Serwisy Funduszy Europejskich

Serwisy Funduszy Europejskich


18-07-2013

Młodzi przedsiębiorcy

Kategoria: Wiadomości | Dotyczy: Kapitał Ludzki

Fundusze Europejskie ułatwiają młodym start w życie zawodowe, szczególnie młodym przedsiębiorcom, którzy dzięki wsparciu z Europejskiego Funduszu Społecznego założyli swoje własne firmy. Już blisko 26,5 tysięcy osób poniżej 30 roku życia objęto dofinansowaniem unijnym na ten cel. W samym lubelskim projekcie „Inicjatywa jest Kobietą”, ponad 240 uczestniczek uruchomiło własne przedsiębiorstwa.

W ramach Programu Kapitał Ludzki uczestnicy  projektów otrzymują nie tylko wsparcie finansowe, ale korzystają także z doradztwa, szkoleń, dzięki którym pozyskują wiedzę i umiejętności niezbędne do podjęcia i prowadzenia działalności gospodarczej.

Po tego rodzaju pomoc unijną sięgnęła m.in. Agnieszka Zdzienicka-Chyła, właścicielka  świadczącej usługi medyczne firmy CETEZIS z Lublina. Skorzystała ona ze wsparcia w ramach realizowanego przez Fundację Uniwersytetu Marii Curie - Skłodowskiej projektu „Inicjatywa jest Kobietą”. Pani Agnieszka opracowała pomysł na własny biznes: firmę specjalizującą się w zakresie diagnozy i terapii zaburzeń integracji sensorycznej oraz rehabilitacji. Jak sama mówi: - pomysł na firmę zrodził się jeszcze w czasie moich studiów na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Ta wąska, choć interdyscyplinarna gałąź fizjoterapii, a także częściowo psychologii oraz logopedii i neurologii zainteresowała mnie w czasie urlopu dziekańskiego, który przeznaczyłam na pracę w ośrodku kompleksowej rehabilitacji dzieci we Francji. Tam po raz pierwszy zobaczyłam jak specjaliści różnych dziedzin pracują wspólnie dla poprawy jakości życia małych pacjentów dotkniętych schorzeniami genetycznymi, porażeniem mózgowym dziecięcym oraz powikłaniami po urazach. Prawie roczna praca zbudowała we mnie chęć przeniesienia zdobytych doświadczeń na nasze polskie warunki.

Młodzi przedsiębiorcy

Kluczowym rozwiązaniem stało się  uczestnictwo w projekcie Fundacji Uniwersytetu Marii Curie- Skłodowskiej. Jak mówi Pani Agnieszka: - udział w projekcie dał mi podstawy wiedzy w zakresie założenia i prowadzenia działalności gospodarczej i co dla mnie najważniejsze zakończył się przyznaniem dofinansowania”.

W ramach projektu uruchomiony został gabinet diagnozy i terapii zaburzeń integracji sensorycznej oraz rehabilitacji, a dzięki wsparciu finansowemu możliwe było zapewnienie firmie właściwego specjalistycznego wyposażenia. Przedsiębiorstwo wciąż się rozwija, a właścicielka myśli o jego przeniesieniu do większego lokalu i zatrudnieniu nowego pracownika. 

Dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego przekłada się na życie młodych osób. - Wszystko to nie byłoby możliwe do osiągnięcia w tak krótkim czasie, bez początkowego wsparcia z dofinansowania na zakup sprzętu do  rehabilitacji oraz finansowania pomostowego, które pozwoliło mi na spokojny start firmy. Obecnie, z wielką uwagą śledzę wszelkie informacje na temat możliwości skorzystania z Funduszy Europejskich, które postrzegam, jako kluczowe wsparcie dla młodych przedsiębiorców z dobrymi pomysłami.

Młodzi przedsiębiorcy

Więcej o wspraciu dla młodych z funduszy unijnych

 

 

Portal współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Pomoc Techniczna
2013 © Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju

Portal współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Pomoc Techniczna
2013 © Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju

NSS Unia Europejska