Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Fundusze Europejskie 2014-2020 – znaczne przyspieszenie realizacji programów operacyjnych

Rok 2016 charakteryzował się znacznym przyspieszeniem realizacji programów operacyjnych na lata 2014-2020. Nadrobione zostały opóźnienia sięgające w przypadku niektórych programów nawet 12 miesięcy. Do końca 2016 r. ogłoszono nabory na kwotę ponad 182 mld zł (tj. 59% dostępnych środków z UE na politykę spójności). Podpisano umowy angażujące ¼ wszystkich dostępnych środków unijnych dla Polski, co pozwoliło przekroczyć plan kontraktacji na 2016 r. o 6,4 mld zł.

Pozytywny wpływ na polską gospodarkę inwestycji współfinansowanych ze środków UE powinien być zauważalny w kolejnych miesiącach 2017 r.

Nadal odnotowuje się różnice w tempie realizacji programów krajowych (zarządzanych przez Ministra Rozwoju) i programów regionalnych (za które odpowiadają samorządy wojewódzkie).  

Polska na tle innych krajów

Środki wypłacone przez Komisję Europejską dla Polski do końca 2016 r. stanowią 1/3 całej kwoty przekazanej państwom członkowskim w ramach programów polityki spójności 2014-2020. Pod względem uzyskanych środków z KE Polska jest liderem wśród państw Grupy Wyszehradzkiej, natomiast wśród wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej pod względem zrefundowanych przez KE środków w stosunku do alokacji zajmuje siódmą pozycję (przy czym podkreślić należy, że wartość łącznej refundacji uzyskanej przez 6 państw znajdujących się przed Polską nieznacznie przekracza refundację dla naszego kraju).

Informacja prasowa (PDF 623 KB)