Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

RP 1.2

1.2 Opolskie innowacyjne, Fundusze Europejskie dla Opolskiego

Zakończony 31.03.2023

13.07.2023 Lista ocenionych projektów 10 lipca 2023 r. Zarząd Województwa Opolskiego uchwałą nr 10000/2023 zatwierdził listę projektów wybranych do dofinansowania. W załączeniu:

lista ocenionych projektów z wyróżnieniem wybranych do dofinansowania (PDF 432 KB) oraz 

Informacja o składzie KOP powołanej w ramach naboru (PDF 500 KB)

06.07.2023 Zakończenie oceny merytorycznej 5 lipca 2023 r. zakończyliśmy ocenę merytoryczną wniosku. Został on oceniony pozytywnie i przekazany do rozstrzygnięcia. W załączeniu:

lista ocenionych projektów (PDF 423 KB)

Zmiana Regulaminu wyboru projektów Dnia 27 czerwca 2023 r. Uchwałą Zarządu Województwa Opolskiego nr 9870/2023 nastąpiła zmiana Regulaminu wyboru projektów w postaci dodania Załącznika nr 10 - wzoru decyzji o dofinansowaniu projektu. Regulamin wchodzi w życie z dniem podjęcia ww. Uchwały o czym dodatkowo poinformowany indywidualnie zostanie Wnioskodawca. W załączeniu:

Zmieniony regulamin wraz z uzasadnieniem (ZIP 1 MB)

Zakończenie oceny formalnej 18 maja 2023 r. zakończyliśmy ocenę formalną wniosku. Został on zakwalifikowany do dalszego etapu oceny. W załączeniu: 

Lista projektów zakwalifikowanych do kolejnego etapu (PDF 423 KB)

06.04.2023 r. Lista złożonych wniosków 31 marca br. zakończyliśmy nabór projektów w ramach działania. Przyjęliśmy jeden wniosek o dofinansowanie. W załączeniu:

Lista wniosków złożonych w ramach naboru (PDF 423 KB)

Informacje o naborze

Planowany termin rozstrzygnięcia naboru

Lipiec 2023

Miejsce składania wniosków

Miejscem składania wniosku jest system teleinformatyczny, w którym należy złożyć wniosek oraz dostęp do formularza wniosku. IP przyjmuje wnioski o dofinansowanie projektów wyłącznie za pomocą systemu teleinformatycznego LSI 2021-2027.

Sposób składania wniosków

Zadaniem systemu LSI 2021-2027 jest umożliwienie wnioskodawcom tworzenia wnioskówo dofinansowanie projektu, a IP elektroniczne prowadzenie wykazu projektów od momentu ich złożenia przez wnioskodawcę, aż do utworzenia listy projektów wybranych do dofinansowania. Elementem systemu LSI 2021-2027 jest generator wniosków. Jest to specjalna aplikacja, funkcjonująca jako serwis internetowy, dedykowana dla wnioskodawców, dostępna wyłącznie on-line. Generator wniosków jest jedynym narzędziem dostępnym dla wnioskodawców, za pomocą którego należy wypełnić i złożyć wniosek o dofinansowanie projektu w ramach programu FEO 2021-2027.Adres strony internetowej generatora wniosków: http://pw2021.opolskie.plGenerator przewiduje możliwości złożenia załączników do wniosku o dofinansowanie projektu wypełnionych zgodnie z zapisami Instrukcji wypełniania załączników do wniosku o dofinansowanie projektu ze środków EFRR stanowiącej załącznik nr 6 do Regulaminu. Załączniki należy przesłać wraz z wnioskiem o dofinansowanie zgodnie z zapisami Instrukcji obsługi Generatora wniosków FEO 2021-2027 stanowiącej załącznik nr 2 do Regulaminu. Szczegółowe informacje odnośnie sposobu dostępu do formularza wniosku znajdują się w Instrukcji obsługi Generatora wniosków FEO 2021-2027 stanowiącej załącznik nr 2 do Regulaminu. Wniosek o dofinansowanie wraz z załącznikami należy podpisać podpisem kwalifikowanym lub profilem zaufanym zgodnie z zapisami Instrukcji obsługi Generatora wniosków FEO 2021-2027 stanowiącej zał. nr 2 do Regulaminu (opis dotyczący podpisu elektronicznego wniosku).

