Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Od pomysłu do innowacji

Świat przyspiesza, a rynki oczekują wciąż nowych, oryginalnych propozycji. Każdy przedsiębiorca zdaje sobie sprawę ze znaczenia nowatorskich rozwiązań wprowadzanych w jego firmie. Jednak innowacje oznaczają też koszty i ryzyko. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oferuje pomoc tym firmom, które z udziałem Funduszy Europejskich chcą rozwijać nowe produkty i usługi lub udoskonalać opracowane już rozwiązania. 

Skala i forma pomocy dla przedsiębiorców, którzy chcą sięgać po unijne pieniądze, jest rozbudowana. Inicjatywy i rozwiązania oferowane firmom, które chcą modernizować swój asortyment produktów i usług, zostały opracowane ze znajomością rynku i zrozumieniem specyfiki polskich firm. Poniżej przedstawiamy możliwości, jakie daje najważniejsze i stosunkowo nowe narzędzie stworzone z myślą o wspieraniu innowacji w przedsiębiorstwach – inicjatywa o nazwie STEP. Co oznacza ten skrót?

Sprawdzimy Twój Eksperymentalny Pomysł

Przedsiębiorcy wiedzą z doświadczenia, że każda zmiana to inwestycja: pieniędzy, kompetencji i czasu. Mamy zatem trzy podstawowe bariery. Na każdym z tych pól firma musi zaangażować własne zasoby, choć sukces nie jest przecież gwarantowany. Innowacja zawsze jest swego rodzaju eksperymentem. Gdzie szukać wsparcia?

Fundusze Europejskie są sprawdzonym i doświadczonym partnerem przy wprowadzaniu innowacyjnych rozwiązań. Po to, żeby ciekawe pomysły nie przepadły w gąszczu wymogów i kryteriów, powstało nowatorskie narzędzie – STEP. Resort odpowiadający za wykorzystanie unijnych pieniędzy nie czeka biernie na projekty. Wychodzi z inicjatywą współpracy i kompleksowej pomocy w ich przygotowaniu. Wiele wyjaśnia rozwinięcie nazwy: Sprawdzimy Twój Eksperymentalny Pomysł. Jednak, żeby zarys nowego rozwiązania trafił do oceny ekspertów STEP, konieczna jest odpowiedź na kluczowe pytanie...

Czym jest innowacja?

Najważniejszy jest pomysł. Nowa, ciekawa idea – niezbędna, żeby rozpocząć proces zmian. W trakcie warsztatów dotyczących tej tematyki często pada stwierdzenie: „nie sądziłem, że to wystarczy, że to już jest innowacyjne rozwiązanie!”.

Nikt, kto zna prozaiczne wyzwania codzienności, nie będzie oczekiwał pojawienia się w niewielkim przedsiębiorstwie nowych idei na miarę systemu, który niezawodnie wykryje w locie samolot F35 czy kremu, za którego sprawą cera odmłodzi się w kwadrans. Spójrz uważnie na swoją firmę i ofertę. Przyjrzyj się procedurom i procesom produkcyjnym, przeanalizuj sposób dostarczania usług. Często wystarczy robić coś trochę szybciej, nieco taniej lub po prostu – inaczej. Oddajmy głos jednemu z ekspertów STEP. Dr Selim Oleksowicz na co dzień ocenia projekty firm. Wskazuje, jak uczyć się dostrzegać innowacje:

"Przełomowe odkrycia są rzadkością. Odwiedzam niedużą firmę, gdzie przedsiębiorca pokazuje na przykład prosty uchwyt. Pomysłowy, nieduży zacisk, dzięki któremu element jest stabilnie zamocowany podczas obróbki. Bardzo sprytne rozwiązanie, które o 5% przyspiesza proces technologiczny. TO już JEST innowacja! Bo istotą innowacji są małe kroki. Zespół ekspertów STEP doradzi, jak uzupełnić pomysł i jego dokumentację, jak dopracować projekt, żeby został uznany za nowe rozwiązanie. To właśnie nasza najważniejsza rola. A do każdego zadania kierowany jest specjalista branżowy z doświadczeniem i wieloletnią praktyką".

