Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Fundusze Europejskie na założenie własnej firmy

Własny biznes staje się coraz bardziej popularnym pomysłem na karierę zawodową. Otwarcie firmy wymaga odwagi i determinacji, ale stwarza też duże możliwości rozwoju i realizacji własnych pasji i pomysłów. Pieniądze na założenie firmy można pozyskać z Funduszy Europejskich.

Gdzie szukać informacji 

Jeżeli myślicie o założeniu własnej działalności gospodarczej skontaktujcie się z najbliższym Punktem Informacyjnym Funduszy Europejskich.  Konsultanci w punktach informacyjnych bezpłatnie ustalą, czy Wasz pomysł ma szanse na realizację, jakie wsparcie możecie uzyskać oraz udzielą informcji, jak krok po kroku starać się o dotacje.

Skąd i dla kogo?

Wsparcie na założenie firmy dostępne jest w programach:  Wiedza Edukacja Rozwój, Polska Wschodnia, Inteligentny Rozwój, we wszystkich Programach Regionalnych oraz w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020.

Program Wiedza Edukacja Rozwój  

Dla kogo?

Program wspiera  ludzi młodych, poniżej 30 roku życia, którzy nie mają pracy i nie kształcą się.

Na co?

Dostępne będą dotacje na utworzenie własnej firmy. Przewidziano także doradztwo i szkolenia umożliwiające uzyskanie wiedzy i umiejętności niezbędnych do podjęcia i prowadzenia działalności gospodarczej. Dodatkowo zaplanowano też wsparcie pomostowe. Wspracie i dofinansowanie przyznawane będą przez Powiatowe Urzędy Pracy, Ochotnicze Hufce Pracy, partnerów społecznych, organizacje pozarządowe lub niepubliczne agencje zatrudnienia. W pierwszej kolejności to te instytucje same uzyskają dofinansowanie, żeby w drugim etapie móc przyznawać dotacje i pomagać osobom planującym założenie firmy.

Programy Regionalne

Gdzie i dla kogo?

Wsparcie w formie bezzwrotnej dotacji będzie udzielane osobom w trudnej sytuacji na rynku pracy, które doświadczają największych trudności związanych z uzyskaniem i utrzymaniem zatrudnienia. Chodzi tu np. o osoby po 50 roku życia,  osoby bez kwalifikacji zawodowych, długotrwale bezrobotne, osoby z niepełnosprawnością, kobiety, a także inne grupy w zależności od województwa. Odrębne programy są realizowane przez każde województwo, w związku z tym w każdym regionie mogą obowiązywać inne zasady. W niektórych programach przewiduje się wsparcie nawet na poziomie 50 000 zł. Dofinansowania będą przyznawane przez Operatorów Wsparcia, czyli instytucje wybrane specjalnie w tym celu.

Na co?

Wsparcie będzie miało formę dotacji bezzwrotnych na założenie działalności gospodarczej. Na tym pomoc się nie kończy – osoby chcące otworzyć firmę mogą liczyć na doradztwo i szkolenia  przygotowujące do uruchomienia oraz utrzymania działalności. Jeżeli w konkretnym województwie osoba chcąca otworzyć działalność nie kwalifikuje się do grupy znajdującej się w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy, również może liczyć na pomoc. Dla takich osób przewidziano możliwość skorzystania z preferencyjnych pożyczek.

Program Polska Wschodnia

Gdzie i dla kogo?

Program skierowany jest do 5 województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, podkarpackiego oraz świętokrzyskiego. Wspierane będzie m.in. powstawanie i rozwój innowacyjnych start-upów w oparciu o nowe pomysły.  Służyć temu mają  Platformy startowe dla nowych pomysłów. Oferta Platform startowych skierowana będzie do osób do 35. roku życia, w szczególności do absolwentów szkół wyższych oraz studentów ostatnich lat studiów.

Na co?

Pomoc obejmie wszelkie usługi niezbędne do przeprowadzenia prac nad rozwojem nowego pomysłu - m.in. testowanie i weryfikowanie rynku, mentoring branżowy (indywidualne oraz grupowe sesje mentoringowe) oraz coaching (np. biznesowy, marketingowy, finansowy, technologiczny). Pomysłodawcom udostępniona zostanie przestrzeń do pracy, aby pod okiem mentorów biznesowych mogli efektywnie opracowywać swoje koncepcje. Autorzy najlepszych pomysłów uzyskają wsparcie finansowe w formie dotacji na wejście na rynek i początkową fazę funkcjonowania start-upu. Do  wsparcia kwalifikować się będą pomysły mające innowacyjne zastosowanie zarówno w technologii, jak również rozwiązania wykorzystywane w życiu codziennym lub praktyce gospodarczej (jako produkt czy usługa) bądź w rozwoju narzędzi informacyjno-komunikacyjnych.

Program Inteligentny Rozwój

Dla kogo?

Program pomaga osobom realizującym projekty innowacyjne. Będzie wspierał m.in. powstawanie i rozwój innowacyjnych przedsiębiorstw typu start-up w oparciu o nowe pomysły. Służyć temu będzie poddziałanie Inwestycje w innowacyjne start-upy Starter.

Na co?

Będzie można uzyskać pomoc w formie konsultacji w instytucji działającej na rzecz wsparcia przedsiębiorczości. Będą to wybrane inkubatory przedsiębiorczości akademickiej, centra transferu technologii i innowacji, akceleratory technologii, parki naukowo-technologiczne itp. Młodym przedsiębiorstwom utworzonym w celu komercjalizacji innowacyjnego rozwiązania, pośrednicy finansowi będą dostarczać kapitał w zamian za udziały/akcje. Pozwoli to uruchomić produkcję lub rozpocząć świadczenie usług (tzw. Starter). Starter zakłada trzy etapy wsparcia

  • preinkubację,
    a następnie dwa etapy wsparcia kapitałowego:
  • wsparcie wczesnego rozwoju firmy,
  • jeśli pomysł na firmę sprawdzi się - wsparcie na dalszym etapie, pod warunkiem współpracy także z koinwestorem prywatnym (aniołem biznesu, inwestorem branżowym, funduszem Venture Capital).

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020

Program pomaga osobom, które chcą uruchomić pozarolniczą działalność gospodarczą na obszarze wiejskim (osobom zarejestrowanym w KRUS lub ZUS, które spełniają szczegółowe wymogi określone w Programie).Warunkiem ma być także utworzenie przynajmniej jednego miejsca pracy (w co wliczone będzie także samozatrudnienie osoby, która uruchomi działalność). Więcej informacji można znaleźć w Lokalnych Grupach Działania oraz kontaktując się z Punktem Informacyjnym Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.