Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Prosty język a wyzwania komunikacji zdalnej

Urząd Lotnictwa Cywilnego oraz Powiatowy Urząd Pracy w Polkowicach podpisały porozumienie na Rzecz Prostego Języka. Dołączyły do sieci 39 urzędów, które chcą upraszczać swoją komunikację pisemną.  

Prosto i kropka. 25 marca 2021 roku - spotkanie sygnatariuszy

Deklaracja na rzecz upraszczania języka to inicjatywa, którą od 2018 r. prowadzi Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR). Sygnatariusze zobowiązują się do doskonalenia kompetencji językowych, tworzenia standardów językowych, uwrażliwienia pracowników na potrzeby innych oraz wprowadzania rozwiązań zgodnych z ideą prostego języka.  

Nowi sygnatariusze

Ze strony ULC deklarację podpisała dyrektor generalna Hanna Mazurkiewicz. Do tej pory przedstawiciele ULC uczestniczyli w pracach Zespołu ds. prostego języka w urzędach administracji publicznej, utworzonego przy KRPM. ULC promuje prosty język również w komunikacji wewnętrznej, m.in. w intranecie. 

PUP w Polkowicach reprezentowała dyrektor urzędu Elwira Błażewska-Dacyszyn. Pracownicy urzędu brali udział w szkoleniach z nowoczesnej komunikacji. Zamierzają upraszczać kolejne obszary komunikacji. Podpisanie deklaracji prostego języka jest kolejnym krokiem, aby upowszechniać standard prostego języka w urzędzie.  

Jeżeli Twoja organizacja nie jest jeszcze naszym sygnatariuszem, zobacz jak to zmienić.

Sieć prostego języka i dobre praktyki

Sygnatariusze deklaracji – Ministerstwo Finansów oraz Krajowa Administracja Skarbowa – przedstawili szczegóły projektu „Ulga językowa”, którego celem jest uproszczenie języka komunikacji z podatnikami. Prosty język to jedna z wartości w strategii MF i KAS na lata 2021–2024. Poznaliśmy również dobre praktyki w zakresie komunikacji zdalnej innego sygnatariusza – Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.  

Poznaliśmy prostojęzyczną aplikację Klarnet oraz zasady projektowania nowoczesnej komunikacji, w tym języka Funduszy Europejskich.  

Prosty język w Funduszach Europejskich

Upraszczanie języka FE i przygotowanie się do nowej perspektywy UE. O tym rozmawialiśmy m.in. z Rzecznikiem Funduszy Europejskich. MFiPR upowszechnia prosty język w sieci Funduszy Europejskich od kilku lat. Prowadzi kampanie edukacyjne pod hasłem „Prosto i kropka”. W urzędzie działa sieć liderów prostego języka.