Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Prawie 600 milionów złotych na nowe pociągi dla Kolei Mazowieckich

Koleje Mazowieckie inwestują w nowe pociągi. Spółka dostała właśnie 580 milionów złotych z Unii Europejskiej na zakup 55 nowych pociągów. Pierwsze z nich wyjadą na trasy w województwie mazowieckim za dwa lata.

5 kwietnia Koleje Mazowieckie Sp. z o.o. podpisały z Centrum Unijnych Projektów Transportowych umowy o dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej czterech projektów. Ich łączna wartość to ponad 1,4 miliarda złotych. Unia dołoży 580 milionów złotych z Programu Infrastruktura i Środowisko.

Kontrakty zakładają, że za dwa lata na tory wyjedzie 12 nowych pociągów kursujących na Mazowszu, za trzy lata – kolejne 12, a za cztery lata – aż 31 nowych pociągów. Oprócz samego zakupu przedsięwzięcie obejmuje także szkolenia pracowników dotyczące obsługi nowych pojazdów.

"Nowe pociągi to dobra informacja dla mieszkańców m.in. Zielonki, Wołomina, Mińska Mazowieckiego, Celestynowa, Góry Kalwarii, Skierniewic, Sochaczewa czy Modlina – to na trasach obejmujących te miasta będą w 2022 roku kursowały w komplecie nowe pociągi"– mówi wiceminister inwestycji i rozwoju Witold Słowik

Formalnie inwestycja została podzielona na 4 oddzielne projekty, każdy dla innej trasy:

  • Sochaczew – Warszawa – Celestynów,
  • Skierniewice – Warszawa – Mińsk Mazowiecki,
  • Warszawa – Wołomin Słoneczna,
  • Warszawa – Zielonka,
  • Góra Kalwaria – Czachówek – Warszawa – Modlin.
"Nasze plany zakupowe są bardzo ambitne, dlatego musieliśmy kreatywnie podejść do kwestii finansowania tych śmiałych zamierzeń. Dzięki świetnie napisanym projektom udało się otrzymać ogromne dofinansowanie w ramach konkursu ogłoszonego przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Przypomnę, że tydzień temu podpisaliśmy umowę z dwoma bankami: PKO BP oraz BGK na kredyt w wysokości ponad miliarda złotych. Ta umowa jest dla nas dowodem zaufania i świadczy o tym, że Koleje Mazowieckie to pewny finansowo partner"- mówi Cezary Lewandowski, członek zarządu, dyrektor finansowy Kolei Mazowieckich.

Umowy Kolei Mazowieckich dotyczą 4 z 11 inwestycji w modernizację i zakup pociągów dla przewoźników kolejowych, które dostały dofinansowanie z Programu Infrastruktura i Środowisko. 4 kwietnia zawarto dwie umowy dla PKP Intercity i Szybkiej Kolei Miejskiej w Warszawie. Do podpisania zostały jeszcze umowy na projekty Kolei Wielkopolskich, Kolei Dolnośląskich, SKM Trójmiasto i Podkarpackiej Kolei Metropolitalnej. Wartość tych 11 przedsięwzięć to 4 miliardy złotych, a dofinansowania unijnego 1,6 miliarda złotych.