Na co i kto może składać wnioski?

Kto może składać wnioski?

Typ beneficjenta

O dofinansowanie mogą ubiegać się następujące typy beneficjentów: Jednostki Samorządu Terytorialnego Podmiotem uprawnionym do złożenia wniosku jest Województwo Opolskie.

Grupą docelową w ramach projektu stanowią: MŚP, instytucje otoczenia biznesu IOB, organizacje i instytuty badawcze, przedsiębiorstwa typu startup.

Na co można otrzymać dofinansowanie/wsparcie?

Typy przedsięwzięć

Budowa potencjału regionu we wsparciu działalności B+R przedsiębiorstw oraz konsorcjów przedsiębiorstw z organizacjami badawczymi i IOB, w tym m.in. infrastruktura i prace B+R przedsiębiorstw. Proinnowacyjne usługi jednostek B+R dla MŚP, wsparcie start-up-ów. Doktoraty wdrożeniowe i praktyczne prace dyplomowe. Wsparcie dla naukowców i przedsiębiorców w zakresie wymiany myśli naukowej i doświadczeń (konferencje, staże zagraniczne).Identyfikacja nowych kierunków badań naukowych i prac rozwojowych w ramach Procesu Przedsiębiorczego Odkrywania na rzecz RSI w woj. opolskim, np. Panel Inteligentnych Specjalizacji, Rada Innowacyjności. Podnoszenie kompetencji pracowników MŚP wyłącznie jako uzupełniający element projektu. Wsparcie aktywności przedsiębiorstw i jednostek naukowych w międzynarodowych partnerstwach. Animacja współpracy jednostek naukowych i przedsiębiorstw z JST oraz organizacjami społecznymi w zakresie innowacji w sferze publicznej i społecznej. Uzyskanie ochrony własności intelektualnej – wyłącznie w połączeniu z realizacją prac badawczo – rozwojowych.

Kryteria wyboru projektów/przedsięwzięć

KOP dokona oceny projektów w oparciu o zatwierdzone przez KM FEO 2021-2027 Kryteria wyboru projektów dla działania 1.2 Opolskie innowacyjne w ramach programu FEO 2021-2027, które stanowią załącznik nr 8 do Regulaminu. Każde kryterium posiada nazwę, definicję oraz opis znaczenia dla wyniku oceny. Definicja zawiera m. in. informacje o tym co będzie oceniane, wskazuje co wpływa na wynik oceny kryterium oraz przesądza w jakiej sytuacji kryterium uznaje się za spełnione albo niespełnione. Kryteria wyboru projektów podzielone są na: formalne bezwzględne, merytoryczne uniwersalne bezwzględne, merytoryczne uniwersalne finansowe bezwzględne, merytoryczne szczegółowe bezwzględne, środowiskowe.

Finanse

Poziom dofinansowania projektu/przedsięwzięcia

Maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania projektu oznacza procent wydatków kwalifikowalnych projektu, który może zostać objęty finansowaniem UE lub współfinansowaniem krajowym ze środków budżetu państwa. Maksymalny % poziom dofinansowania UE wydatków kwalifikowalnych na poziomie projektu wynosi 85%.

Jaka jest pula środków na nabór wniosków?

Kwota alokacji na nabór wniosków o dofinansowanie w ramach działania  1.2 Opolskie Innowacyjne w postępowaniu niekonkurencyjnym wynosi 4 500 000 PLN.W ramach działania nie przewidziano wsparcia z budżetu państwa.

