Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Przed pierwszym naborem w programie Interreg Region Morza Bałtyckiego. Inspiracje.

Mniej szkodliwej chemii w życiu codziennym

Nie wszyscy mają świadomość tego, ile substancji niebezpiecznych towarzyszy nam każdego dnia. W celu poprawy stanu środowiska naturalnego przez zmianę zachowań konsumentów, powstał projekt edukacyjny NonHazCity. 18 instytucji ze Szwecji, Finlandii, Estonii, Litwy, Łotwy, Niemiec i Polski zbadało wpływ substancji szkodliwych na nasze zdrowie. Partnerzy wspólnie opracowali innowacyjne rozwiązania służące zminimalizowaniu emisji substancji niebezpiecznych do Morza Bałtyckiego. 

Projekt NonHazCity był realizowany w latach 2016 - 2019 w ramach programu Interreg Region Morza Bałtyckiego. W Polsce Urząd Miejski w Gdańsku, Uniwersytet Gdański i GIWK Sp. z o.o. (przedsiębiorstwo wodociągowo- kanalizacyjne) realizowały działania pilotażowe w instytucjach miejskich, małych i średnich przedsiębiorstwach oraz w gospodarstwach domowych.

W ramach półrocznego pilotażu, 9 gdańskich rodzin dobrowolnie zdecydowało się ograniczyć lub wyeliminować szkodliwe substancje chemiczne ze swojego najbliższego otoczenia. Uczestników pilotażu poddano badaniom na zawartość określonych związków chemicznych poprzez analizę zawartości wybranych związków w organizmach uczestników i kurzu domowym przed startem i po zakończeniu pilotażu.

Skupiono się na substancjach wpływających na gospodarkę hormonalną, a także o działaniu kancerogennym. Jednym z głównych źródeł tych substancji były środki czyszczące stosowane powszechnie w gospodarstwach domowych, zakładach przemysłowych i instytucjach publicznych.
Udało się ustalić, że zmiana zachowań konsumenckich i domowych nawyków może mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie i pozwala przyczynić się do ochrony środowiska. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowymi wynikami badań na stronie GIWK oraz w bazie projektów Interreg BSR.

Chcesz przyczynić się do pozytywnych zmian w regionie Morza Bałtyckiego?
8 lutego rusza nabór na projekty w programie Interreg Region Morza Bałtyckiego 2021-2027.

Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie programu w języku angielskim lub w języku polskim.
W ramach Programu funkcjonuje również Matchmaking platform - platforma, dzięki której można znaleźć odpowiednich partnerów do swojego projektu.
Po zarejestrowaniu się na platrofmie, możesz dołączyć do istniejącego już pomysłu na projekt lub zaproponować własny, a partner sam Cię znajdzie.