Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Polska Wschodnia stawia na innowacyjny biznes

"Prawie 25 mln zł z Programu Polska Wschodnia trafi do ośrodków innowacji z makroregionu, które opracują i zrealizują specjalny pilotażowy program wspierający start-upy" – poinformowała minister infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak.

30 października 2015 r. ruszył nabór wniosków o dofinansowanie projektów w poddziałaniu 1.1.1 „Platformy startowe dla nowych pomysłów”. Potrwa do 27 listopada br. „Platformy startowe dla nowych pomysłów”, jako program wsparcia przedsiębiorczości typu start-up, adresowany jest do ludzi młodych, którzy mają pomysł na innowacyjny biznes i chcą otworzyć firmę w makroregionie. 

"Pomocy, m.in. w postaci specjalistycznych usług i niezbędnej infrastruktury, udzielą im ośrodki innowacji, które wybierzemy w startującym właśnie konkursie. Będą to tzw. animatorzy „Platform startowych" – wyjaśnia szefowa resortu.

Pod ich skrzydłami osoby, których pomysł zakwalifikował się do wsparcia, będą udoskonalać swoją koncepcję pod kątem rynkowym, tak by w rezultacie wypracować odpowiedni model biznesowy dla swojego przedsiębiorstwa. Następnie start-upy gotowe do wejścia na rynek ze swoim produktem, będą mogły starać się o dofinansowanie swojej działalności w ramach poddziałania 1.1.2 „Rozwój start-upów w Polsce Wschodniej”.

Jest o co walczyć, ponieważ młodzi przedsiębiorcy będą mogli zdobyć dla swojej firmy aż 800 tys. zł. To jednak nie wszystkie korzyści wynikające z działania „Platformy startowe dla nowych pomysłów”. Przewiduje ono również wykreowanie „ekosystemu wsparcia start-upów”, czyli stworzenie biznesowego otoczenia w makroregionie, angażującego władze miast, uczelnie, przedsiębiorców oraz inwestorów, które sprzyjać będzie prowadzeniu i rozwijaniu start-upów w Polsce Wschodniej.

"Działanie jest bardzo złożone, dlatego uważnie przygotowywaliśmy się do jego wdrożenia" – zaznaczyła minister Wasiak.

W ramach tych przygotowań odbył się m.in cykl spotkań w regionach Polski Wschodniej, podczas których o „Platformach startowych” dyskutowano z przedstawicielami ośrodków innowacji, władz regionalnych i lokalnych oraz uczelni. Ponadto zorganizowano spotkanie z prezydentami miast z makroregionu, którego głównym tematem było tworzenie miejskich ekosystemów start-upowych. Szczegóły dotyczące konkursu dostępne są w zakładce „Skorzystaj”