Trwa ładowanie...

Konkurs Polska Pięknieje - 7 Cudów Funduszy Europejskich

Mamy dziewięć nowych Cudów Funduszy Europejskich, które powodują, że Polska jest coraz piękniejsza. Uroczyste ogłoszenie listy laureatów ósmej edycji konkursu „Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich” odbyło się 18 września br. w siedzibie Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.  

 

Spośród 195 zgłoszeń, Kapituła Konkursu wskazała projekty nominowane w siedmiu kategoriach. 

"Przedsięwzięcia te pokazują, że tworzenie oraz modernizacja infrastruktury transportowej, kulturalnej i rekreacyjnej jest działaniem na rzecz aktywizacji, integracji oraz wyrównywania szans mieszkańców, łączącym to co lokalne i tradycyjne z tym, co globalne i nowoczesne" – podkreśliła minister infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak.

Zwycięzcy VIII edycji konkursu "Polska Pięknieje - 7 cudów Funduszy Europejskich"

  1. Kategoria rewitalizacja
    Rewitalizacja budynku dworca w Ostródzie.
    Beneficjentem projektu jest Gmina Miejska Ostróda.
  2. Kategoria obiekt turystyczny
    Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego w Poznaniu – kolebki państwowości i chrześcijaństwa w Polsce.
    Beneficjentem projektu jest Miasto Poznań.
  3. Kategoria turystyka mobilna i wirtualna
    Wirtualne Muzeum Barokowych Fresków na Dolnym Śląsku.
    Beneficjentem projektu jest Miasto Jelenia Góra.
  4. Kategoria turystyka aktywna
    Odra dla turystów 2014 – rozwój turystyki wodnej na obszarze Doliny Środkowej Odry – etap II.
    Beneficjentem projektu jest Gmina Miasto Nowa Sól wraz z partnerami.
  5. Kategoria kultura i sztuka
    Budowa Siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radiaw Katowicach.
    Beneficjentem projektu jest Miasto Katowice.
  6. Kategoria miejsce przyjazne rodzinie
    Budowa Miejskiego Centrum Kultury wraz z Ekspozycją Giganty Mocy.
    Beneficjentem projektu jest Miasto Bełchatów.
  7. Kategoria edukacja
    Park rekreacji ZOOM NATURY w Janowie Lubelskim.
    Beneficjentem projektu jest Gmina Janów Lubelski.
  • Wybór internautów
    Rozbudowa Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego - etap 4.
    Beneficjentem projektu jest Pomorski Park Naukowo-Technologiczny.
  • Wyróżnienie specjalne
    Budowa Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.
    Beneficjentem projektu jest Pomorski Park Naukowo-Technologiczny.

 

 Przeczytaj więcej o gali wreczęnia nagród w ramach VIII edycji konkursu Polska Pieknieje - 7 cudów Funduszy Europejskich

 

Informacje o konkursie

 

Nagrody przyznawane są w siedmiu kategoriach:

  • Rewitalizacja - wyprowadzanie ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych i nadanie im nowych funkcji,
  • Obiekt turystyczny - np. muzeum, hotel, zamek, pałac, zajazd, centrum kongresowe, skansen, obiekt sakralny itp.,
  • Turystyka mobilna i wirtualna - usługi turystyczne wykorzystujące aplikacje mobilne i internet; np. wirtualny spacer, internetowe platformy turystyczne, e-mapy, e-booki, internetowe przewodniki, itp.,
  • Turystyka aktywna - np. ścieżka rowerowa, szlak wodny, szlak turystyczny, obiekt sportowo-rekreacyjny,
  • Kultura i sztuka - instytucje kultury, a także promocyjne wydarzenia kulturalne o charakterze cyklicznym,
  • Miejsce przyjazne rodzinie - np. park tematyczny, biblioteka, ogródek jordanowski, ogród zoologiczny, centrum wypoczynkowo-edukacyjne, park orientacji przestrzennej,
  • Edukacja - np. edukacyjne centrum naukowe, program edukacyjny, cykliczne spotkania edukacyjne, wydarzenia sportowo-rekreacyjno-edukacyjne.

O zwycięstwo w ww. kategoriach rywalizować będzie łącznie 21 projektów wybranych do nominacji spośród 195 zgłoszeń. Wybór laureatów w konkursie jest dwustopniowy. W pierwszym etapie Kapituła Konkursu wytypowała projekty nominowane w każdej kategorii. W drugim etapie Kapituła wybierze 7 Cudów Funduszy Europejskich spośród nominowanych. Zwycięzców poznamy we wrześniu. Główną nagrodą w każdej kategorii jest statuetka „Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich”, tablica pamiątkowa, dyplom, pakiet materiałów promujących każdego z laureatów, a także liczne działania promocyjne.