Niezbędne dokumenty

Regulamin naboru

Regulamin naboru (DOC 353 KB)

Wzór wniosku o dofinansowanie/o objęcie wsparciem

Wzór wniosku (DOCX 72 KB)

Wzór umowy o dofinansowanie/o objęcie wsparciem

W związku z brzmieniem art. 51 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021-2027, który nie nakłada obowiązku dołączenia do Regulaminu wyboru projektu niekonkurencyjnego wzoru umowy o dofinansowanie projektu, wzór decyzji o dofinansowanie zostanie przygotowany w terminie umożliwiającym beneficjentowi zapoznanie się z nim, przed przyjęciem decyzji o dofinansowaniu projektu. Wzór decyzji o dofinansowanie będzie zawierał postanowienia wymagane przepisami prawa, w tym wynikające z przepisów ustawy o finansach publicznych, określające elementy decyzji o dofinansowaniu. Wzór decyzji będzie uwzględniał prawa i obowiązki beneficjenta oraz właściwej instytucji udzielającej dofinansowania. Instytucją właściwą do podjęcia decyzji o dofinansowaniu projektu jest Instytucja Zarządzająca FEO 2021-2027.

Inne ważne informacje

Jakie środki odwoławcze przysługują składającemu wniosek?

W postepowaniu niekonkurencyjnym nie przewiduje się możliwości wniesienia protestu.

Pytania i odpowiedzi

W przypadku konieczności udzielenia wnioskodawcy wyjaśnień w kwestiach dotyczących postępowania niekonkurencyjnego Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki udziela indywidualnie odpowiedzi na pytania wnioskodawcy. W przypadku pytań wymagających dodatkowych konsultacji odpowiedzi będą przekazywane niezwłocznie po ich przeprowadzeniu. Zapytania do IP można składać za pomocą:e – maila: info@ocrg.opolskie.pl,Telefonu: 77 40 33 660, 77 40 33 661, 77 40 33 669,Bezpośrednio w siedzibie: Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki, Dział Informacji i Promocji, ul. Krakowska 38, 45-075 Opole.

Linki

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2021/1060 z dnia 24 czerwca 2021 r. ustanawiające wspólne przepisy dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, Funduszu Spójności, Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji i Europejskiego Funduszu Morskiego, Rybackiego i Akwakultury, a także przepisy finansowe na potrzeby tych funduszy oraz na potrzeby Funduszu Azylu, Migracji i Akwakultury, Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Instrumentu Wsparcia Finansowego na rzecz Zarządzania Granicami i Polityki Wizowej.

Ustawa z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021-2027 (Dz. U. 2022 poz. 1079).

 Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. 2022 poz. 2000 ze zm.).

Ustawa z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz.U. 2021 poz. 743).

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz.U.UE.L.2016.119.1).

Rozporządzenia Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 29 września 2022 r. w sprawie udzielania pomocy de minimis w ramach regionalnych programów na lata 2021-2027 (Dz.U. 2022 poz. 2062 z późn. zm.).

Rozporządzenie komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznające niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Tekst mający znaczenie dla EOG) (Dz.U.UE.L.2014.187.1 ze zm.)

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 27 grudnia 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sprawozdań o udzielonej pomocy publicznej, informacji o nieudzieleniu takiej pomocy oraz sprawozdań o zaległościach przedsiębiorców we wpłatach świadczeń należnych na rzecz sektora finansów publicznych (Dz.U. 2022 poz. 2864).

Rozporządzenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 12 marca 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie rejestru podmiotów wykluczonych z możliwości otrzymania środków przeznaczonych na realizację programów finansowanych z udziałem środków europejskich (Dz.U. 2021 poz. 493).

Rozporządzenie Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 21 września 2022 r. w sprawie zaliczek w ramach programów finansowanych z udziałem środków europejskich (Dz.U. 2022 poz. 2055).

 

 Przed przystąpieniem do sporządzania wniosku o dofinansowanie projektu wnioskodawca i/lub partner powinien zapoznać się z poniższymi dokumentami, związanymi z systemem wdrażania programu FEO 2021-2027;

Program regionalny Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027

Szczegółowy Opis Priorytetów Programu Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027

Wytyczne dotyczące realizacji projektów

Link do generatora

Regionalna Strategia Innowacji Województwa Opolskiego 2030

Regulamin KOP EFRR FEO 2021-2027 (ZIP 836 KB)

Nieznajomość powyższych dokumentów może spowodować niewłaściwe przygotowanie projektu, nieprawidłowe wypełnienie formularza wniosku o dofinansowanie projektu (części merytorycznej oraz budżetu) i inne konsekwencje skutkujące obniżeniem liczby przyznanych punktów lub uzyskaniem oceny negatywnej.