Czasem wystarczy sama tylko inspirująca koncepcja. Tak było w przypadku pani Wioletty Laskowskiej, właścicielki zachodniopomorskiej firmy Apartments Advertising. Jej pomysł dotyczy nowej usługi – zasilania małych urządzeń, smartfonów i hulajnóg z ulicznych ładowarek samochodów elektrycznych. Pani Wioletta skorzystała z usługi STEP:

"W Szczecinie jest oczywiście Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich. Ale okazało się, że przedsiębiorca, który ma ogólną koncepcję, taki właśnie innowacyjny pomysł, wcale nie musi odwiedzać biura PIFE. Jest przecież STEP! Wystarczy wysłać formularz internetowy. To ogromna oszczędność czasu, prosta i szybka droga, żeby sprawdzić, czy to, co wymyśliłam, ma po prostu sens. W moim przypadku, branżowi eksperci, specjaliści od elektromobilności i jej perspektyw, pomogli przełożyć pomysł na projekt, który kwalifikuje się do dofinansowania ze środków unijnych".

Jak zacząć?

Po pierwsze – szybko i bez zbędnej biurokracji, działając z firmy lub z domu. Wystarczy, że wyślesz wypełniony formularz internetowy z krótkim opisem pomysłu. W ciągu tygodnia otrzymasz informację zwrotną i ocenę, czy Twoja inicjatywa może liczyć na unijną pomoc. Eksperci, którzy współpracują na bieżąco z pomysłodawcami wskazują, że 95% projektów, które pomyślnie przeszły tę wstępną weryfikację da się dopracować tak, by spełniały kryteria. 

Po drugie – kluczowym etapem projektu STEP jest indywidualna pomoc doświadczonych ekspertów branżowych. To specjaliści, którzy mają również doświadczenie w sprawdzaniu wniosków. Po przeanalizowaniu pomysłu ekspert skontaktuje się z Tobą, żeby omówić sposób współpracy (spotkania, telekonferencje itp.). Teraz czas rozpocząć wspólne działania nad dopracowaniem pomysłu. Kompetencje eksperta pozwolą uwzględnić kryteria dofinansowania unijnego, a także, jeśli będzie to konieczne, przeanalizować kwestie ekonomiczne. Te założenia pomaga przygotować ekspert do spraw analizy finansowej. Jednym słowem – następuje przejście z poziomu pomysłu do fazy przemyślanego, kompletnego projektu. I jeszcze jedna ważna dla przedsiębiorcy rzecz – ekspert w każdym przypadku jest zobowiązany do zachowania poufności.

Po trzecie – cały proces odbywa się bezpłatnie. Firma nie ponosi żadnych kosztów korzystania z usługi. Inwestuje już przecież cenny kapitał – swój czas. Im większe zaangażowanie pomysłodawcy we współpracę ze specjalistą STEP, tym lepszy efekt.

Działania eksperta STEP kończy przygotowanie raportu. Zawiera on pełny opis mocnych i słabych stron innowacyjnej koncepcji, rekomendacje wskazujące konkretny konkurs, do którego kwalifikuje się projekt, a także wskazania co warto zrobić, co poprawić, żeby spełnić kryteria dofinansowania z Funduszy Europejskich. Jest to świetny materiał do przygotowania wniosku. Mając doświadczenie współpracy z ekspertem i wyczerpujący raport, możesz przystąpić do tego zadania skutecznie i efektywnie – mimo, że wniosek opracowujesz sam. 

Pierwszy krok często jest najważniejszy. Narzędzie STEP pozwala precyzyjnie i szybko odpowiedzieć na podstawowe pytania: czy pomysł kwalifikuje się do pomocy unijnej? Jeśli tak, to jak go udoskonalić? Jakie ma słabe strony? Jak przedstawiają się kwestie finansowe, prawne i formalne?

Kolejny krok należy do Ciebie. Fundusze Europejskie czekają!