Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

RPO 6.2

6.2 Rozwój gospodarki turystycznej / 6.2.2 Rozwój gospodarki turystycznej – miasto Łódź, RPO Łódzkiego

Informacje o naborze

Planowany termin rozstrzygnięcia naboru

marzec 2020

Miejsce składania wniosków

Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego
Departament ds. Regionalnego Programu Operacyjnego
ul. Traugutta 21/23
90-113 Łódź
(pokój 1009 – X piętro)

Sposób składania wniosków

Wniosek należy złożyć do Instytucji Zarządzającej RPO WŁ 2014-2020 w formie dokumentu elektronicznego za pośrednictwem generatora wniosków. Jednocześnie wypełniony formularz wniosku o dofinansowanie projektu należy wydrukować w 1 egzemplarzu i wraz z załącznikami złożyć w siedzibie IZ RPO (zgodnie z § 5 pkt 2 Regulaminu Konkursu) osobiście w godzinach pracy urzędu (poniedziałek - piątek: 8.00-15.00) lub wysłać listem poleconym / przesyłką kurierską na wskazany powyżej adres urzędu (zgodnie z § 5 pkt 14 Regulaminu Konkursu). Szczegółowe zasady składania wniosków o dofinansowanie są dostępne w § 5 Regulaminu Konkursu.

Na co i kto może składać wnioski?

Kto może składać wnioski?

Podmiotem, który może ubiegać się o dofinansowanie w ramach Poddziałania VI.2.2 Rozwój gospodarki turystycznej – miasto Łódź Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 jest Miasto Łódź. Wsparcie będą mogły uzyskać również projekty partnerskie zawiązane przez Miasto Łódź z przedsiębiorcami, podmiotami publicznymi, PGL Lasami Państwowymi i ich jednostkami organizacyjnymi, organizacjami pozarządowymi, instytucjami kultury, kościołami i związkami wyznaniowymi oraz osobami prawnymi kościołów i związków wyznaniowych, LGD.Rola podmiotów w partnerstwie określana będzie każdorazowo w umowie pomiędzy stronami.

Na co można otrzymać dofinansowanie/wsparcie?

Konkurs obejmuje typy projektów wymienione w pkt 9 opisu Działania VI.2 Rozwój gospodarki turystycznej, Poddziałania VI.2.2 Rozwój gospodarki turystycznej - miasto Łódź zamieszczonego w SZOOP RPO WŁ na lata 2014-2020 oraz w § 2 pkt 5 Regulaminu Konkursu tj.:

  1. budowa, przebudowa infrastruktury turystycznej,
  2. prace budowalne w celu przystosowania istniejących obiektów do pełnienia funkcji turystycznych.

W ramach w/w typów projektów, wyłącznie jako element projektu zgodnego z celem działania VI.2, mogą być realizowane:

  • inwestycje związane z zakupem wyposażenia i sprzętu niezbędnego do realizacji projektu,
  • inwestycje polegające na zagospodarowaniu bezpośredniego otoczenia funkcjonalnie powiązanego z realizowanym projektem,
  • inwestycje odnoszące się do dziedzictwa kulturowego i infrastruktury kulturalnej (w tym zakup sprzętu i wyposażenia),
  • kampanie promujące ofertę turystyczną.

Wsparciem objęte będą wyłącznie projekty rewitalizacyjne. W ramach działania wsparciem objęte będą projekty dotyczące budowy lub przebudowy infrastruktury turystycznej, oraz przystosowania istniejących obiektów do pełnienia funkcji turystycznych. Promowane będą projekty przyczyniające się do rozwoju gospodarki turystycznej poprzez tworzenie warunków dla powstawania nowych miejsc pracy w tym sektorze.

Dofinansowanie projektu będzie uwarunkowane jego spójnością ze stworzonym przez jednostkę lub jednostki samorządu terytorialnego planem działań, opartym na strategii rozwoju danego obszaru, zgodnym z SRWŁ 2020, zapewniającym spójną, zintegrowaną koncepcję rozwoju danego terytorium i wskazującym powiązane ze sobą projekty lub typy projektów. W ramach działania, w sposób komplementarny do działań finansowanych z EFS, tworzone będą sprzyjające warunki ukierunkowane na rozwój przedsiębiorczości (samozatrudnienie).

Przy realizacji projektów, w ramach których wykonywane są szlaki lub ścieżki turystyczne należy przestrzegać poniższych zasad:

  • Przebieg szlaku czy ścieżki przez rezerwat przyrody należy uzgodnić z regionalnym dyrektorem ochrony środowiska, a przez park narodowy – z dyrektorem parku narodowego. Uzgodnienie to powinno odbywać się na etapie planowania przebiegu trasy.
  • Zlokalizowanie oznaczenia przebiegu szlaku na pomniku przyrody, na terenie stanowiska dokumentacyjnego, użytku ekologicznego lub zespołu przyrodniczo-krajobrazowego należy uzgodnić z radą gminy. Uzgodnienie to powinno odbywać się przed oznakowaniem trasy.
  • Na drzewach można stosować tylko znaki malowane, przy użyciu farb nietoksycznych dla drzew - nie można natomiast stosować oznaczeń przybitych do drzew gwoździami.
  • Umieszczenie oznaczenia szlaku wymaga uzyskania uprzedniej zgody zarządzającego tym miejscem.

