Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Małopolskie instytucje w programie bałtyckim

Po rozstrzygnięciu pierwszego naboru projektów cztery instytucje z Małopolski biorą udział w dwóch projektach wspierających innowacje, dofinansowanych z programu Interreg Region Morza Bałtyckiego.

Projekt Baltic Fracture Competence Centre (BFCC)

Projekt Baltic Fracture Competence Centre (BFCC) ma na celu poprawę wiedzy oraz dostosowanie rynku usług medycznych do obecnych potrzeb zgodnie z dobrymi praktykami, którymi wymieniać się będą zaangażowani partnerzy z różnych krajów regionu Morza Bałtyckiego.

W starzejących się społeczeństwach, potrzeba innowacyjnych produktów i procedur klinicznych dotyczących leczenia złamań zwiększa się z powodu większej liczby uszkodzeń kości związanych z wiekiem i współistniejącymi chorobami, takimi jak osteoporoza lub powikłania pooperacyjne, w tym infekcje. Poprawa jakości opieki wraz ze zmniejszeniem całkowitych kosztów leczenia stanowi wyzwanie medyczne, którego podjęło się 15 partnerów z siedmiu państw.

Innowacji poszukuje się w implantologii, obrazowaniu, stosowanych lekach, metodach leczenia ran i sprzęcie chirurgicznym. Lekarze i firmy często nie mają wiedzy na temat całkowitych kosztów opieki, skuteczności prowadzonego leczenia i powikłań poszpitalnych. Szczegółowe rejestry przypadków prowadzone przez szpitale kliniczne mogą dostarczyć pełną wiedzę, ukazując potrzeby i możliwości w zakresie innowacji. Intensyfikacja współpracy między lekarzami szpitali z różnych krajów korzystnie wpłynie na wprowadzenie innowacyjności do procedur klinicznych.

W ramach projektu powstanie ponadnarodowa platforma wymiany wiedzy i doświadczeń przez obsługiwana przez sześć szpitali z Niemiec, Danii, Polski, Łotwy, Estonii i Szwecji. W projekcie tym uczestniczy dwóch partnerów z Małopolski: Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Szpital Uniwersytecki w Krakowie, który m.in. weźmie udział w działaniu pilotażowym dotyczącym analizy zapadalności na infekcje powstałe w wyniku złamań kości i kosztów ich leczenia oraz Fundacja Klaster LifeScience Kraków podejmująca działania mające na celu skojarzenie producentów ze zidentyfikowanymi potrzebami rynku usług medycznych, w tym ortopedycznych.

Projekt Baltic TRAM

Projekt Baltic TRAM zmierza do opracowania i wdrożenia modelu współpracy ośrodków badawczych z przemysłem, który opierać się będzie na strukturach lokalnych oraz na współpracy makroregionalnej. Partnerzy projektu dostrzegają niewystarczająca wiedzę i komunikację dotyczącą wykorzystania przez przedsiębiorców lokalnie dostępnej infrastruktury badawczej na rzecz tworzenia innowacji produktowych i procesowych.

Wyzwaniem dla regionu Morza Bałtyckiego jest zwiększenie popytu ze strony przedsiębiorstw na usługi oferowane przez różnorakie infrastruktury badawcze, rozumiane zarówno jako duże infrastruktury badawcze, jak i mniejsze laboratoria dysponujące aparaturą badawczą. Brakuje skutecznych i trwalszych interakcji między instytucjami naukowymi a przedsiębiorstwami. Zadania projektowe skoncentrują się na trzech rodzajach działań:

  1. Stworzeniu instytucji pośredniczących – centrów przemysłowych (ang. IREC – industrial research centre), tworzących lokalne, regionalne lub krajowe sieci współpracy nauki z przemysłem. 
  2. Zorganizowaniu makroregionalnej sieci współpracy zrzeszającej krajowe sieci IREC, ułatwiającej wykonanie badań na szczeblu międzynarodowym. 
  3. Zrealizowaniu projektów pilotażowych w wybranych obszarach (np. nanotechnologii, technologii żywności) testujących model współpracy między daną jednostką badawczą a przedsiębiorcą jak również model współpracy oparty na sieciach IREC i makroregionalnej sieci IREC.

Partnerzy projektu, w tym dwie małopolskie organizacje – Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS (Uniwersytet Jagielloński) i Fundacja Inicjatyw Innowacyjnych – będą wspierać przedsiębiorstwa za pomocą konsultacji i badań, z zastosowaniem zasady de minimis dla MŚP.  

Oba projekty zakończą się w 2019 roku, a polscy partnerzy mają prawo do refundacji 85% poniesionych w ramach prac projektowych kosztów kwalifikowalnych.