Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Spotkanie z uczestnikami Hackathonu+

Przedstawienie projektów, debata, a przede wszystkim stworzenie wspólnego języka – takie były cele spotkania uczestników grudniowego Hackathonu z przedstawicielami Urzędu Transportu Kolejowego i spółek kolejowych, takich jak PKP, PKP Intercity czy Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej oraz osób, które zarządzają funduszami unijnymi.

Na sali im. G.Gęsickiej po lewej stronie zasiadają goście ze spółek kolejowych, na środku Minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak i przedstawiciele Ministerstwa, a po prawej uczestnicy Hackathonu+.

fot. B.Kosiński/MIiR

Uczestnicy poszukiwali możliwości zastosowania w praktyce rynkowej rozwiązań wypracowanych podczas maratonu programowania Hackathon+, który w grudniu zorganizowało Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Hackathon był dwudniowym konkursem, podczas którego uczestnicy (programiści i osoby zajmujące się rozwojem oprogramowania) stworzyli aplikacje odpowiadające na problemy związane z dostępnością w obszarach takich jak: architektura, transport, edukacja, służba zdrowia, cyfryzacja, usługi, związane z programem Dostępność+.

Zwyciężyła grupa Nexocode z aplikacją o nazwie Kompan. Jest to mobilny asystent podróży, pozwalający na podgląd składu pociągu wraz z udogodnieniami, zgłaszanie potrzeby asysty i nawigację podróżnego z uwzględnieniem barier. Inne zespoły, takie jak Tajni-Fajni czy We Make Buttons, stworzyły aplikacje o podobnych funkcjonalnościach, takich jak wyznaczanie optymalnej trasy dla użytkownika, wzywanie pomocy na dworcu lub raportowanie problemów i ocenianie konkretnych miejsc na trasie pod kątem ich dostępności. Dlatego też wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele spółek kolejowych, potencjalnie zainteresowani wdrożeniem projektów o zbliżonym zakresie.

Minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak prowadzi spotkanie

fot. B.Kosiński/MIiR

Spotkanie rozpoczęła podsekretarz stanu Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Twórcy zaprezentowali swoje aplikacje, podkreślając ich szeroką funkcjonalność i użyteczność, a przede wszystkim dostępność. Prezentowali, w jaki sposób działają, jak można je rozwinąć, a także czy ich pomysł jest gotowy do wdrażania. Zainteresowani goście zadawali pytania i podsuwali pomysły na różne formy finansowania i wspierania projektów.

Po prezentacjach odbyła się dyskusja, podczas której były poruszane tematy zarówno gotowych projektów, jak i potencjalnych pomysłów.

"Liczymy, że dzisiejsze spotkanie pomoże rozwinąć i wprowadzić na rynek aplikacje. Możliwości, związanych na przykład z dofinansowaniem unijnym, jest sporo" – podsumowała minister Jarosińska.