Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Punkty Informacyjne radzą

Zachęcamy osoby poszukujące bieżących informacji o Funduszach Europejskich do skorzystania z bezpłatnych konsultacji w najbliższym Punkcie Informacyjnym Funduszy Europejskich. Obecnie funkcjonuje 77 Punktów na terenie całego kraju. W bieżącym numerze Biuletynu Fundusze Europejskie w Polsce na pytania czytelników odpowiadała Agnieszka Pogorzelska z Centralnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich. Poniżej odpowiedź na jedno z nich: 

"Jestem pracownikiem domu kultury. Jakie dofinansowanie może otrzymać instytucja kultury, która chciałaby się rozwijać?"

Dofinansowanie na modernizację i renowację

Instytucje kultury mogą liczyć na dofinansowanie głównie z programów regionalnych przygotowanych przez każde województwo. Fundusze na takie cele są więc rozdysponowywane przez urzędy marszałkowskie. Dom kultury będzie mógł więc otrzymać dofinansowanie na prace modernizacyjne i renowacyjne, aby dostosować swoje obiekty do nowych funkcji kulturowych. Środki będą mogły zostać przeznaczone także na wyposażenie niezbędne do zapewnienia wysokiej jakości usług i zabezpieczenia Państwa zbiorów.

W programie regionalnym w województwie zachodniopomorskim fundusze dla instytucji kultury zostały zarezerwowane w części o numerze 4.2. W tym roku nie ma jednak konkursu, w którym można byłoby starać się o dofinansowanie. Nabory wniosków zostaną więc najpewniej uruchomione w 2016 roku.

Wsparcie projektów ponadregionalnych

Instytucje kultury mogą ubiegać się o dofinansowanie również w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko, w jego części oznaczonej numerem 8.1. Te możliwości są już jednak skierowane najczęściej dla większych projektów, mających znaczenie ponadregionalne. Minimalna wartość takiego przedsięwzięcia powinna wynosić 500 tys. euro lub 2 mln euro, w zależności od tego czego dotyczy. Maksymalna wielkość projektu to z kolei standardowo 5 mln euro. Instytucją odpowiedzialną za tą część Programu Infrastruktura i Środowisko jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wnioski o dofinansowanie będzie przyjmować w październiku 2015 r.

Dodatkowe informacje na temat Programu Infrastruktura i Środowisko znajdują się na stronie www.pois.gov.pl oraz na specjalnym portalu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego: poiis.mkidn.gov.pl.

Cyfryzacja zasobów kultury

Innym pomysłem na rozwój instytucji kultury może być cyfryzacja jej zasobów. Na taki cel również można otrzymać dofinansowanie. Jest ono zaplanowane w Programie Polska Cyfrowa, w jego części oznaczonej numerem 2.3.2 i nazwanej „Cyfrowe udostępnienie zasobów kultury”. Fundusze będzie można przeznaczyć m.in. na digitalizację zasobów kultury albo materiałów archiwalnych. Fundusze będą dostępne w postaci dotacji. Minimalna wartość przedsięwzięcia wynosi 4 mln zł. Wnioski można składać do końca stycznia 2016 roku w Centrum Projektów Polska Cyfrowa. Aktualne informacje w tym temacie można śledzić na stronie internetowej www.cppc.gov.pl, a także na portalu www.polskacyfrowa.gov.pl

* * * 

Więcej pytań i odpowiedzi dotyczących środków unijnych znajdziesz w zakładce często zadawane pytania.    

Zachęcamy również do zapoznania się z najnowszym numerem Biuletynu Fundusze Europejskie w Polsce.