Lista nominowanych

Kategoria „Obiekt Turystyczny”

Projekt: Kościański trakt rekreacyjny
Projektodawca: Gmina Miejska Kościan 

Projekt: Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego w Poznaniu – kolebki państwowości i chrześcijaństwa w Polsce
Projektodawca: Miasto Poznań 

Projekt: Przebudowa Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach
Projektodawca: Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach 

Kategoria „Rewitalizacja” 

Projekt: Ełckie Centrum Rewitalizacji Społecznej
Projektodawca: Gmina Miasto Ełk 

Projekt: Utworzenie Lokalnego Centrum Rozwoju Zawodowego
Projektodawca: Gmina Wrocław 

Projekt: Rewitalizacja budynku dworca w Ostródzie
Projektodawca: Gmina Miejska Ostróda 

Kategoria „Kultura i Sztuka” 

Projekt: Budowa Siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach
Projektodawca: Miasto Katowice 

Projekt: Budowa Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach
Projektodawca: Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego 

Projekt: Budowa Muzeum Tadeusza Kantora oraz siedziby Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora – CRICOTEKA
Projektodawca: Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka 

Kategoria „Edukacja” 

Projekt: Odbudowa i wprowadzenie nowych funkcji na terenie Szkoły Łacińskiej w Malborku
Projektodawca: Miasto Malbork 

Projekt: Park rekreacji ZOOM NATURY w Janowie Lubelskim
Projektodawca: Gmina Janów Lubelski 

Projekt: Rozbudowa Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego - etap 4
Projektodawca: Gmina Miasta Gdynia – Gdyńskie Centrum Innowacji 

Kategoria „Turystyka mobilna i wirtualna” 

Projekt: Regionalny projekt turystyczny Doliny Bugu
Projektodawca: Miasto Siedlce 

Projekt: Wirtualne Muzeum Barokowych Fresków na Dolnym Śląsku
Projektodawca: Miasto Jelenia Góra 

Projekt: Śląski System Informacji Turystycznej
Projektodawca: Śląska Organizacja Turystyczna   

Kategoria „Turystyka aktywna” 

Projekt: Modernizacja Ośrodka Sportów Wodnych Dojlidy w Białymstoku
Projektodawca: Miasto Białystok

Projekt: Odra dla turystów 2014 - rozwój turystyki wodnej na obszarze Doliny Środkowej Odry – etap II
Projektodawca: Gmina Nowa Sól – Miasto

Projekt: Budowa całorocznej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej nad Jeziorem Krzywym w Olsztynie
Projektodawca: Gmina Olsztyn/ Urząd Miasta Olsztyna 

Kategoria „Miejsce przyjazne rodzinie” 

Projekt: Podwyższenie atrakcyjności transgranicznego regionu poprzez włączenie etniczno–kulturowych zasobów w działalność turystyczną – PODRÓŻ DO ETNOBAJKI
Projektodawca: Państwowy Uniwersytet im. Janki Kupały w Grodnie, Suwalska Izba Rolniczo-Turystyczna, Państwowe Muzeum Literacko-Krajoznawcze w Gudziewiczach Gimnazjum nr 1 w Grodnie 

Projekt: Rewitalizacja terenów dymarkowskich w miejscowości Nowa Słupia
Projektodawca: Gmina Nowa Słupia 

Projekt:Budowa Miejskiego Centrum Kultury wraz z Ekspozycją Giganty Mocy
Projektodawca: Miasto Bełchatów   

Nagrody

Główną nagrodą w każdej kategorii jest statuetka „Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich”, tablica pamiątkowa, dyplom, pakiet materiałów promujących każdego z laureatów, a także liczne działania promocyjne.

Regulamin

Regulamin konkursu Polska Pięknieje (PDF 653 KB)

Konkurs w Internecie

Konkurs będzie obecny także w Internecie, gdzie z grona nominowanych zwycięski projekt zostanie wybrany przez internautów. Zachęcamy wszystkich do oddania głosu na najlepszy projekt.

Kontakt

Wyjaśnień udziela Biuro Konkursu:
Piotr Koziróg tel. kom. 605-517-004 tel./faks: 61 849 90 40 (wew. 103)
Agata Rokita, kom. 605 517 009
e-mail: konkurs@smartlink.pl