanie ze środków unijnych w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko to 344,88 mln zł

Realizacja tych projektów przyczynia się do rozwoju atrakcyjnej i niskoemisyjnej komunikacji tramwajowej oraz wpływa na zwiększenie jej efektywności energetycznej. Transport tramwajowy zmniejsza też całościowe oddziaływanie transportu na ochronę środowiska.

Tramwaj na przystanku

Źródło: MFiPR