Kryteria wyboru projektów/przedsięwzięć

Kryteria wyboru projektów dla Poddziałania VI.2.2 Rozwój gospodarki turystycznej - miasto Łódź przyjęte przez Komitet Monitorujący RPO WŁ 2014-2020 znajdują się w Załączniku nr 3 do SZOOP RPO WŁ na lata 2014-2020 oraz w Załączniku nr IV do Regulaminu Konkursu.

Finanse

Poziom dofinansowania projektu/przedsięwzięcia

Maksymalny poziom dofinansowania UE wydatków kwalifikowalnych na poziomie projektu wynosi 85 %. W przypadku projektów objętych pomocą publiczną lub pomocą de minimis poziom dofinansowania wynikać będzie z przepisów prawa unijnego i krajowego dotyczącego udzielania tej pomocy, jednak nie może być wyższy niż 85 %.

Jaka jest pula środków na nabór wniosków?

Kwota środków przeznaczona na dofinansowanie projektów w ramach przedmiotowego Konkursu wynosi 992 941 Euro (słownie: dziewięćset dziewięćdziesiąt dwa tysiące dziewięćset czterdzieści jeden Euro), w tym ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego 940 000 Euro (słownie: dziewięćset czterdzieści tysięcy Euro), tj. 4 031 378,00 PLN (kurs Euro = 4,2887 PLN z dnia 30 maja 2019 r.) oraz z Budżetu Państwa 52 941 Euro (słownie: pięćdziesiąt dwa tysiące dziewięćset czterdzieści jeden Euro), tj. 229 308,65 PLN (kurs Euro = 4,3314 PLN z dnia 30 maja 2019 r.)

Niezbędne dokumenty

Regulamin naboru

Regulamin konkursu

Wzór wniosku o dofinansowanie/o objęcie wsparciem

Wzór wniosku o dofinansowanie

Wzór umowy o dofinansowanie/o objęcie wsparciem

Wzór umowy o dofinansowanie

Inne ważne informacje

Jakie środki odwoławcze przysługują składającemu wniosek?

Wnioskodawca, którego wniosek otrzymał ocenę negatywną w terminie 14 dni od dnia otrzymania o tym informacji, może złożyć do IZ RPO WŁ, zgodnie z pouczeniem, pisemny protest zawierający zgodnie z art. 54 ust. 2 Ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020:

  1. oznaczenie instytucji właściwej do rozpatrzenia protestu, (tj, IZ RPO WŁ, obsługiwanej przez DRPO);
  2. oznaczenie Wnioskodawcy;
  3. numer wniosku o dofinansowanie;
  4. wskazanie wszystkich kryteriów wyboru projektu, z których oceną Wnioskodawca się nie zgadza, wraz z uzasadnieniem;
  5. wskazanie wszystkich zarzutów o charakterze proceduralnym w zakresie przeprowadzonej oceny, jeżeli zdaniem Wnioskodawcy naruszenia takie miały miejsce, wraz z uzasadnieniem;
  6. podpis Wnioskodawcy lub osoby upoważnionej do jego reprezentowania, z załączeniem oryginału lub uwierzytelnionej kopii dokumentu poświadczającego umocowanie takiej osoby do reprezentowania Wnioskodawcy.

Przez ocenę negatywną należy rozumieć, zgodnie z art. 53 ust. 2 Ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020 ocenę w zakresie spełniania przez projekt kryteriów wyboru projektów, w ramach której:- projekt nie uzyskał wymaganej liczby punktów lub nie spełnił kryteriów wyboru projektów, na skutek czego nie może być wybrany do dofinansowania lub skierowany do kolejnego etapu oceny; - projekt spełnił kryteria wyboru projektów i uzyskał wymaganą liczbę punktów, umożliwiającą wybranie go do dofinansowania, jednak kwota przeznaczona na dofinansowanie projektów w konkursie wskazana w § 3 pkt 1 niniejszego Regulaminu nie wystarcza na wybranie go do dofinansowania. Szczegółowe informacje odnośnie procedury odwoławczej są dostępne w § 8 Regulaminu Konkursu.

Pytania i odpowiedzi

W sprawach dotyczących Poddziałania VI.2.2 Rozwój gospodarki turystycznej - miasto Łódź informacji i wyjaśnień (drogą telefoniczną oraz za pomocą poczty elektronicznej e-mail) udzielają Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich w Województwie Łódzkim.Wyjaśnienia i odpowiedzi na kluczowe lub powtarzające się pytania publikowane są na stronie internetowej Programu Regionalnego Województwa Łódzkiego w zakładce - często zadawane pytania.

Linki

Link bezpośredni do ogłoszenia o konkursie na stronie internetowej Programu Regionalnego Województwa Łódzkiego