Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Fundusze Europejskie dla osób młodych

Chcesz podnieść swoje kwalifikacje, znaleźć pracę, a może założyć własną firmę? Fundusze Europejskie pomogą Ci zrealizować Twoje plany. Oprócz pomocy finansowej, Fundusze oferują wsparcie w postaci szkoleń, staży czy doradztwa. Możliwości jest wiele. Sprawdź, jak możesz z nich skorzystać.

Jeśli nie pracujesz, nie uczysz się ani nie szkolisz się

Przede wszystkim możesz wziąć udział w projektach skierowanych do osób młodych, które oferują ciekawe szkolenia, a nawet wsparcie przy zakładaniu własnej firmy.

Oto w skrócie lista rodzajów wsparcia, z których możesz skorzystać:

  • indywidualny plan działania, który zostanie dla Ciebie przygotowany. Będzie on zawierał kolejne kroki mające na celu poprawę Twojej sytuacji na rynku pracy. Z pakietu dostępnych działań zostaną wybrane dla Ciebie te, które w Twoim wypadku okażą się najskuteczniejsze,
  • doradztwo zawodowe w zakresie wyboru zawodu zgodnego z posiadanymi przez Ciebie umiejętnościami i możliwościami oraz pomoc w planowaniu kariery zawodowej,
  • bezpośrednia pomoc w znalezieniu pracy – pośrednictwo pracy,
  • szkolenia, kursy zawodowe czy studia podyplomowe mające na celu zdobycie przez Ciebie niezbędnych kwalifikacji do wykonywania danego zawodu lub podwyższenie już posiadanych kompetencji,
  • staże i praktyki zawodowe u pracodawców służące zdobyciu niezbędnego Ci doświadczenia zawodowego,
  • dotacje na założenie własnej działalności gospodarczej oraz doradztwo i szkolenia mające na celu zdobycie przez Ciebie niezbędnej wiedzy do prowadzenia własnej firmy, a także pokrycie kosztów ubezpieczeń społecznych przez określony okres 12 miesięcy.

Sprawdź na stronie Programu Wiedza Edukacja Rozwój, jak w trzech krokach skorzystać z Inicjatywy dla młodych


Jeśli chcesz założyć start-up

Platformy startowe dla nowych pomysłów

Najwięcej możliwości w tym zakresie oferuje Program Polska Wschodnia. Pomoc uzyskasz w wybranych ośrodkach z Polski Wschodniej, realizujących specjalny projekt „Platformy startowe dla nowych pomysłów”.

Z ich oferty będziesz mógł skorzystać, jeśli masz mniej niż 35 lat, masz innowacyjny pomysł na biznes i chcesz otworzyć firmę we wschodniej Polsce (w województwie lubelskim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim).

Na co możesz liczyć?

Będziesz miał zapewniony dostęp do infrastruktury (np. stanowisko pracy), mentoringu, coachingu oraz innych usług niezbędnych do rozwinięcia nowego pomysłu biznesowego. Następnie, kiedy Twoja firma będzie już gotowa do wejścia na rynek, będziesz mógł uzyskać dofinansowanie na rozwój swojej działalności. 

Szczegóły znajdziesz na stronie platformystartowe.gov.pl oraz w serwisach Programu Polska Wschodnia i Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości

Jeśli jesteś studentem lub doktorantem

Więcej możliwości na uczelaniach

Fundusze Europejskie pomagają uczelniom poprawić ofertę dla studentów. Dzięki temu uczelnie mogą zaoferować programy stażowe, certyfikowane szkolenia i zajęcia warsztatowe, wizyty studyjne u pracodawców, tworzenie zespołów projektowych, dodatkowe zajęcia praktyczne realizowane u pracodawców. To tylko niektóre z działań, które może zacząć realizować uczelnia dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych.

Poza tym szkoły wyższe mogą korzystać z funduszy na nawiązywanie współpracy z uczelniami zagranicznymi, zajęcia w językach obcych, staże w innych państwach, itp. Idea jest prosta – po ukończeniu studiów masz posiadać jak najlepsze kompetencje, także praktyczne, które pomogą Ci w szybkim znalezieniu ciekawej pracy.

Sprawdź, czy Twoja uczelnia korzysta lub chce skorzystać z Funduszy Europejskich. Jeśli tak – Ty też możesz wiele zyskać.

Projekty badawcze dla doktorantów 

Szkoły wyższe mogą pozyskać fundusze także na programy studiów doktoranckich – w tym we współpracy z jednostkami badawczymi z kraju i zagranicy. Zasada jest podobna – uczelnia zdobywa fundusze, Ty korzystasz z proponowanych przez nią projektów. Jeśli chcesz rozwijać swoją karierę naukową, warto zainteresować się takimi możliwościami.

Jeśli jesteś doktorantem lub młodym naukowcem zainteresuj się inicjatywami Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, finansowanymi ze środków Programu Inteligentny Rozwój. Znajdziesz w nich projekty wspierające prowadzenie badań naukowych w najbardziej innowacyjnych obszarach oraz komercjalizację ich wyników. Zyskasz szansę na udział w międzynarodowych projektach badawczych, prowadzonych przez uczonych z całego świata. Podniesiesz też kompetencje m.in. w zakresie zarządzania badaniami naukowymi.

Informacji na ten temat szukaj w Fundacji na rzecz Nauki Polskiej

Inne możliwości

Pamiętaj, że to nie wszystko, co mogą Ci zaoferować Fundusze Europejskie. Będąc osobą młodą, możesz przecież być równocześnie rodzicem, przedsiębiorcą, rolnikiem lub społecznikiem działającym w fundacji. W takich przypadkach liczba źródeł dofinansowania przedsięwzięć i  pomysłów  znacznie  się  powiększa. 

Dlatego zapraszamy Cię do kontaktu z Punktami Informacyjnymi Funduszy Europejskich, żeby zasięgnąć bliższych informacji lub poznać konkretną ofertę.

Gdzie szukać informacji

Skontaktuj się z Punktem Informacyjnym Funduszy Europejskich. Informacje o możliwościach wsparcia znajdziesz również w Wyszukiwarce Dotacji.

O projekty, w których można wziąć udział, warto zapytać się w powiatowym urzędzie pracy (jeśli jesteś zarejestrowanym bezrobotnym) lub sprawdzić na stronie wojewódzkiego urzędu pracy. To tam wybiera się instytucje, które udzielą Ci wsparcia w postaci szkolenia czy dotacji na start własnej firmy.

Dodatkowe informacje znajdziesz w ulotkach:

oraz biuletynie "Fundusze Europejskie w Polsce - Fundusze dla młodych" (PDF 4,5 MB).